Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Resident Evil 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Resident Evil 2 - poradnik do gry

Resident Evil 2 - poradnik do gry

Zombie po kuracji odmładzającej. Poradnik do Resident Evil 2 stanowi kompendium wiedzy na temat tej klasycznej gry typu survival horror. Z naszej publikacji dowiecie się gdzie znaleźć wszystkie sekrety oraz jak pokonać bossów i rozwiązać zagadki. Nie zabrakło również dokładnej solucji.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019

Nieoficjalny poradnik do Resident Evil 2 zawiera wszystkie niezbędne informacje do ukończenia gry oraz odkrycia jej sekretów. Remake RE2 posiada wiele wspólnych cech z oryginałem, ale także różni się pod pewnymi względami od pierwowzoru. Lektura poradnika może więc okazać się pożyteczna nie tylko dla nowych graczy, ale także do fanów serii, którzy wielokrotnie ukończyli pierwotną wersję gry.

Na początkowych stronach poradnika znalazły się przede wszystkim porady na start, które koncentrują się na najważniejszych mechanizmach rozgrywki, takich jak staczanie walk z zombiakami i innymi potworami, zarządzanie ekwipunkiem, zapisywanie postępów, leczenie postaci, czy odblokowywanie dostępu do nowych lokacji. W poradniku nie zabrakło rozdziału FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Informujemy między innymi jak zwiększyć pojemność inwentarza bohatera, jak zdobyć bardziej unikalne bronie, czy gdzie przechowywać niepotrzebne przedmioty. Oprócz rozdziału FAQ w poradniku jest też osobny rozdział o zdobywaniu osiągnięć. Oferuje on pomocną dłoń przy odblokowywaniu kolejnych osiągnięć, w tym także platynowego na PS4.

Ważną część niniejszego poradnika stanowi szczegółowy opis przejścia gry. Omawia on krok po kroku wszystkie działania pomagając w dotarciu do finału głównego wątku fabularnego. W solucji znalazły się omówienia celów misji, łamigłówek oraz potyczek z potworami, niejednokrotnie wzbogacone wysokiej jakości obrazkami oraz mapami najważniejszych lokacji. Nasz autorski opis przejścia oferuje także dwa mniejsze rozdziały dotyczące rozwiązywania zagadek oraz staczania pojedynków z bossami. Powinny okazać się bardzo pomocne w przebrnięciu przez najtrudniejsze fragmenty gry.

Resident Evil 2 z 2019 roku to pełnoprawny remake gry, która swoją premierę miała na pierwszej generacji konsoli PlayStation w 1998 roku. Nowa wersja to nie tylko odświeżona grafika, albowiem zmianom uległo też mnóstwo innych rzeczy. Jedna z najbardziej rzucających się w oko zmian to zastosowanie kamery umieszczonej za plecami bohatera zamiast statycznych kamer w odgórnie ustalonych miejscach. W rimejku wiele ważnych mechanik gry pozostawiono na szczęście niezmienionych - bohaterowie muszą rozsądnie zużywać amunicję i inne zapasy, inwentarz ma mocno ograniczoną pojemność, a postępy zapisuje się jedynie w ściśle określonych miejscach w świecie gry.

Skrócony poradnik przetrwania w Resident Evil 2

Poniżej znajdziesz skrót najważniejszych podpowiedzi pomocnych w utrzymywaniu bohaterów gry przy życiu oraz w dotarciu do finału przygody.

1 - Resident Evil 2 - poradnik do gry

1. Nie musisz walczyć z każdym napotkanym potworem. Resident Evil 2 to gra, w której nawet słabsi przeciwnicy mogą wymagać serii ataków zanim zginą. Dążenie do tego żeby ich wszystkich wyeliminować może bardzo szybko pozbawić Cię zapasów amunicji i medykamentów. Jeśli masz do czynienia np. z zombiakiem stojącym w szerokim korytarzu to lepszym pomysłem jest ominięcie go. Do walk przystępuj jeśli chcesz dokładnie zbadać dane pomieszczenie, jeśli potwór "pilnuje" dostępu do ważnego przedmiotu albo jeśli przejście jest zbyt wąskie żeby zrezygnować z konfrontacji.

