Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Last of Us 2 - poradnik do gry

The Last of Us 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Last of Us 2: Walka, skradanie się The Last of Us 2 poradnik, solucja

Walka, skradanie się: porady, unikanie obrażeń, unikanie śmierci, atak z zaskoczenia, walka, przekradanie się.

Na tej stronie poradnika do gry The Last of Us 2 zamieściliśmy najważniejsze porady i wskazówki na temat staczania walk oraz skradania się. Dowiesz się jak skutecznie eliminować żywych przeciwników i potwory, jak unikać śmierci i odnoszenia obrażeń, a także jak przekradać się przez wrogie lokacje i skutecznie atakować przeciwników z zaskoczenia.

Skradanie się

Skradanie się było ważnym elementem TLoU1 i jest także ważne w dwójce - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Skradanie się było ważnym elementem TLoU1 i jest także ważne w "dwójce". Ma ono w grze dwa główne zastosowania - możesz dążyć do całkowitego unikania konfrontacji i przekradania się obok obszarów z wrogami lub do planowania cichych ataków z ukrycia, które pozwolą na eliminowanie kolejnych przeciwników bez wszczynania alarmu. Kolejne konfrontacje w grze powinieneś starać się zawsze rozgrywać bez wszczynania alarmu. Jest to szczególnie istotne podczas prowadzenia rozgrywki na wyższych poziomach trudności.

Większość spotkań z przeciwnikami rozpoczyna się w ukryciu i warto dążyć do utrzymania takiego stanu rzeczy. Przystąpienie do bezpośrednich walk wiąże się przede wszystkim z ryzykiem szybkiej utraty punktów zdrowia, które w The Last of Us 2 nie regenerują się w sposób samoczynny (tzn. wymagane jest skorzystanie z medykamentów). Dodatkowo używanie broni i gadżetów podczas walk z przeciwnikami szybko zużywa zapasy, których nie odnajduje się w świecie gry w bardzo dużych ilościach.

Każdą konfrontację radzimy rozpocząć od rekonesansu i bardzo pomaga w nim tryb nasłuchiwania (Listen Mode), który aktywuje się przytrzymując przycisk R1. Tryb ten "prześwietla" okolicę i pozwala łatwiej odnajdywać i śledzić przeciwników. Możesz dzięki niemu łatwiej unikać wrogów oraz łatwiej planować ataki z zaskoczenia.

Zanim zaczniesz się skradać wybierz pozycję przykucniętą lub połóż się na ziemi (przytrzymanie Kółka na padzie) - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Zanim zaczniesz się skradać wybierz pozycję przykucniętą lub połóż się na ziemi (przytrzymanie Kółka na padzie). Ten drugi wariant mocno utrudni przeciwnikom zlokalizowanie twojej postaci, aczkolwiek bardzo wyraźnie ograniczy jej mobilność - nie będziesz mógł obronić się przed atakiem wręcz ani szybko wykonać cichej egzekucji.

Podczas skradania się dużo rozglądaj się żeby nie zostać nagle zauważonym przez jakiegoś przeciwnika, którego wcześniej nie dostrzegłeś, czy np. przez bardziej oddalonego snajpera. Oprócz korzystania z mijanych po drodze zasłon w TLoU 2 można także chować się w wysokiej trawie. Musisz jednak mieć świadomość, że chowanie się w trawie nie jest w 100% skuteczne. Nadal możesz zostać zauważony, szczególnie jeśli jesteś tylko przykucnięty. Wysoką trawę traktuj więc jako ułatwienie, a nie jako zagwarantowanie sobie uczynienia postaci "niewidzialną".

Podczas skradania się bardzo pomocne mogą okazywać się przedmioty do rzucania, które pozwalają odwracać uwagę przeciwników. Są one szczególnie przydatne w przypadku zainfekowanych, którzy szybko docierają do miejsca gdzie rozbiła się rzucona butelka czy cegła. Możesz to wykorzystywać do zastawiania pułapek i np. przed wykonaniem rzutu rozstawić na ziemi minę pułapkę, czy rzucić koktajlem Mołotowa lub bombą rurową w grupę przeciwników, którzy przybiegli sprawdzić podejrzane dźwięki.

Przeciwników możesz po cichu eliminować na dwa główne sposoby - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Przeciwników możesz po cichu eliminować na dwa główne sposoby. Pierwszy wariant to ciche egzekucje po zakradnięciu się do wrogów. Do przeciwników staraj się w miarę możliwości zbliżać z boku lub od tyłu.

