Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Warhammer 40,000: Dawn of War III - poradnik do gry

Warhammer 40,000: Dawn of War III - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne Poradnik Dawn of War III

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2017

1. Cały czas monitoruj sytuację na mapie! Jeśli widzisz, że wróg zbliża się do twojego punktu przy pomocy niewielkiej armii, wyślij tam maksymalnie kilka oddziałów, by go przegonić. Nie ma sensu biegać całą armią po mapie - stracisz sporo czasu, a wróg może to wykorzystać i uderzyć w innym miejscu.

2. Czasami lepiej jest odpuścić sobie konkretny punkt zasobów. Jeśli wróg zaatakuje olbrzymią armią jeden z przejętych przez ciebie (bądź twoją drużynę) punktów, a sam nie jesteś gotów, by go odeprzeć, odpuść sobie i nie angażuj się w walkę. Punkt można odbić później, a armia utracona w nierównym starciu może sprawić, że przegrasz całą rozgrywkę.

3. Stawiaj Posterunki Nasłuchowe (Listening Post) na zajętych punktach zasobów. Tyczy się to szczególnie zasobów, które wysunięte są w głąb frontu i będą narażone na ataki wroga. Nie sprawi to, że obronią się one same przed natarciem, jednak mogą na tyle spowolnić przeciwnika, iż twoja armia zdąży tam dotrzeć i odeprzeć atak.

Wybór odpowiednich doktryn jest kluczowy. - Porady ogólne - Warhammer 40,000: Dawn of War III - poradnik do gry
Wybór odpowiednich doktryn jest kluczowy.

4. Buduj generatory na zajętych punktach zasobów! Generatory kosztują dość sporo, szczególnie na początku gry, gdy surowce są na wagę złota, jednak każdy z nich zwiększy przyrost rekwizycji (Requisition), energii (Energy) czy punktów strategicznych (Elite Points). Dodatkowo, wróg będzie musiał je zniszczyć, zanim zajmie punkt zasobów, dając ci dodatkowy czas na reakcję.

5. Nie bądź bierny! Nie okopuj się w bazie i nie czekaj, aż stworzysz "wymarzoną armię" do ataku. Wróg w tym czasie także rekrutuje jednostki, więc niczego to nie zmieni. Dodatkowo, siedząc cały czas w bazie, nie będziesz miał pojęcia, co dzieje się na terenach objętych mgłą wojny (tam, gdzie nie ma twoich ani sojuszniczych jednostek).

6. Cały czas monitoruj poczynania wroga. Jeśli widzisz, że lwia część jego armii składa się z lekkiej piechoty, nie warto inwestować w jednostki, które zadają obrażenia ciężko opancerzonym celom. Z kolei, gdy wróg ma bardzo dużo oddziałów do walki wręcz, mądrym posunięciem byłoby zrekrutowanie kilku samemu, by wojska nieprzyjaciela nie miały nad tobą zbyt dużej przewagi. Z kolei jeśli wróg lubi chować się pod ciężką osłoną, wykorzystaj jednostki z cechą Niweluje osłonę (Counters Cover), by wbić się do środka bańki i wybić je w pień.

7. Korzystaj z ciężkich osłon (Heavy Cover) z rozwagą. Dają one potężne właściwości defensywne, gdyż chronią przed ogniem nieprzyjacielskich jednostek, jednak jednostki umieszczone w środku są bardzo podatne na ataki oddziałów z cechą Niweluje osłonę (Counters Cover). Normalnie, żadna jednostka nie jest w stanie wejść do "bańki" wytworzonej przez osłonę, jednak jednostki ze wspomnianą cechą mogą to zrobić w każdej chwili. Oddziały, na przykład, snajperów nie mają szans w starciu z piechotą wyspecjalizowaną w walce wręcz.

8. Chroń punkty, które generują zasoby strategiczne (Elite Points). Służą one do wytwarzania jednostek elitarnych, a im więcej takich posiadasz, tym szybciej i więcej jednostek elitarnych będzie można wezwać na pole walki. Są to jedyne punkty, na które trzeba mieć cały czas oko - nie pozwól, by wpadły pod kontrolę wroga.

9. Wykorzystaj mosty i bramy. Na niektórych mapach można znaleźć zamknięte bramy i podniesione mosty. W ich pobliżu zawsze znajduje się przełącznik. Zniszczenie go sprawi, iż brama się otworzy, a most opadnie, otwierając wcześniej zamknięte przejście. Można to wykorzystać, by zaskoczyć wroga, atakując go ze strony, z której nie spodziewa się natarcia.

10. Korzystaj z osłon kryjących (Stealth Cover) i krzaków. Jednostki, które znajdą się w tej osłonie, staną się niewidoczne dla oddziałów nieprzyjaciela, do momentu, aż wrogi oddział nie wejdzie do tej samej osłony, bądź twoje jednostki nie zaczną strzelać. Wykorzystaj to, by przygotowywać zasadzki!

11. Pamiętaj, iż możesz poruszać jednostkami na dwa sposoby. Klikając PPM (Prawy Przycisk Myszy) na danym obszarze, wydasz jednostkom polecenie, by tam podążały, ignorując nieprzyjacielskie jednostki. Jednakże, możesz także najpierw wcisnąć klawisz A (bądź nacisnąć odpowiedzialny za to przycisk na interfejsie) i wydać polecenie poruszania się - w takiej sytuacji, jednostki będą podążać do celu, jednak zaatakują każdą jednostkę wroga, na którą natrafią.

