Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Exor Studios

Firma polski producent wydawca

Polskie studio deweloperskie z siedzibą w Szczecinie, założone i zarządzane przez Wojciecha i Pawła Lekkich. Exor Studios nie tylko tworzy, ale i wydaje opracowywane przez siebie pozycje, które trafiają zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole oraz urządzenia mobilne.

Historia

Mody, czyli skromne początki

Dzieje zespołu Exor Studios rozpoczynają się w 2007 roku, kiedy to Wojciech Lekki i Paweł Lekki zarejestrowali swoją firmę w Szczecinie. Jego korzenie sięgają jednak dalej, bo 2003 roku – wówczas to deweloperzy, jeszcze jako grupa modderów, tworzyli modyfikacje do gier Half-Life oraz Half-Life 2.

Debiutanckim dziełem Exor Studios było D.I.P.R.I.P. Warm Up – kompleksowa modyfikacja do wspomnianego już Half-Life'a 2. Tytuł zabierał graczy do postapokaliptycznego świata, w którym kierowcy samochodów walczyli na śmierć i życie na specjalnie przygotowanych arenach. Pozycja doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy, aczkolwiek z uwagi na swoją specyfikę była rozprowadzana za darmo na platformie Steam.

Pierwsze komercyjne dzieło

Pierwszym komercyjnym dziełem ekipy Exor Studios był Zombie Driver wydany na pecetach rok później. Autorzy wykorzystali zdobyte doświadczenie i po raz kolejny zaproponowali graczom zręcznościowe „wyścigi” za kierownicami ciężko uzbrojonych aut. Tym razem jednak postawili na konwencję apokalipsy zombie, przez co w trakcie kilkunastu misji gracze nie tylko musieli wykonywać powierzone im zadania, lecz także eliminować całe zastępy żywych trupów powstałych w wyniku katastrofalnego w skutkach wypadku chemicznego. Tytuł spotkał się z na tyle ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, że szczecińscy deweloperzy postanowili stworzyć jego konsolowy port. Zombie Driver HD, bo takim mianem ochrzczono ową pozycję, pojawił się na Xboksie 360 w 2012 roku, a niedługo później na PlayStation 3. Z czasem produkcja trafiła również na mobilny system Android, natomiast w 2014 roku pojawiła się na Xboksie One jako Zombie Driver: Ultimate Edition.

Zabawa konwencją

Na premierę kolejnego dzieła Exor Studios gracze musieli czekać do 2017 roku. Wydane wówczas na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 4 i Xbox One X-Morph Defense stanowiło oryginalną hybrydę gatunkową łączącą elementy twin-stick shootera i produkcji typu tower defense. Opowiedziana w grze historia koncentrowała się na ataku obcej cywilizacji na Błękitną Planetę – co ciekawe, gracz nie stawał w obronie Ziemi, lecz przejmował kontrolę nad statkiem kosmitów; jego zadanie polegało natomiast na obronie gigantycznej maszynerii wydobywającej surowce i zmieniającej atmosferę globu. Właściwa rozgrywka opierała się natomiast zarówno na eliminacji adwersarzy, jak i na wznoszeniu rozmaitych umocnień. Zabawę urozmaicała możliwość przemiany kontrolowanego przez nas wehikułu w jedną z czterech form wyspecjalizowanych w zwalczaniu określonych zagrożeń. Kolejnym dziełem Exor Studios był The Riftbreaker, czyli hybryda gry akcji i produkcji typu tower defense, w której jako tytułowi Riftbreakerzy gracze mieli za zadanie ustanowić ludzki przyczółek na nowo odkrytej planecie. Pomysł na rozgrywkę, polegający na przemierzaniu rozległego świata w potężnej mecha-zbroi, gromadzeniu surowców, budowie zautomatyzowanych fabryk, kopalń i rafinerii oraz obronie tej infrastruktury przed hordami agresywnych stworów, wyraźnie przypadł graczom do gustu.14 października 2021 roku pozycja zadebiutowała na komputerach osobistych, PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S. Na platformie Steam The Riftbreaker mógł się pochwalić „bardzo pozytywnymi” recenzjami.


Najpopularniejsze gry wyprodukowane przez Exor Studios

The Riftbreaker

The Riftbreaker

X-Morph: Defense

X-Morph: Defense

Zombie Driver HD

Zombie Driver HD