Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? Elden Ring poradnik, solucja

Bayle Groza (Bayle the Dread) jest jednym z głównych, lecz także opcjonalnych bossów w dodatku Shadow of the Erdtree do gry Elden Ring. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak z nim walczyć i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2024

Bayle Groza (Bayle the Dread) jest najpotężniejszym opcjonalnym bossem w dodatku Shadow of the Erdtree. Stawicie mu czoła na Wierzchołku Wyszczerbionego Szczytu, lokacji, do której prowadzi liniowa ścieżka rozpoczynająca się w smoczej jamie, jaskini znajdującej się na południe od Zamku Ensis. Przed stawieniem czoła bossowi odwiedźcie także Wielki Ołtarz Smoczej Komunii na południe od jeziora po wyjściu ze smoczej jamy i wyczerpcie dialog ze zlokalizowaną tam Kapłanką smoczej komunii. Droga do Bayle'a prowadzi przez kilku mini-bossów i pomniejszych bossów zlokalizowanych wokół Wyszczerbionego Szczytu. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak przygotować się do walki z Baylem, jak z nim walczyć i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Nagroda za pokonanie

Za pokonanie bossa otrzymacie 490,000 run oraz Serce Baylea (Heart of Bayle) - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Za pokonanie bossa otrzymacie 490,000 run oraz Serce Bayle'a (Heart of Bayle). Działa ono identycznie do wizerunków otrzymywanych za pokonywanie innych głównych bossów - jedyną różnicą jest to, że wymienicie je na nagrodę nie u Enii w Twierdzy Okrągłego Stołu, lecz przy powyżej wspomnianym Wielkim Ołtarzu Smoczej Komunii. Możecie zdobyć:

 1. Ognista błyskawica Bayle'a (Bayle's Flame Lightning) - inkantacja, zadaje cios ogromnym szponem, obrażenia od ognia i elektryczności.
 2. Tyrania Bayle'a (Bayle's Tyranny) - inkantacja, tworzy ogromną ognistą falę.

Jak przygotować się do walki z Baylem?

Bayle jest najtrudniejszym opcjonalnym bossem w DLC, a poziomem trudności dorównuje mu jedynie finałowy boss. Przed walką powinniście więc poczynić pewne przygotowania. Zaopatrzcie się w:

 1. Błogosławieństwo ostrodrzewa na co najmniej poziomie 15 - każdy poziom błogosławieństwa ostrodrzewa zwiększa zadawane przez was obrażenia i zmniejsza odnoszone obrażenia. Im wyższy jest, tym lepiej - maksymalny poziom błogosławieństwa to 20, a przed walką z Baylem powinien być przynajmniej na poziomie 15. Poziom błogosławieństwa zwiększycie zbierając fragmenty ostrodrzewa. Zalecamy także pokonać bossa Dowódca Gajusz przy Donżonie cienia - strzeże on aż pięciu fragmentów.
 2. Wielka katana łowcy smoków - ta potężna broń zaprojektowana jest do walki ze smokami. Jej dedykowany specjalny atak, cięcie smoczej rany, zadaje gigantyczne obrażenia smokom i znacznie ułatwi walkę zarówno z Baylem, jak i z pomniejszymi smokami strzegącymi jego siedziby. Jeśli macie zamiar walczyć z Baylem, będziecie już mieli tę broń w swoim posiadaniu - upuszcza ją Starożytny Smokowiec, z którym zmierzycie się na końcu smoczej jamy, jedynego przejścia na Wyszczerbiony Szczyt.
 3. Włócznia Palownika - jeśli nie chcecie używać katany, ta broń również wyjątkowo dobrze sprawdza się w walce z Baylem. Jej silny atak to rzut włócznią, co pozwoli wam zadawać Bayle'owi obrażenia nawet na dystans i łatwo trafiać w jego słaby punkt. Włócznia Palownika jest jedną z nagród, na jaką wymienić możecie Wizerunek Palownika, który otrzymacie po pokonaniu Messmera Palownika.
 4. Igon - Igon to NPC, na którego natraficie dwukrotnie podczas drogi na Wyszczerbiony Szczyt - raz niedaleko wejścia do smoczej jamy, drugi raz po pokonaniu dwóch smoków u boku góry. Wyczerpanie dialogu z Igonem podczas obu spotkań pozwoli wam wezwać go do pomocy podczas walki, co może nieco ułatwić starcie. Uważajcie - w przeciwieństwie do innych pomocnych NPCów, znak przyzwania Igona znajdziecie tuż po wejściu na arenę, już po rozpoczęciu walki. Jeśli nie jesteście ostrożni, Bayle może zranić was podczas gdy próbujecie go przyzwać.

