Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Path of Exile Przed premierą

Przed premierą 30 stycznia 2013, 12:59

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Beta Path of Exile - darmowej konkurencji dla Diablo III i Torchlight II

Path of Exile przeszło długą drogę od 2006 roku. Darmowa gra hack-and-slash nowozelandzkiego studia Grinding Gear Games ma ogromny potencjał i już na tym etapie nie ma się czego wstydzić.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Path of Exile - darmowy konkurent najlepszych gier hack'n'slash

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Początki Path of Exile sięgają końca 2006 roku, kiedy to grupka pasjonatów postanowiła ożywić pozostający wówczas w stagnacji gatunek diabloklonów, projektując własną grę tego typu. Ekipa złożona w większości z totalnych amatorów okazała się w dążeniu do obranego celu bardzo konsekwentna – nie przeszkodził jej nie tylko brak funduszy, ale także rodząca się na ich oczach konkurencja ze strony bardziej doświadczonych deweloperów. Dziś możemy powiedzieć, że ogromny wysiłek kilkunastoosobowego zespołu się opłacił. Po kilku latach ciężkich prac tytuł przybrał wreszcie formę, której członkowie nowozelandzkiego studia Grinding Gear Games z pewnością nie muszą się wstydzić.

Czym jest ścieżka wygnania?

PATH OF EXILE TO:
  • sześć klas postaci;
  • kilkadziesiąt umiejętności aktywnych;
  • 1350 zdolności pasywnych;
  • losowo generowane lokacje;
  • rozbudowany system tworzenia przedmiotów;
  • możliwość gry w kooperacji;
  • potyczki w trybie PvP;
  • klimat rodem z pierwszego Diablo.

Najprościej rzecz ujmując, Path of Exile jest grą action RPG z rodzaju hack-and-slash, którym to terminem w Polsce określa się wyłącznie (i zupełnie niesłusznie) wszelkiej maści klony Diablo. Debiutanckie dzieło studia Grinding Gear Games idealnie wpisuje się w porównanie do słynnej rąbanki rodem z Blizzard Entertainment, bo podobnie jak w pierwowzorze tu też akcję obserwujemy w rzucie izometrycznym, a istotą zmagań jest mordowanie tysięcy żądnych krwi stworów, rozwijanie postaci i wyposażanie jej w coraz lepszy oręż.

W odróżnieniu od dwóch największych konkurentów dostępnych obecnie na rynku (Diablo III i Torchlight II) Path of Exile jest tytułem całkowicie darmowym – grę można z powodzeniem wypróbować już teraz, bo przed kilkoma dniami weszła w fazę otwartych beta-testów. W tym celu wszyscy zainteresowani powinni zarejestrować konto na oficjalnej stronie tytułu, a następnie pobrać ważącego ok. 5 GB klienta. W szerzeniu zagłady zupełnie nie przeszkadza wbudowany w produkt system mikropłatności. Zakupienie większej liczby zakładek w skrzyni za prawdziwe pieniądze lub różnych efektów kosmetycznych nie jest warunkiem koniecznym do czerpania radości z młócenia przeciwników.

Internetowy sklep pozwala nabyć głównie kosmetyczne dodatki, ale jest w nim również trochę przydatnych rzeczy, np. dodatkowe zakładki w skrzyni. - 2013-01-30
Internetowy sklep pozwala nabyć głównie kosmetyczne dodatki, ale jest w nim również trochę przydatnych rzeczy, np. dodatkowe zakładki w skrzyni.

Co jest największą siłą Path of Exile? Przede wszystkim interesujące pomysły odnośnie mechaniki rozgrywki. Przygotowane przez twórców rozwiązania, którym w kolejnych akapitach poświęcimy więcej miejsca, kompletnie zmieniają podejście do rozwoju naszego śmiałka. Gra czerpie garściami z klasyki gatunku, ale ogrom rozmaitych innowacji wprowadza mnóstwo świeżości do ustalonych od dawna i – wydawałoby się – mocno skostniałych zasad.

Beta Path of Exile - darmowej konkurencji dla  Diablo III i Torchlight II - ilustracja #3

Białe nie znaczy gorsze!