 1. Ellie do wykonywania cichych egzekucji wykorzystuje swój nożyk switchblade. Jest to niezniszczalna broń i możesz dzięki temu korzystać z niego dowolną ilość razy.
 2. Abby nie posiada nożyka na swoim wyposażeniu i poczatkowo jedynym sposobem działania dla niej jest skręcenie karku złapanemu przeciwnikowi. Jest to powolne, ale problem częściowo rozwiązują ostrza shivs, które można wytwarzać w oparciu o crafting. Ostrza są też jedynym sposobem zabijania klikaczy w ramach cichych egzekucji grając jako Abby. Niestety są to przedmioty jednorazowego użytku, tak więc najlepiej jest nie zużywać ich na "podrzędnych" przeciwników.
Drugi wariant to skorzystanie z broni, które nie generują nadmiernego hałasu - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Drugi wariant to skorzystanie z broni, które nie generują nadmiernego hałasu. Tego typu ataki nie zaalarmują domyślnie przeciwników. Wyjątkiem są sytuacje, w których moment śmierci zostanie odnotowany przez innego przeciwnika, oraz gdy cichy atak doprowadzi jedynie do zranienia zaatakowanego wroga.

 1. Ellie może korzystać z pistoletu z tłumikiem oraz z łuku, przy czym trzeba je sobie najpierw odblokować dzięki postępom w grze. W przypadku używania pistoletu pamiętaj o celowaniu w głowy przeciwników, bo to słaba broń. Podczas używania łuku bierz z kolei duże poprawki na tor lotu strzały (w celowaniu pomaga jeden z upgrade'ów tej broni)
 2. Abby może korzystać z pistoletu z tłumikiem oraz z kuszy. W przypadku tej postaci opcja wytwarzania tłumików jest od razu dostępna i jedynie w celu pozyskania kuszy należy awansować w głównej fabule. Z kuszy łatwiej korzysta się niż z łuku - nie musisz brać dużych poprawek przy celowaniu i możesz częściej odzyskiwać wystrzelone bełty.
Dość istotną informacją jest to, że nie wszystkie konfrontacje w The Last of Us Part II są obowiązkowe - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Dość istotną informacją jest to, że nie wszystkie konfrontacje w The Last of Us Part II są obowiązkowe. W niektórych lokacjach możesz po prostu skupić się na przekradaniu obok wrogów bez atakowania ich i szukać wyjścia. Może to być jednak kłopotliwe podczas badania danej lokacji po raz pierwszy.

Wyjściem mogą być np. drzwi z widocznym nad nimi napisem Exit, jakaś okiennica, czy zabarykadowane przejście, które trzeba odblokować przytrzymując Trójkąt. Jeżeli opuszczenie danej lokacji generuje hałas (np. wyważenie drzwi), to nie pomyl się podczas scenek QTE żeby nie zostać dopadniętym przez ominiętych wrogów.

Walka

W The Last of US: Part II do przystąpienia do otwartych walk może dojść jeśli - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of US: Part II do przystąpienia do otwartych walk może dojść jeśli:

 1. Zostałeś wykryty podczas skradania się - Najczęściej dochodzi do tego gdy nie zareagowałeś na ostrzeżenia o tym, że jesteś bliski wykrycia, gdy przeciwnik nagle obrócił się oraz gdy w trakcie wykonywania cichej egzekucji znalazłeś się w polu widzenia jakiegoś innego przeciwnika. Jeżeli jest to duża lokacja, to możesz spróbować zgubić pościg i ponownie przejść do ukrycia. Wrogowie będą oczywiście wtedy bardziej wyczuleni i zajęci przeszukiwaniem okolicy.
 2. Autorzy gry zaplanowali stoczenie bezpośredniej bitwy - Może się ona rozpocząć np. po wyświetleniu scenki przerywnikowej czy po głośnym wbiciu się do danego pomieszczenia. Również możesz szukać okazji do ucieknięcia wrogom, ale będzie to prawdopodobnie znacznie trudniejsze lub niemożliwe.
Walki z przeciwnikami można podzielić w podobny sposób do cichych egzekucji - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Walki z przeciwnikami można podzielić w podobny sposób do cichych egzekucji. Pierwsza kategoria to starcia w zwarciu i TLoU 2 ma tu do zaoferowania mocno przebudowany system walki. Twoja postać może przede wszystkim wykonywać uniki aktywowane przyciskiem L1. Musisz oczywiście zadbać o to żeby każdy unik został wykonany w idealnym momencie, bo tylko wtedy nie zostaniesz uderzony.