Bayle w pigułce

 1. Bayle ma trzy słabe punkty - głowę, porwane skrzydło i kikut po uciętej nodze. Głowa i skrzydło otrzymują pełne obrażenia, kikut otrzymuje zmniejszone obrażenia, lecz atakowanie go szybciej zmniejsza posturę bossa, wystawiając go na zachwianie.
 2. Największym zagrożeniem jest kamera - w razie potrzeby zdejmijcie kamerę z bossa i oddalcie się od niego sprintem, robiąc uniki jeśli usłyszycie dźwięk naelektryzowania.
 3. Blokowanie nie zda się w tej walce na wiele - Bayle jest ogromnym bossem, którego ataki wręcz często przechodzić będą przez waszą tarczę. Skupcie się na unikach.
 4. Atak ognisto-elektrycznym oddechem ma trzy warianty - na wprost (uciekajcie sprintem na bok, potem zawróćcie gdy smok zacznie zionąć), z boku na bok (zróbcie unik przez ogień) i z góry (oddalcie się od bossa sprintem).
 5. Atak chwytem rozpoznacie po elektryczności w paszczy Bayle'a - zróbcie unik na bok gdy ten skoczy w waszą stronę, a będziecie mieli sporo czasu na zadawanie obrażeń.
 6. Gdy Bayle odskoczy na drugi koniec areny, bądźcie gotowi na atak oddechem na wprost jeśli patrzy na was (sprint na bok) lub na cios ogonem jeśli jest odwrócony od was tyłem (unik przez ogon).
 7. Gdy Bayle skoczy w górę, zróbcie unik w bok tuż zanim wyląduje by uniknąć zmiażdżenia. W drugiej fazie odbiegnijcie od niego po wylądowaniu by uniknąć słupów ognia.
 8. Wypatrujcie ciosu naelektryzowanym porwanym skrzydłem - boss jest po nim wystawiony na atak. W drugiej fazie po ciosie spadają też błyskawice, którym musicie zejść z drogi. Po ciosie z góry może nastąpić drugi cios z góry, po ciosie na wprost może nastąpić ugryzienie.
 9. Po ryku biegnijcie sprintem by unikać spadających błyskawic.
 10. Druga faza rozpoczyna się, gdy bossowi zostanie około 66% zdrowia. Odbiegnijcie od niego by uniknąć słupów ognia, biegnijcie sprintem na ukos w przeciwnym kierunku namierzając na bossie kamerę by unikać kul ognia, następnie wykonajcie unik w stronę bossa by uniknąć uderzenia w ziemię.
 11. Atak ogromnym ognistym laserem składa się z dwóch części. Poziomy laser nie trafi w was - zróbcie unik z opóźnieniem by uniknąć eksplozji po laserze. By uniknąć pionowego lasera zróbcie unik w stronę lasera, następnie unik na bok z opóźnieniem przed eksplozją.
 12. Gdy boss naelektryzuje całe swoje ciało, szykuje on naładowane uderzenie skrzydłem z góry. Zróbcie unik przed uderzeniem, poczekajcie aż ziemia pod wami ruszy się, następnie podskoczcie by uniknąć eksplozji.

Jak walczyć z Bayle'em?

