Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 17 lipca 2014, 15:30

Czy FIFA World zmienia się na lepsze? Testujemy nową wersję darmowej FIF-y

Wracamy do gry FIFA World by sprawdzić, czy darmowa kopanka od EA poczyniła postępy, czy też status „wiecznej bety” to alibi dla braku sensownych poprawek i aktualizacji zawartości.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Co nowego w FIFA World?
  • panel wyzwań;
  • nowe paczki zawodników;
  • zmiany w ekranie transferów;
  • poprawki techniczne (rozszerzona obsługa kontrolera, działające zwody i szereg innych, mniejszych poprawek);
  • ulepszenia oprawy wizualnej (nowe modele zawodników i ich animacje, większe zróżnicowanie kibiców);
  • lepsza gra bramkarzy;
  • skuteczniejsza gra defensorów.

Choć walka pomiędzy dwoma najważniejszymi graczami na rynku piłkarskich symulatorów – FIF-ą i Pro Evolution Soccer – dopiero się zaczyna i nabiera rumieńców, to niejako w jej cieniu cały czas rozwija się i ewoluuje FIFA World: darmowa „piłka” prosto od Electronic Arts. Popularność tego tytułu stale rośnie, a twórcy regularnie aktualizują swoje dzieło o nową zawartość i poprawiają szereg błędów skutecznie odbierających przyjemność z zabawy. Po kilku miesiącach wracamy do tej produkcji by sprawdzić, co zmieniło się w grze i – przede wszystkim – czy są to ruchy, które możemy zapisać po stronie „plusów”.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni twórcy regularnie raczyli nas kolejnymi poprawkami wpływającymi na różnorodne aspekty rozgrywki w FIFA World. Zacznijmy jednak od nowości, które rozwijają uprzednio znajdujące się w grze tryby rozgrywki. W tych prym z pewnością wiedzie sekcja wyzwań. Jest to nic więcej jak zestaw interaktywnych osiągnięć, które dzielą się na kilka podkategorii – odnoszą się one do poszczególnych zawodników, zdobyczy bramkowych w kolejnych modułach zabawy czy awansów do wyższych lig. Osobną kategorię stanowią tzw. wyzwania czasowe pojawiające się co kilka dni i dotyczące najciekawszych oraz najważniejszych wydarzeń w futbolowym światku – w ich ramach musimy np. powtórzyć wyczyn strzelecki jednego z zawodników czy też odtworzyć sytuację z wybranego przez twórców gry meczu.

Nagrodami za wypełnienie tych celów są trzy wartości: doświadczenie, monety i pakiety zawodników bądź kart specjalnych. Ich ilość rzecz jasna jest uzależniona od poziomu trudności danego wyzwania. Zgromadzone środki możemy wykorzystać na kupno nowych pakietów kart dostępnych w sklepiku. Od teraz nabędziemy trzy paczki podzielone ze względu na pozycje zawodników: napastników, pomocników oraz obrońców. Nowością jest również pojawienie się paczek narodowych, zawierających trzech zawodników o różnym stopniu jakości: złotym, srebrnym i brązowym. Co ważne, te pakiety będziemy mogli dostać jedynie podczas okresowych promocji i raczej nie zanosi się na to, by znalazły się w regularnej sprzedaży.

By zobaczyć, jak szybką ewolucję przechodzi ten tytuł, wystarczy sprawdzić numer aktualnej wersji gry – niedawno w sieci pojawiła się aktualizacja 6.4, z kolei w marcu – gdy pierwszy raz sprawdzaliśmy możliwości FIF-y World – korzystaliśmy z wersji z numerem 3.0.

Bohater finału mundialu również otrzymał swoje wyzwanie! - 2014-07-17
Bohater finału mundialu również otrzymał swoje wyzwanie!
Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra
Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra

Przed premierą

Saints Row: Self Made, bo tak będzie się zwała „piątka” ma być grą bez szaleństwa, bez gumowych przyrodzeń i bez kiczu. Czy to ma sens? Wciąż szukam odpowiedzi na to pytanie, choć wstępnie mi się to podoba.

Graliśmy w Mount & Blade 2: Bannerlord – na ten sandbox warto czekać
Graliśmy w Mount & Blade 2: Bannerlord – na ten sandbox warto czekać

Przed premierą

W dalekiej Turcji szykuje się nam po cichu średniowieczna piaskownica totalna. Drugi Mount & Blade to gra całkowicie niszowa i wyraźnie nieoszlifowana, ale przy tym powalająca swoją skalą. Nic dziwnego, że powstaje tak długo!

Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.