Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Watch Dogs Przed premierą

Przed premierą 24 sierpnia 2013, 11:00

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Graliśmy w Watch Dogs! Kolejny świetny sandbox na targach gamescom 2013

Watch_Dogs to drugi, obok Assassin's Creed IV, wielki sandbox na targach gamescom 2013. Za nami pierwszy kontakt z otwartym światem Chicago przyszłości, poznaliśmy także szczegóły trybu multiplayer.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Watch Dogs - Ubisoft ma już swoje GTA

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Czwarta odsłona cyklu Assassin’s Creed nie była jedynym sandboksem Ubisoftu demonstrowanym na gamescomie w grywalnej formie. Do Kolonii francuski gigant przywiózł też swój drugi hit – Watch_Dogs – który trafi do sklepów już niedługo, bo pod koniec listopada. W trakcie półgodzinnej prezentacji nie tylko zapoznaliśmy się z podstawowymi mechanizmami rozgrywki, ale dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób działa zintegrowany z singlem tryb multiplayer.

W Watch_Dogs Aiden Pearce może swobodnie przemierzać całe wirtualne Chicago, zarówno pieszo, jak i za kierownicą samochodu, ale nie wszystkie dzielnice miasta da się od razu kontrolować za pomocą telefonu. W różnych punktach metropolii znajdują się stacje CtOS, które dopiero po zinfiltrowaniu otwierają dostęp do Centralnego Systemu Operacyjnego. Porównanie z punktami widokowymi w serii Assassin’s Creed jest tu jak najbardziej na miejscu. Tam po synchronizacji na mapie pokazywały się wszystkie aktywności i lokale usługowe w najbliższej okolicy wieży, tutaj natomiast odblokowujemy punkty, w których gadżet naszego podopiecznego staje się użyteczny.

Włamanie do stacji CtOS było pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy podczas pokazu. Cały kompleks okazał się strefą zastrzeżoną (znów kłania się Assassin’s Creed), co oznacza, że gdy tylko jej strażnicy wykryją Pearce’a, natychmiast spróbują go zabić. Swoboda w infiltracji placówki jest dość spora. Możemy otwarcie zaatakować rywali i wdać się w klasyczną wymianę ognia, wykorzystując zaimplementowany w grze system osłon. W tym wariancie warto wspomnieć o wysokiej inteligencji komputerowych przeciwników, którzy chętnie korzystają z kryjówek, często przemieszczają się z miejsca na miejsce, próbując otoczyć naszego śmiałka i zlikwidować go z zupełnie innej pozycji. Pewne ułatwienie dla gracza stanowi opcja spowalniania czasu, która przez kilka sekund pozwala bez większych problemów trafiać uporczywych oponentów. Jeśli jednak z niej skorzystamy, agresywne AI z pewnością mile nas zaskoczy.

Graliśmy w Watch Dogs! Kolejny świetny sandbox na targach gamescom 2013 - ilustracja #1

W Watch_Dogs świetnie sprawdza się też działanie w ukryciu i ciche eliminowanie rywali. Aiden może odwracać uwagę adwersarzy za pomocą swego telefonu, np. otwierając bramę, uruchamiając wózek widłowy lub aktywując alarm w stojącym nieopodal samochodzie. Atakując wrogów od tyłu i ogłuszając ich, warto robić to w ustronnych, nieodwiedzanych przez innych strażników miejscach. Pearce nie potrafi przenosić zwłok, więc jeśli któryś z przeciwników zobaczy obezwładnionego kompana, natychmiast podniesie alarm.

Samą infiltrację rozpoczynamy od znalezienia delikwenta, który posiada kod do Centralnego Systemu Operacyjnego. Robimy to za pośrednictwem kamer, licznie występujących nie tylko w tego typu placówkach, ale i w całym Chicago. Gdy cel zostanie namierzony, musimy się do niego zbliżyć i w dowolny sposób obezwładnić ofiarę. Wprowadzone do pobliskiego terminala dane pozwalają objąć kontrolę nad monitoringiem stacji, a tam skacząc od jednej kamery do drugiej, otrzymujemy w końcu możliwość zhakowania głównego komputera.

Graliśmy w Watch Dogs! Kolejny świetny sandbox na targach gamescom 2013 - ilustracja #2

Kontrola nad lokalnym „posterunkiem” CtOS daje dostęp do wszystkich urządzeń podporządkowanych systemowi w danym sektorze, np. sygnalizacji świetlnej czy bankomatów. Mając do dyspozycji takie ułatwienie, jesteśmy w stanie naprawdę sporo namieszać. W trakcie ucieczki samochodem przed policją wystarczy zmienić szybko wszystkie światła na zielone, by ścigające nas radiowozy musiały zmierzyć się z innymi uczestnikami ruchu wjeżdżającymi nagle na skrzyżowanie. To samo dotyczy ukrytych w ziemi kołków, które można podnieść, gdy wrogi pojazd znajdzie się dokładnie nad nimi.

Grałem w The Last of Us 2 – jaki piękny koniec świata!
Grałem w The Last of Us 2 – jaki piękny koniec świata!

Przed premierą

The Last of Us: Part II operuje emocjami na zupełnie nowym poziomie, zarażając histerią również tych, którzy w grę jeszcze nie grali. Ja grałem i opowiem wam, w jaki sposób Naughty Dog w 2020 roku zbawi świat.

Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka
Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka

Przed premierą

Scorn studia Ebb Software to gra, którą mógłby wymyślić Hans R. Giger, twórca ksenomorfa z filmu Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo. Zapowiada się horror straszny i... mięsisty (dosłownie!).

Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!
Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!

Przed premierą

Dying Light 2 już po raz drugi pojawiło się na targach E3 w Los Angeles. Tym razem poznaliśmy datę premiery polskiej superprodukcji, a przy okazji mogliśmy bliżej się jej przyjrzeć i porozmawiać z ekipą z Wrocławia.