Walka z Baylem to kwestia praktyki - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Walka z Baylem to kwestia praktyki. Boss ma wiele trudnych do uniknięcia ataków, lecz łatwo je rozpoznać po ich unikatowych animacjach - postarajcie się nauczyć jego animacji ataków oraz odpowiedniego momentu na unik. Większość ciała bossa odnosi marginalne obrażenia, ma on jednak trzy słabe punkty - głowę, jego zmasakrowane prawe skrzydło oraz kikut po uciętej lewej nodze. Głowa i skrzydło odnoszą pełne obrażenia, powinniście więc atakować je najczęściej. Kikut odnosi mniejsze obrażenia, lecz atakowanie go szybciej zmniejsza posturę bossa, co w końcu wystawi go na cios krytyczny. Atakując kikut jesteście zazwyczaj bezpieczni póki Bayle nie zionie ogniem w dół. Jeśli macie podczas starcia sojuszników możecie swobodnie atakować kikut gdy Bayle zajęty jest kimś innym.

Największym problemem podczas tej walki prawdopodobnie okaże się kamera - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Największym problemem podczas tej walki prawdopodobnie okaże się kamera. Bayle jest ogromny, więc jeśli przyprze was do ściany lub przedostaniecie się pod niego, wasza widoczność będzie znikoma. Jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji, zdejmijcie blokadę kamery z bossa i spróbujcie się od niego oddalić. Jeśli usłyszycie dźwięk naelektryzowania zacznijcie robić uniki by uniknąć ciosu.

Rozmiar bossa oznacza też, że tarcze nie zdadzą się tu na wiele - większość ataków bossa przechodzi przez blok z uwagi na ich duże hitboxy albo zadawane obrażenia od żywiołów - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Rozmiar bossa oznacza też, że tarcze nie zdadzą się tu na wiele - większość ataków bossa przechodzi przez blok z uwagi na ich duże hitboxy albo zadawane obrażenia od żywiołów. Lepiej będzie opanować uniki - pozwolą wam one także częściej znajdować się blisko głowy bossa i zadawać mu obrażenia.

Jak przystało na smoka, Bayle może atakować swoim ognisto-elektrycznym oddechem - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Jak przystało na smoka, Bayle może atakować swoim ognisto-elektrycznym oddechem. Atak ten ma trzy warianty - zionięcie naprzód (biegnijcie sprintem na bok, po czym zawróćcie gdy ogień zacznie lecieć w waszą stronę), z boku na bok (musicie zrobić unik przez płomienie) oraz z góry (Bayle używa go, gdy jesteście blisko - odbiegnijcie od niego sprintem). Niektóre kombinacje ciosów zębami i skrzydłami mogą też czasem zakończyć się zionięciem z góry, bądźcie więc na to gotowi. Jeśli przedostaniecie się przed bok głowy Bayle'a podczas zionięcia ogniem, będziecie mieli chwilę na zadawanie obrażeń.

Atak chwytem to najprzewidywalniejszy atak Baylea - rozpoznacie go po tym, jak smok się odchyli a z jego paszczy zacznie wydobywać się elektryczność - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Atak chwytem to najprzewidywalniejszy atak Bayle'a - rozpoznacie go po tym, jak smok się odchyli a z jego paszczy zacznie wydobywać się elektryczność. Po chwili skoczy w waszą stronę i spróbuje was chwycić - zróbcie unik na bok. Po tym ataku macie chwilę na swobodne atakowanie głowy.

Okazjonalnie Bayle odskoczy na drugi koniec areny - trzymajcie kamerę zablokowaną na nim - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Okazjonalnie Bayle odskoczy na drugi koniec areny - trzymajcie kamerę zablokowaną na nim. Jeśli zwrócony jest w waszą stronę, ma on zamiar zionąć ogniem na wprost. Jeśli jest odwrócony tyłem, zaraz spróbuje uderzyć was ogonem - zróbcie unik przez ogon tuż przed uderzeniem. Sam odskok również jest atakiem - Bayle może delikatnie się wznieść i spróbować was ugryźć skacząc w waszą stronę.