2 - Resident Evil 2 - poradnik do gry

2. Dobijaj ranne zombiaki nożem. Postaraj się doprowadzić zawsze do sytuacji, w której osłabiony zombiak przewróci się lub straci chwilowo równowagę. Możesz wykorzystać okazję do tego żeby zacząć zadawać mu obrażenia nożem. W zależności od tego jak silny jest potwór może zginąć zanim pozbiera się z ziemi lub już po wznowieniu właściwych walk będzie mocno osłabiony. Metoda ta pozwoli ci zaoszczędzić dużo amunicji. Nóż może być też wykorzystywany do atakowania silniejszych potworów, ale jest to wtedy bardziej ryzykowne.

3 - Resident Evil 2 - poradnik do gry

3. Umiejętnie zarządzaj inwentarzem. Inwentarz głównych bohaterów gry ma bardzo ograniczoną pojemność i w rezultacie łatwo jest go zapełnić. Może ci to utrudnić dalszą grę uniemożliwiając np. podnoszenie nowych zapasów czy przedmiotów questowych. Niepotrzebne rzeczy umieszczaj w skrzyniach. Dobrze jest zawsze mieć 2-3 wolne sloty w inwentarzu, dzięki czemu będziesz mógł na bieżąco podnosić wszystkie nowo odnajdywane skarby.

4 - Resident Evil 2 - poradnik do gry

4. Często zerkaj na mapę. Jest ona bardzo pomocna w określeniu jakie obszary zostały już zbadane (niebieski kolor na mapie), a gdzie można jeszcze zajrzeć. Powinieneś dokładnie badać wszystkie nowe pomieszczenia, a także powracać do lokacji, które wcześniej nie były dostępne (np. do momentu odnalezienia właściwego klucza). Na mapie zaznaczone są też lokacje z maszynami do pisania oraz ze skrzyniami na przedmioty.

W świecie gry możesz też odnajdywać gotowe mapy okolicy. Ułatwiają one ustalenie do jakich miejsc można jeszcze zawitać. Przykładami gotowych map są te z pomieszczeń Operations Room oraz Lounge na komisariacie policji (piętro 1F).

5 - Resident Evil 2 - poradnik do gry

5. Unikaj podróżowania poważnie ranną postacią. Stan zdrowia bohatera możesz sprawdzić nie tylko po jego wyglądzie, ale także zaglądając do inwentarza (lewy dolny narożnik ekranu). Każdej mniejszej rany nie musisz od razu leczyć, ale przy poważniejszych obrażeniach (szczególnie tych oznaczonych na czerwono) nie warto odkładać leczenia na później, bo możesz stracić dużo postępów w razie śmierci. Dobrze jest mieć zawsze na wyposażeniu sprej i/lub rośliny lecznicze (kombinacje roślin opisaliśmy na osobnej stronie poradnika).

Czy remake Resident Evil 2 będzie oferował grę w trybie VR?

Niestety nie, nowa wersja Resident Evil 2 nie oferuje wsparcia dla PSVR ani dla żadnych innych gogli VR. Nie ma też żadnych planów dodania wsparcia dla technologii VR w przyszłości. Twórcy gry tłumaczą taki stan rzeczy między innymi umiejscowieniem kamery za plecami bohatera (w przeciwieństwie do widoku FPP z gry Resident Evil VII).

Czy Resident Evil 2 posiada zabezpieczenie Denuvo?

Tak, wersja przeznaczona na komputery osobiste, podobnie jak wszystkie inne najnowsze produkcje od Capcomu, posiada zabezpieczenie DRM Denuvo.

Czy w rimejku Resident Evil 2 jest adaptacyjny poziom trudności?

Tak. Remake Resident Evil 2 oferuje adaptacyjny poziom trudności, który był również obecny we wcześniejszych głównych odsłonach cyklu począwszy od RE4. Poziom trudności w grze na bieżąco dostosowuje się do poczynań gracza. Lepsza gra zaowocuje podwyższeniem poziomu trudności - zombiaki mogą stać się bardziej wytrzymałe albo w trakcie trwających walk mogą pojawić się dodatkowe potwory. Jeśli gra odnotuje z kolei, że gracz gorzej sobie radzi, to automatycznie go nieznacznie obniży.

