Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Forza Motorsport 5 Przed premierą

Przed premierą 13 czerwca 2013, 14:30

autor: ElMundo

Forza Motorsport 5 na Xbox One - ten exclusive nie zawiedzie!

Na targach E3 2013 przejechaliśmy pierwszych kilka okrążeń w grze Forza Motorsport 5. Realistyczne wyścigi na nową konsolę Microsoftu wyglądają kapitalnie.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Forza Motorsport 5 - sztandarowe wyścigi rozmienione na drobne

Artykuł powstał na bazie wersji XONE.

W ostatnich latach konsola Microsoftu nie doczekała się zbyt wielu ekskluzywnych serii, które nieodłącznie kojarzyłyby się z logiem Xboksa, a jednocześnie były synonimem świetnej rozrywki i najwyższej jakości w swoim gatunku. Do takich produkcji z pewnością można jednak zaliczyć kolejne odsłony cyklu Forza, przez długie lata definiującego pojęcie konsolowych wyścigów wraz z Gran Turismo – konkurencyjną sagą z PlayStation. Przy okazji premiery nowej konsoli nie mogło zabraknąć następnej części sztandarowej ścigałki prosto ze studia Turn 10. Jedno jest pewne – nie zostaniemy zmuszeni do przebijania opon.

Kolejna Forza to rzecz jasna „szybciej, lepiej, ładniej i więcej”, choć poza tym znalazło się w niej też miejsce na kilka interesujących nowości. Wśród nich zdecydowanie wyróżniają się Drivatary, czyli osadzone w chmurze profile użytkowników, zdobywające doświadczenie oraz punkty nawet wtedy, gdy gracz nie oddaje się zabawie. Poziom umiejętności naszego wirtualnego awatara zostanie określony na podstawie wcześniejszych osiągnięć oraz analizy stylu jazdy, zatem nietrudno wywnioskować, że całkiem niezłe profity z tego tytułu uzyskają ci, którzy poświęcą sporo czasu Forzy, a przede wszystkim potrafią sami dobrze prowadzić. Pytanie, czy na pewno jest to najlepsza droga do uszczęśliwiania graczy, nadal jednak pozostaje otwarte – osobiście mam spore wątpliwości, a perspektywa „gry bez przebywania przy konsoli” jawi się raczej niezbyt przekonująco. Trzeba mieć nadzieję, że twórcy postarają się umiejętnie zbalansować osiągnięcia Drivatarów i prawdziwych kierowców, którzy z mozołem pracują na swoją reputację, pokonując kolejne kilometry wirtualnych tras.

Forza Motorsport 5 na Xbox One - ten exclusive nie zawiedzie! - ilustracja #2

„Piątka” to również setki samochodów – wśród których znajdziemy zarówno te znane z salonów w swoich rajdowych wersjach, jak i potężne monstra w stylu McLarena P1 czy Ferrari F12. Po raz pierwszy w historii cyklu w wirtualnym hangarze pojawią się także pojazdy obecne na wyścigach popularnej amerykańskiej serii IndyCar oraz dwa klasyczne wozy ze słynnej Formuły 1. Co ciekawe, wszystkie oferowane przez grę cacka będziemy mogli do woli oglądać w trybie Forzavista, pozwalającym na dokładnie przebadanie praktycznie każdego fragmentu karoserii, wnętrza oraz tego, co znajduje się pod maską. Twórcy nie rezygnują również ze współpracy z autorami brytyjskiego programu Top Gear – jak widać marka Jeremy’ego Clarksona w wymierny sposób pomogła popularności produkcji studia Turn 10, bo w „piątce” pojawi się już całe trio znanych prezenterów.

Forza Motorsport 5 na Xbox One - ten exclusive nie zawiedzie! - ilustracja #3
Testujemy grę BeamNG.drive - takich kraks nie ma nawet Burnout
Testujemy grę BeamNG.drive - takich kraks nie ma nawet Burnout

Przed premierą

Gry samochodowe od lat zmagają się z problemem realistycznego przedstawienia uszkodzeń pojazdów. W parze z coraz lepszą grafiką nie idzie bowiem fizyka odpowiedzialna za wizualne przedstawienie wszelkich uszkodzeń. BeamNG.drive robi to inaczej.

Graliśmy w Rainbow Six Extraction - Ubisoft pozazdrościł CoD-owi trybu zombie
Graliśmy w Rainbow Six Extraction - Ubisoft pozazdrościł CoD-owi trybu zombie

Przed premierą

Seria Rainbow Six od lat nastawiona była przede wszystkim na taktyczną rozgrywkę sił specjalnych. Tym razem gra zabiera naszych Operatorów do świata żywcem wyjętego ze Stranger Things i mówi, że to wcale nie tryb Zombie z Call of Duty.

Graliśmy w Humankind - Cywilizacja na hardcorze
Graliśmy w Humankind - Cywilizacja na hardcorze

Przed premierą

Nowa strategia 4X – Humankind – wydaje się być na dobrej drodze do przesuniętej na sierpień premiery. Fani Cywilizacji powinni jednak liczyć się z nieco bardziej skomplikowaną rozrywką, bo oprócz swoich zalet gra ma też widoczne już teraz niedociągnięcia.