12. Wykorzystaj wysokość terenu na swoją korzyść. Jeśli twoje jednostki będą stać wyżej, niż oddziały nieprzyjaciela, ty będziesz widział wrogie jednostki, jednak nieprzyjaciel nie zobaczy twoich, przynajmniej do momentu, aż nie zaczną one atakować wroga. Można to wykorzystać podobnie do osłon kryjących, by przygotować na wroga zasadzkę, bądź by przeczekać przemarsz jednostek.

13. Pamiętaj o fazach eskalacji. Gra podzielona jest na etapy, coś w rodzaju early/mid/late game z gier MOBA. Podczas pierwszego otrzymasz 25% surowców za utraconą jednostkę, a z każdą następną fazą ta premia zmniejsza się, by na końcu spaść do 0. Jednakże, wyższe fazy eskalacji wpływają na ilość pozyskiwanych przez generatory surowców, jak i wytrzymałość tarcz i wieżyczek. Gra rozpoczyna się z pierwszą fazą eskalacji, a kolejne następują co 10 minut.

14. Fazy eskalacji sprawiają, iż na różnych etapach gry starcia wyglądać będą inaczej. Przez pierwsze minuty utrata jednostki to duży cios, dlatego warto zadbać o to, by zawczasu ją wycofać. Wraz z rozwojem gry, każdy z graczy posiadał będzie znacznie więcej surowców, przez co ścierające armie będą po prostu większe, a straty mniej dotkliwe.

15. Każda rozgrywka sieciowa ma te same założenia. Musisz zniszczyć wrogie tarcze, po których przychodzi czas na wieżyczkę (bądź wieżyczki), a by na końcu zniszczyć rdzeń. Warto, w miarę możliwości, szybko pozbawić wroga tarcz, gdyż cała twoja drużyna otrzyma za to potężny zastrzyk surowców, co może wam dać przewagę w dalszej części starcia.

16. Atakując wrogie wieże, uważaj, by nie zbić swojej armii w zbyt skupioną grupę. Wieżyczki zadają spore obrażenia, atakując jednocześnie wrogów w jednej linii - warto jest więc rozproszyć oddziały, by zminimalizować straty.

17. Wraz ze wzrostem liczebności twojej armii, wzrosną koszty utrzymania. Na początku nie ma to żadnego wpływu, jednak z każdą kolejną jednostką zwiększą się koszty utrzymania, przez co będziesz generować mniej surowców na minutę.

18. Pilnuj, by twoje jednostki elitarne nie zostały zabite. Po śmierci można przywołać je ponownie, jednak każda śmierć wydłuża czas odnowienia się przywołania - im częściej dana jednostka będzie ginąć, tym więcej czasu minie, aż wróci na pole walki. Staraj się odciągać jednostki z walki i wysyłać je w pobliże budynków, by się zregenerowały.

19. Pamiętaj, by odpowiednio dostosować doktryny pod swój styl gry. Dzięki nim, jednostki zyskają nowe zdolności, a część z nich będzie działać w trochę zmieniony sposób.

20. Pamiętaj, iż Czaszki, waluta, z którą można kupować dodatkowe elity i doktryny, zdobywana jest wyłącznie podczas rozgrywek sieciowych. Nie zdobędziesz ich podczas gry w niestandardowej grze, niezależnie od tego, czy to z innymi graczami, czy z komputerem. Zdobyć możesz je jedynie poprzez opcję szybkiego meczu.

21. Wycofuj ranne oddziały z walki! Odbudowa oddziału od nowa jest kosztowna, a zregenerowanie strat i uzupełnienie jednostek w oddziale pozwoli ci zaoszczędzić, mniej więcej, 25% surowców.

22. Wykorzystuj zasoby. Nie ma sensu chomikować je "na później", gdyż w każdej chwili wróg może zaatakować znacznie większym oddziałem i wspomniane "później" nigdy nie nastąpi. Staraj się na bieżąco zużywać wszystkie zasoby i budować nowe siły / ulepszać jednostki.

23. Pamiętaj, iż większość jednostek posiada zdolność specjalną. Mogą to być granaty, które rozbiją szeregi wroga czy ogłuszą jednostki, możliwość doskoczenia / zaszarżowania do wskazanego miejsca, czy wykorzystanie broni specjalnej jak miotacze ognia. Odpowiednie wykorzystanie tych zdolności to klucz do sukcesu.

24. Zdecyduj, które elity i w jakiej kolejności wzywać. Czasami warto jest poczekać i wezwać mocniejsze jednostki, kosztujące znacznie więcej punktów elitarnych, jednak może ci się to odbić czkawką, gdy wróg wezwie tańsze, jednak w dalszym ciągu znacznie przewyższające zdolnościami bojowymi twoje oddziały. Pamiętaj też, by nie zwlekać w trybie 1 na 1, gdyż tam elity dają potężną przewagę nad wrogiem - na luksusy pozwolić można sobie przede wszystkim w trybie 3 na 3.