W obu fazach walki Bayle może także unieść się w powietrze i uderzyć w ziemię, próbując was zmiażdżyć - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

W obu fazach walki Bayle może także unieść się w powietrze i uderzyć w ziemię, próbując was zmiażdżyć. Musicie zrobić unik w bok tuż przed uderzeniem. W drugiej fazie uderzenie wyzwoli też kilka opóźnionych słupów ognia wokół bossa - zdejmijcie z niego blokadę kamery i odsuńcie się by wyminąć ogień.

Wypatrujcie również ataków poszarpanym skrzydłem - Bayle może je unieść i naelektryzować, po czym uderzyć w ziemię z góry - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Wypatrujcie również ataków poszarpanym skrzydłem - Bayle może je unieść i naelektryzować, po czym uderzyć w ziemię z góry. Zróbcie unik tuż przed uderzeniem - zarówno głowa jak i skrzydło pozostają przy ziemi przez dość długi czas, co pozwoli wam zadać kilka bezpiecznych ciosów. W drugiej fazie cios ten może powtórzyć się dwukrotnie, zaś kilka sekund po nim na ziemię spadają błyskawice - róbcie uniki w prawo, a powinniście zejść im z drogi. Bayle ma również dostęp do podobnego ataku, przy którym unosi skrzydło niżej - tuż po uderzeniu spróbuje was ugryźć, a następnie może zionąć ogniem.

Okazjonalnie Bayle zacznie ryczeć, przyzywając błyskawice, które zaczną spadać z nieba - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Okazjonalnie Bayle zacznie ryczeć, przyzywając błyskawice, które zaczną spadać z nieba. Biegnijcie sprintem, a powinniście ich uniknąć - jeśli jesteście blisko Bayle'a możecie zdążyć zadać mu jeden cios w głowę.

Druga faza walki zaczyna się, gdy Bayle spadnie do około 66% zdrowia - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Druga faza walki zaczyna się, gdy Bayle spadnie do około 66% zdrowia. Jest ona podobna do pierwszej, nie licząc wyżej wspomnianych zmodyfikowanych ataków oraz kilku nowych groźnych ruchów. Faza druga zawsze zaczyna się konkretną kombinacją - Bayle ryczy przyzywając słupy ognia wokół siebie. Następnie wzbija się w niebo i zaczyna okrążać arenę, strzelając w was kulami ognia - zablokujcie na nim kamerę i biegnijcie sprintem na ukos w kierunku przeciwnym do Bayle'a. Smok spróbuje zmiażdżyć was przy lądowaniu - zróbcie unik w jego stronę. Musicie być bardzo precyzyjni, bądźcie więc gotowi na trafienie.

Niebezpieczny jest również atak ogromnym laserem - Bayle wznosi się w powietrze i dwukrotnie strzela laserem, raz w poziomie, potem w pionie - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Niebezpieczny jest również atak ogromnym laserem - Bayle wznosi się w powietrze i dwukrotnie strzela laserem, raz w poziomie, potem w pionie. Poziomy laser nigdy was nie trafi jeśli trzymacie się na dystans - zróbcie unik z opóźnieniem przed pozostawioną przez laser eksplozją. Pionowy laser leci w waszą stronę - zróbcie unik w stronę lasera, następnie kolejny unik z opóźnieniem by uniknąć eksplozji.

Ostatnim nowym atakiem Baylea jest naładowany cios zmasakrowanym skrzydłem - elektryczność pokryje całe jego ciało, nie tylko skrzydło - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Bayle Groza (Bayle the Dread)? - Elden Ring - poradnik do gry

Ostatnim nowym atakiem Bayle'a jest naładowany cios zmasakrowanym skrzydłem - elektryczność pokryje całe jego ciało, nie tylko skrzydło. Uderzenia unikniecie tak jak zwykle - następnie poczekajcie aż ziemia pod wami się zatrzęsie. Wtedy podskoczcie by uniknąć eksplozji.