Path of Exile zaskakuje już w pierwszych minutach po rozpoczęciu przygody. W grze w ogóle nie uświadczymy złota, które w innych produkcjach tego typu służy do zakupu przedmiotów. Handel oparty jest na barterze – zebrane klamoty wymienia się u sprzedawców na inne, określone z góry rzeczy, przy czym obowiązuje tu prosta zasada: im bardziej wartościowy jest miecz czy zbroja, tym lepsze zamienniki otrzymamy podczas transakcji. Rozwiązanie to wymusza traktowanie zdobywanego sprzętu w zupełnie inny sposób niż choćby w Diablo III, zwłaszcza w pierwszej fazie rozgrywki, kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością cennych towarów, pozwalających szybko dokupić to, co akurat jest potrzebne. W szczególności dotyczy to pergaminów identyfikujących magiczny oręż, trudno dostępnych na początku zmagań.

Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR
Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR

Przed premierą

CD Projekt Red jeszcze raz zaprosił nas na pokaz rozgrywki z Cyberpunka 2077, który widzieliśmy w Los Angeles. Wiedząc już, czego mamy się spodziewać, pojechaliśmy przygotowani, by sceptycznym okiem wyławiać szczegóły i odkrywać sekrety gry.

Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3
Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3

Przed premierą

Cyberpunk 2077 w ciemno był typowany na grę targów E3 2019 i teraz nie mamy wątpliwości – Polakom udało się spełnić oczekiwania, nawet jeśli dali nam tylko datę premiery, krótki trailer i znanego aktora.

Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?
Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?

Przed premierą

Wiedzieliśmy, że Baldur's Gate powróci. Teraz, kiedy wiemy, że robi to Larian Studios, możemy odetchnąć. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by pogdybać i pomarzyć o tym tytule. W końcu to gra, bez której wielu z nas by tu nie było.

Komentarze Czytelników (38)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.01.2013 14:53
Luppus
odpowiedz
Luppus
96
Generał

Ja osobiście w D3 grałem tylko na starterze, więc niewiele. W betę PoE gram od bodajże września i nie ma takiej opcji żebym zagrał kiedykolwiek w D3 :) widziałem, pograłem i podziękowałem, zwłaszcza za 200 :O
Obecnie w becie PoE występują crashe, czy disconecty, ale coraz mniej. Myślę, że w ciągu miesiąca GGG upora się z problemami, z którymi boryka się po starcie OB i dalej pójdzie już z górki :)
Nad dobrym buildem trzeba sporo pomyśleć, niejednokrotnie przedzierając się przed PST na przeciwną stronę. Leniwi pojdą na łątwiznę i zerżną czyiś build z forum, ambitniejsi pomęczą się i wysilą szare komórki by stworzyć dobry HC build.

GGG rulez ;)

P.S. Co do nudy, to na 3 aktach się nie skończy

30.01.2013 15:33
Suzaku666
odpowiedz
Suzaku666
13
Legionista

Aż spróbuję z ciekawości. Dostałem od kumpla startówkę D3 i gdzie wtedy czekając miesiąc po premierze na drugą dostawę w sklepie, jarałem się niesamowicie... To po przegraniu fabuły prawie drugi raz... no cóż... znudziło mnie. Teraz szukam jakichś nowości i być może to będzie to. Czas pokaże ;)

30.01.2013 15:49
👍
odpowiedz
beszamelka
8
Junior

Doceniam pracę panów z Grinding Gear Games, ale należałoby zaznaczyć, że Path of Exile nie jest grą dla graczy casualowych. Diablo III jest proste, bo w swoim założeniu miało przyciągnąć jak największą liczbę graczy (również tych z dziećmi, pracujących, uczących się, co wolą wolny czas poświęcić na siekanie potworków, a nie bezustanne obliczanie statystyk i dpsów).

Czuć, że Path of Exile została zrobiona i przygotowana dla ludzi, którzy lubią planować, obliczać, kombinować i tworzyć najróżniejsze strategie postaci. IMO nie ma co porównywać Diablo III do PoE i odwrotnie.

Jako, że jestem graczem casualowym, PoE mnie nie wciągnęło i zmęczyło już po 2 godzinach grania. Nie wieszam jednak na grze psów, bo wiem, że znajdzie swoich fanów i bardzo słusznie.

30.01.2013 16:29
Diobeuek
odpowiedz
Diobeuek
156
Quid est veritas?

Grałem w którąś z wcześniejszych bet i jakoś gra mnie nie bardzo zauroczyła. Brakowało mi w niej przede wszystkim jakiegokolwiek klimatu.

W Diablo klimat tworzyły mistrzowskie filmiki i otoczka świata Sanktuarium.

edit
Może jak ją ukończą to spróbuję ponownie.

