Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Black & White - poradnik do gry

Black & White - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Black & White - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Najlepsza gra tego roku - Black & White - poradnik do gry

Najlepsza gra tego roku? Na pewno jeden z głównych pretendentów do tego tytułu. Wszystko przemawia za tym, iż w najbliższym czasie stanie się grą kultową - klasą samą w sobie. Chciałbym nazwać ją najlepszą grą wszechczasów, ale ze względu na dużą ilość błędów jest to niemożliwe. Tak, B&W ma zaskakująco dużo bugów, i jakby tego było jeszcze mało, znajdziecie tam mnóstwo błędów logicznych.

Co jeszcze mnie (i nie tylko) zaskoczyło? Chyba sposób, w jaki trzeba dbać o mieszkańców wiosek. Wydawało się, iż będzie to zadanie łatwiejsze (jak w Populousie), gdzie tubylcy zajmowali się sobą sami. A w B&W wieśniacy ciągle marudzą. Ciągle czegoś im brakuje i w ten sposób odciągają cię od np. zajmowania się chowańcem. A fakt, że bez wiernych przeżyć się nie da, zmusza cię do ciągłego doglądania wiosek. Pal licho zajmować się jedną wioską, ale mając ich więcej niż trzy nie sposób poświęcić wiele uwagi chowańcowi.

Do chowańca można też mieć parę zastrzeżeń. O ile rzeczywiście SI w grze stoi na wysokim poziomie i widać jak na dłoni proces przyswajania wiedzy przez twojego stworka, o tyle ilość czynności, jakie może on wykonać, woła o pomstę do niebios. Nie mówię o cudach, bo tych jest wystarczająco dużo. Chodzi mi raczej o interakcję z otoczeniem, mieszkańcami. Gdy przyglądałem się innym chowańcom (u moich znajomych), to oprócz innej "skóry", nie zauważyłem nic nadzwyczajnego w ich zachowaniu. Też jadły, piły wodę, tańczyły, rzucały kamieniami w domy i odpoczywały. To zdecydowanie za mało, bo po jakimś czasie wychowanie chowańca staję się wręcz rutyną.

Ale koniec z narzekaniem, w końcu to poradnik i postaram się was nauczyć wszystkiego, co wiem o tej grze. Co powinniście robić aby jak najłatwiej i przyjemniej się grało. Zaczniemy od podstaw.

Tutorial

Niestety, ale nie da się go w żaden sposób ominąć. I szczerze mówiąc nie mam pojęcia, dlaczego. Już za pierwszym razem uczy wszystkiego o poruszaniu się i o sterowaniu. Ja zaczynałem około pięciu razy i za każdym następnym razem przeżywałem istne katusze, wsłuchując się w informacje, które już dawno temu przyswoiłem. Oszczędzę, więc wam przypominania, co robi się prawym klawiszem myszki a co lewym itp. A jeśli ktoś nie pamięta, to wystarczy, że wciśniecie F2, a gra w trybie "boży plac zabaw", wyjaśni wszystko od nowa.

Jeszcze zanim zaczniemy zagłębiać się w grę, oto kilka głównych i przydatnych porad:

  • Warto poświęcać jak najwięcej czasu chowańcowi
  • Przeglądać wszystkie tabliczki ze znakami zapytania. Nawet, jeśli czegoś zapomnicie, możecie odwiedzić bibliotekę w waszej świątyni, gdzie przechowywane są wszystkie informacje, jakie do tej pory udało się wam przeczytać. Często tabliczki te zawierają podpowiedzi jak przejść jakąś drobną misję.
  • Warto jest także przytrzymać rękę nad budującymi się obiektami. Pojawia się wtedy informacja o ilości drewna potrzebnej do wykończenia budowli. Przytrzymanie ręki nad waszą agorą, pokaże wam ile wioska liczy mieszkań i mieszkańców.
  • Największy problem w grze jest z drewnem, gdyż z niego jest wszystko budowane (nawet pola!). Nie opłaca się wycinać wszystkich lasów, bo twoja wyspa zmieni się w wyspę Wielkanocną. Dobrze jest nauczyć chowańca cudu wody, którym będzie podlewał granicę lasów (dość szybko rosną drzewka iglaste).
  • Pod kamieniami w dzień ukrywają się świetliki. Warto jest w wolnych chwilach podnosić głazy, bo gdy natrafisz na taki, gdzie ukrywa się świetlik, dostajesz cud jednorazowego użytku.

To na razie tyle, jeśli chodzi ogólne porady. Teraz zajmę się dokładniejszym opisaniem poszczególnych aspektów grania.

Autor Poradnika

Mateusz "Gabriel Angel"


Informacje o Black & White - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 12.

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Black & White - poradnik do gry