Oprócz adaptacyjnego poziomu trudności RE2 ma także do zaoferowany tryb Hardcore. Jest on zupełnie oddzielnym trybem od standardowej kampanii oferując znacznie większy poziom wyzwania, a także możliwość odblokowania kilku dodatkowych trofeów.

Czy remake Resident Evil 2 zaoferuje Tryb Tofu?

Tak - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Tak. Dla przypomnienia jest to sekretny tryb, który pojawił się w oryginalnej wersji gry Resident Evil 2 (a także w Resident Evil: The Darkside Chronicles). Pozwala on na przejście kampanii grając tytułowym (mocno przerośniętym) twarożkiem. Będzie on dostępny do odblokowania w rimejku RE2. Należy się spodziewać tego, że z uwagi na rezygnację z mocno zazębiających się scenariuszy Leona i Claire, pojawią się inne wymagania do odblokowania Tofu.

Czy można skończyć demo Resident Evil 2 przed czasem?

Demo gry Resident Evil 2 pozwala spędzić z grą maksymalnie 30 minut. Może się wydawać, że to niewiele czasu, ale demo możesz przedwcześnie ukończyć i to nawet w kilka minut. Opisaliśmy to na dalszej części strony.

W celu uniknięcia utraty niepotrzebnych sekund pauzuj grę gdy musisz np. sprawdzić rozwiązanie zagadki. Licznik po załączeniu menu pauzy zatrzymuje się do czasu wznowienia rozgrywki. Nie dotyczy to przeglądania mapy oraz inwentarza - licznik nadal będzie wtedy odliczał pozostały czas do zakończenia dema.

Tak, możliwe jest ukończenie dema przed upływem przydzielonych 30 minut - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Tak, możliwe jest ukończenie dema przed upływem przydzielonych 30 minut. Na potrzeby zaliczenia dema możesz zignorować walki, dokładną eksplorację pomieszczeń, a nawet kolejne zagadki. Oto jedyne wymagane kroki do ukończenia dema:

 1. Odszukaj w głównej sali przełącznik odblokowujący dostęp do wschodniej części posterunku.
 2. Dotrzyj do pomieszczenia Watchmen's Room (1F). Załączy się tam cut-scenka.
 3. Wyrusz z powrotem do głównej sali (Main Hall) unikając po drodze zombiaków.
 4. Po dotarciu do głównej sali załączy się filmik ze spotkania z Marvinem Branaghem.
 5. Użyj nowo pozyskanego noża na zamkniętej skrzynce z przełącznikiem. Odblokuj dostęp do zachodnich korytarzy.
 6. Podążaj korytarzami i skorzystaj z okna w jednym z pomieszczeń żeby dotrzeć do klatki schodowej.
 7. Wyjdź po schodach na górę i dotrzyj do pomieszczenia z kluczem (niebieski / Pik) na poziomie 3F.
 8. Dotrzyj do biblioteki i użyj klucza do otwarcia drzwi z niebieskim symbolem. Odblokujesz niedostępne wcześniej przejście do głównej sali.
 9. Demo zakończy się po powrocie do głównej sali gdzie przebywa Marvin.

Czy nowy Resident Evil 2 to dokładny remake?

Resident Evil 2 z 2019 roku jest rimejkiem słynnego survival horroru z 1998 roku. Na tej stronie odpowiadamy na pytanie czy nowa wersja RE2 to remake w 100 procentach wierny oryginałowi.

Nie, w produkcji z 2019 roku znalazło się sporo ważnych zmian - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Nie, w produkcji z 2019 roku znalazło się sporo ważnych zmian. Wynika to z przygotowania nowej gry oraz podstaw oraz z tego, że w oryginalnej produkcji znajdowało się wiele archaizmów. Najważniejsza ze zmian to rezygnacja ze statycznych kamer na rzecz dynamicznej kamery umieszczonej za plecami bohatera. Dodatkowo w przeciwieństwie do oryginału możliwe jest prowadzenie ostrzału bez zatrzymywania postaci. Zmiany te wymusiły między innymi inne rozmieszczenie przeciwników oraz modyfikacje w tym w jaki sposób potwory mogą zaatakować protagonistę z zaskoczenia.