30.01.2013 16:30
odpowiedz
Ferment
25
Chorąży

Darmowa gra, która jest bardzo podobna do pierwszej części Diablo kontra gra za 200zł, kolorowa w *uj która nawet pvp do teraz nie ma. POE > D3

30.01.2013 17:23
odpowiedz
anotherworld86
26
Konsul

PO ZAGRANIU W TĄ GRE NIE WRACAM DO DIABLO 3 PLUS SPRZADALEM WSZYSTKIE ITEMY Z MNICHA :D

30.01.2013 17:35
odpowiedz
zanonimizowany812566
62
Generał

anotherworld86--> Wiesz może czy ta gra jest dłuższa niż diablo III? Ponieważ ja diabła przeszedłem na normalu w 12 godzin, więc pytam się ogólnie czy jest długa i czy sprawia dużo frajdy, którą jednak diablo III dawało w ogromnych dawkach.

30.01.2013 18:05
odpowiedz
HomeBird
12
Centurion

Niesamowite jak bardzo bieganie w tą i z powrotem oraz siekanie wszelakich bogu ducha winnych okolicznych stworzonek sprawia ludziom satysfakcję. Plus oczywiście wieczne przeliczanie z kalkulatorem w ręku przewagi jednego z tysięcy itemków na drugim. Czy ta gra ma w ogóle jakąś fabułę?

30.01.2013 18:07
odpowiedz
zanonimizowany779578
88
Generał

panTicTac powiem tak gra ma trzy długie akty ale przyszłości ma ich aż dziesięć do tego try poziomy trudności i generator map jako end game coś jak fabryka map z torchlight 2.

30.01.2013 19:12
odpowiedz
zanonimizowany812566
62
Generał

A ile zajmuje przejście gry na normalu?

30.01.2013 19:39
odpowiedz
karvimaga
104
Generał

Gra kompletnie nie ma tego czegoś. Nie wspomne o fabule. Nudna i nic się nie dzieje.

30.01.2013 20:28
odpowiedz
TobiAlex
137
Legend

Ta, nie ma jak to pisać o cenie Diablo III za 200 zł. Kiedy? Gdzie? Jak ktoś nie potrafi kupować i szukać to już jego problem, ale pisanie głupot to już co innego. No i już nie wspomnę o tym, że gree F2P są ble a ta nagle jest ok...

30.01.2013 20:36
odpowiedz
Gosen
101
Pretorianin

klimat rodem z pierwszego Diablo - holahola, nie przesadzajmy, tam był mega klimat, tutaj jest raczej otoczka samego gameplaya i to z Diablo 2, a klimatu jedynki tak łatwo się nie robi

A gra jest lepsza od Diablo 3, tylko brakuje fabuły czy cutsceenek jak w Diablo 2 (pytanie czy jak wyjdzie pełna wersja to się pojawią?), no i levele tak jakoś nie zapadają w pamięć mi na razie. Rozwój postaci super, tylko te gemy trochę dziwne, no i brak waluty... ale ogólnie jest ewolucja, nie rewolucja, czyli tak jak miało wyglądać Diablo 3.

30.01.2013 20:51
odpowiedz
Siner25
3
Junior

Jak dla mnie rewelacja!!! Kat Diablo

30.01.2013 21:15
odpowiedz
mikecortez
91
Senator

@ TobiAlex
Tak, jak nie cierpie f2p, tak akurat w tym przypadku sprawdza sie bardzo dobrze, bo rzeczywiscie nie trzeba wydac ani grosza, a Ci, ktorzy chca wydac jakies pieniadze, nie zyskuja absolutnie zadnej przewagi nad reszta.

A co do klimatu... Hmmm... Moze i jest to kopia D1, D2 i kilku innych gier, ale klimatu nie da sie w taki sposob skopiowac - nie ma go tu w ogole.

30.01.2013 22:03
👍
odpowiedz
ironman
14
Legionista

Gra ma naprawdę duży potencjał, przypadnie na pewno osobą lubiącym swobodę rozwoju w grze wystarczy tylko spojrzeć na asortyment umiejętności w grze http://path-of-exile.pl/klejnoty do tego skile pasywne których jest kolo tysiąca :)

31.01.2013 00:35
odpowiedz
Xanoch
76
Pretorianin

Gra no zajebista gram już od samego początku zamkniętej bety klimat podobny do diablo I ale i tak to nie to samo a jeśli chodzi o poziomy trudności to i tu mnie zaskoczyli w zamkniętej becie po przejściu wszystkich 4 poziomów trudności bez 3 aktu dołożono End-Game czyli znajdywanie map po lvlu 60 które dawały możliwość wbicia ponad 86+ lvlu i możliwość znajdowania itemków nawet na 74 lvl z resztą zagrajcie to się sami przekonacie bo ja nie dałem szansy diablo po tej bajkowej grafice ;p