Po wykonanym uniku możesz przystąpić do ataków w walce wręcz. Będą one najsilniejsze jeśli odnalazłeś w świecie gry jakąś "dużą" broń białą, np. maczetę, młotek, kij bejsbolowy czy deskę. Każda broń biała posiada mocno ograniczoną liczbę użyć - zazwyczaj od 3 do 6-7. Po wyczerpaniu liczby użyć ulega ona zniszczeniu. Ciekawostką jest to, że po odblokowaniu pasywnej zdolności Twórz ulepszenia broni białej możesz jednorazowo naprawić i wzmocnić każdą zdobytą broń białą. Pomoże ci to w dłuższym używaniu najlepszych posiadanych broni.

Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu dużej broni białej, to musisz polegać na słabszych atakach:

 1. Ellie wykorzystuje swój nożyk switchblade, aczkolwiek nie zadaje on tak dużych obrażeń, jak odnajdywane w świecie gry większe bronie.
 2. Abby nie posiada żadnej małej broni białej w swoim inwentarzu i musi ograniczać się do wyprowadzania ciosów swoimi pięściami.
Podczas starć w zwarciu twoja postać może zostać złapana i warto w miarę możliwości tego unikać - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Podczas starć w zwarciu twoja postać może zostać złapana i warto w miarę możliwości tego unikać. Dzieje się tak dlatego, że w miarę szarpania się z przeciwnikiem będziesz stopniowo tracił punkty zdrowia.

Siłowanie się jest szczególnie niebezpieczne w przypadku silniejszych potworów, takich jak klikacze czy purchlaki. Istnieje ryzyko, że twoja postać może przedwcześnie zginąć i nie będziesz mógł wybronić się rytmicznym wciskaniem Kwadratu. Warto tu dodać, że Abby może dzięki produkowanym ostrzom shivs szybciej pozbywać się niektórych wrogów, z którymi się siłuje. Jest to też dla niej jedyny ratunek po tym jak zostanie złapana przez klikacza.

Drugi wariant staczania walk to bitwy na odległość, które zakładają przede wszystkim wykorzystywanie broni palnej - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Drugi wariant staczania walk to bitwy na odległość, które zakładają przede wszystkim wykorzystywanie broni palnej. Sytuacja jest ułatwiona, jeśli masz do czynienia z przeciwnikami, którzy nie dysponują żadnymi atakami dystansowymi. Możesz ich ostrzeliwać podczas gdy będą próbowali zbliżyć się do twojego bohatera.

W przypadku staczania walk z uzbrojonymi przeciwnikami pamiętaj o korzystaniu z zasłon. Stojąc na otwartej przestrzeni bardzo łatwo można zostać trafionym. Co więcej, twój bohater może zostać odrzucony do tyłu i przewrócić się. Utrudni ci to jeszcze bardziej unikalnych kolejnych ataków.

Podczas walk z ludźmi pilnuj swoich flank, bo przeciwnicy będą szukać okazji do tego żeby zaatakować cię z zaskoczenia z boku lub od tyłu. Warto zaznaczyć, że w trakcie otwartych walk również możesz korzystać z trybu nasłuchiwania i śledzić dzięki niemu poczynania przeciwników.

W wygrywaniu bezpośrednich walk mogą ci pomagać gadżety - The Last of Us 2: Walka, skradanie się - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W wygrywaniu bezpośrednich walk mogą ci pomagać gadżety:

 1. Koktajle Mołotowa dostępne dla Ellie świetnie sprawdzają się w tych sytuacjach, w których co najmniej dwóch przeciwników stoi blisko siebie. Możesz ich podpalić jednym koktajlem Mołotowa i zaczekać aż spłoną lub dobić ich z wykorzystaniem broni palnej.
 2. Miny pułapki dostępne dla Ellie najlepiej jest rozstawiać jeszcze w fazie skradania się i następnie "zachęcać" przeciwników do zbliżenia się do nich. Upuszczanie ich już w trakcie otwartych walk jest słabym pomysłem, bo w międzyczasie może zbliżyć się przeciwnik i dojdzie do przedwczesnej detonacji.
 3. Bomby rurowe dostępne dla Abby również są idealnym gadżetem do atakowania co najmniej dwóch przeciwników. Siła eksplozji jest w stanie zabić żywych przeciwników oraz większość potworów. Niestety dochodzi do niej dopiero po chwili od momentu wylądowania bomby. Ważne jest więc to żeby przeciwnik nie znajdował się w ruchu, bo może łatwo oddalić się od miejsca eksplozji.