Równie ważne modyfikacje objęły sposób przechodzenia gry. W oryginalnej grze scenariusze Leona oraz Claire nie tylko zazębiały się ze sobą, ale także podjęte decyzje czy wykonane czynności mogły wpłynąć na drugi scenariusz. Remake znacząco upraszcza ten mechanizm. Nadal dostępne są oddzielne scenariusza dla dwóch głównych bohaterów, ale każdy z nich jest autonomiczny i żadna z wykonanych czynności nie wpływa na scenariusz zarezerwowany dla drugiej postaci.

Zmiany objęły również warstwę audio. Twórcy musieli zrezygnować ze statycznych źródeł dźwięku i opracować te elementy od podstaw. W remake'u pojawia się także nowy soundtrack, aczkolwiek osoby, które zakupią edycję kolekcjonerską lub edycją Deluxe mogą alternatywnie zdecydować się na wybranie klasycznego soundtracku.

W jakich wersjach sprzedawany jest Resident Evil 2?

Remake gry Resident Evil 2 jest oferowany w kilku wersjach różniących się między sobą zawartością. Na tej stronie znajduje się ich pełne zestawienie.

Standardowa edycja

Oferuje ona wyłącznie bonusy dla osób, które zdecydują się na złożenie zamówienia przedpremierowego na wersję cyfrową:

 1. Broń Deluxe: "Miecz samurajski - model Chris"
 2. Broń Deluxe: "Miecz samurajski - model Jill"
 3. Resident Evil 2 Special Theme

Edycja Deluxe Edition

Oferuje ona te same bonusy dla osób, które zdecydują się na złożenie zamówienia przedpremierowego na wersję cyfrową. Dodatkowo wersja ta pozwala na pobranie za darmo pakietu Extra DLC. Wchodzą w jego skład następujące rzeczy:

 1. Strój Leona: "Szeryf Arklay"
 2. Strój Leona: "Noir"
 3. Strój Claire: "Wojskowy"
 4. Strój Claire: "Noir"
 5. Strój Claire: "Elza Walker"
 6. Broń Deluxe: "Miecz samurajski - model Albert"
 7. Zamiana ścieżki dźwiękowej "Wersja oryginalna"

Edycja kolekcjonerska - Europa

Fizyczna europejska edycja kolekcjonerska ma do zaoferowania następujące elementy - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Fizyczna europejska edycja kolekcjonerska ma do zaoferowania następujące elementy:

 1. Pełna wersja gry.
 2. Karta z kodami na DLC oferujące dodatkowe uzbrojenie, skórki oraz klasyczny soundtrack.
 3. Steelbook.
 4. Kolekcjonerskie pudełko w kształcie skrzyni R.P.D.
 5. 30-centymetrowa figurka Leona Kennedy'ego.
 6. Artbook.
 7. Płyta CD z soundtrackiem.
 8. Plakat z posterunkiem policji w Raccoon City.
 9. Zestaw czterech kluczy należących do wydziału policji Raccoon City.
 10. Przypinka.

Edycja kolekcjonerska - USA i Kanada

Fizyczna edycja kolekcjonerska przeznaczona na rynki amerykański oraz kanadyjski oferowana jest do zakupu wyłącznie przez sieci sklepów GameStop oraz EB Games - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Fizyczna edycja kolekcjonerska przeznaczona na rynki amerykański oraz kanadyjski oferowana jest do zakupu wyłącznie przez sieci sklepów GameStop oraz EB Games. Ma ona do zaoferowania następujące elementy:

 1. Pełna wersja gry.
 2. Karta z kodami na DLC oferujące dodatkowe uzbrojenie, skórki oraz klasyczny soundtrack.
 3. 12-calowa figurka Leona Kennedy'ego.
 4. Artbook.
 5. Plakat z posterunkiem policji w Raccoon City.
 6. Kolekcjonerskie pudełko w kształcie skrzyni R.P.D.
 7. Soundtrack w wersji cyfrowej.

Informacje o Resident Evil 2 - poradnik do gry

Autorzy : Jacek "Stranger" Hałas, Patrick "Yxu" Homa

Poradnik zawiera : strony: 92, ilustracje: 430 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 25 stycznia 2019, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 29 stycznia 2019, odwiedź Opis przejścia

Sekrety i przydatne przedmioty

Ostatnia aktualizacja : 29 stycznia 2019, odwiedź Sekrety i przydatne przedmioty

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Resident Evil 2 - poradnik do gry