Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Troika Games

Firma producent

Studio deweloperskie działające w latach 1998-2005. Zespół, założony przez branżowych weteranów (w tym przez „ojców” pierwszego Fallouta), stworzył trzy słynne gry RPG, czyli Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi, Świątynię Pierwotnego Zła oraz Vampire The Masquerade: Bloodlines.

Historia

Dzieje studia Troika Games rozpoczynają się w 1997 roku, kiedy to Tim Cain, Leonard Boyarsky i Jason Anderson opuścili szeregi słynnego Interplaya i założyli własną firmę. Powołany do życia w kwietniu 1998 roku zespół Troika Games miał skoncentrować się na tworzeniu komputerowych gier RPG.

Debiutanckim dziełem studia było Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi, które trafiło do sprzedaży w sierpniu 2001 roku. Pomimo że recenzenci zwracali uwagę na dużą liczbę błędów, przyznawali jej wysokie noty, co przełożyło się na sukces komercyjny – gra trafiła w ręce ponad dwustu tysięcy osób, co czyni ją najpopularniejszym dziełem Troika Games.

W kolejnych latach autorzy pracowali równolegle nad dwoma projektami. Pierwszym była Świątynia Pierwotnego Zła – tytuł, którego zasady rozgrywki oparto na systemie Dungeons & Dragons 3.5, zadebiutował we wrześniu 2003 roku. Produkcja sprzedała się o połowę gorzej niż Arcanum, a choć recenzenci przyznawali jej umiarkowanie wysokie nowy, krytykowali ją przede wszystkim za fakt, że warstwę fabularną zepchnięto w niej na margines.

Trzecim dziełem zespołu było natomiast stanowiące jego łabędzi śpiew Vampire The Masquerade: Bloodlines. Gra działająca w oparciu o opracowaną przez firmę Valve Software technologię Source, pojawiła się na sklepowych półkach w listopadzie 2004 roku. Bloodlines zadebiutowało wraz z drugą odsłoną cyklu Half-Life, co w połączeniu z faktem, że krytykowano je za fatalny stan techniczny, przełożyło się na kiepskie wyniki sprzedaży.

Co prawda w międzyczasie Troika Games rozpoczęło pracę nad czwartym projektem, jednak na początku 2005 roku studio oficjalnie zakończyło działalność – powodem były przede wszystkim coraz większe problemy finansowe. Jakiś czas później wyszło na jaw, że ową enigmatyczną pozycją miała być trzecia odsłona cyklu Fallout, aczkolwiek prawa do marki ostatecznie trafiły w ręce firmy Bethesda Softworks.

Co ciekawe, ostatnie wydane dzieło tego zespołu, czyli Vampire The Masquerade: Bloodlines, żyło nadal – tytuł był nieustannie poprawiany przez fanów, otrzymując stworzone przez nich aktualizacje nawet kilkanaście lat po premierze


Wydawcy gier Troika Games

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Troika Games:


Activision Blizzard

Atari / Infogrames

Sierra