31.01.2013 06:55
Odkupiciel
odpowiedz
Odkupiciel
33
Centurion

Moze dam szanse Path of Exile co mi sie podoba w tej grze to to ze mozna stworzyc naprawde unikalna postac duzo mozliwosci. Napawde duzo dają te systemy rozwoju z seri Final Fantasy

31.01.2013 10:55
odpowiedz
zanonimizowany864783
7
Pretorianin

bariera wejscia w gre jest wysoka, przez pierwsze pol godziny gra odrzuca, a potem zcazynamy dostrzegac jaka ogromna glebie ma ta gra, jak wiele smaczkow w niej jest, jak bardzo przemyslany jest system rozwoju, lokacje zostaly mocno przemodelowane od czasow bety wygladaja naprawde dobrze nawet muzyke zmienili dodali nowe potworki czary mechaniki, bardzo przyjemnie sie sieka stworki, gra chodzi plynnie bez zaciec, jest odpowiednio mroczna czuc klimat zaszczucia, kazdy skill ma swojac mechanike, jest dobry end game a nawet pvp i to duzo lepsze od tego z diablo 3, w poe warto grac

31.01.2013 11:58
KapCioch
odpowiedz
KapCioch
66
Generał
9.0

Pograłem chwile i narzekam na jej stabilność. Pierwszy raz po 20min wyrzucił mnie do menu, potem to samo po 10 i znów siekanie tych samych wrogów od nowa w miejscu w którym byłem 5min temu...
Fajnie jakby ta gra wyszła w wersji pudełkowej z single player w polskiej wersji. Z przyjemnością zapłaciłbym za to. Jakoś ci inni gracze widziani w miasteczku nie są mi do niczego potrzebni (nie planuje z nikim grać), a rozwiązałoby to problem z wyrzucaniem do menu na pewno. Poza tym, czy ktoś wie, czy dałoby radę w to grać bez łącza internetowego?
A co do samej gry to juz od pierwszych sekund przypomniały się te dni i tygodnie spędzone przy Diablo II. W III nawet nie grałem, recki i opinie nie pozostawiły złudzeń, że jest schrzaniona, tj. brak wpływu na rozwój cech i umiejętności, głupia fabuła, do bólu uproszczona, konieczność łącza z netem (największa wada). A w PoE naprawdę widzę już teraz spory potencjał chociaż mam raptem 3lvl. Chciałbym polską wersję językową z nazewnictwem broni rodem z Diablo :) Mam nadzieję, że z czasem gra zostanie zlokalizowana i że wyjdzie w tym pudle.
Ogółem prezentuje się na bardzo fajny zjadacz czasu.

31.01.2013 12:00
.:Jj:.
odpowiedz
.:Jj:.
117
    Ennio Morricone    

Poza tym, czy ktoś wie, czy dałoby radę w to grać bez łącza internetowego?

Nie :)

31.01.2013 14:38
Luppus
odpowiedz
Luppus
96
Generał

Kapcioch ---> trzeba było zostać Gold supporterem, to byś dostał wersję pudełkową. Osobiście wątpię, by wyszła pudełkowa po zakończeniu bety.
Z gry wywala, czasem nawet mam crash Windowsa - to jest beta, nie oczekujmy rozgrywki pozbawionej błędów.

01.02.2013 10:10
Luppus
odpowiedz
Luppus
96
Generał

Rozwiązałem problem crashów Windowsa u siebie. Okazało się iż istniej jakiś konflikt z kartami Sound Blaster, czego wynikiem jest Blue Screen. Na zintergrowanej karcie muzycznej wszystko bangla jak trzeba, niestety SB Audigy 2 ZS pozostaje tylko do słuchania muzyki :)

01.02.2013 10:26
yasiu
odpowiedz
yasiu
182
Legend

Ja z ciekawości sprawdzam drugi raz - parę miesięcy temu gra mi nie podeszła. Dziś... zobaczę, ale brakuje mi z D3 uczucia mocy, uczucia bicia przeciwników, radochy z zabijania.

02.02.2013 09:43
odpowiedz
realsolo
159
Generał

@causal/hardcore
niestety, nie rozumiesz o co tak naprawde chodzi w grach ala D3 czy PoE. cyferki, customizacja, dlubanie w postaci. borerlands? jak tam itemizacja i customowanie rozwoju jest slabsze niz w d1.

@gosen
solaris i lunaris temple oj zapadaja w pamieci;) do tego zagraj w PoE (ktore jest znacznie trudniejsze niz D3) na HC to na sama mysl o Piety czy Vaalu na Cruel/Merciless dostaniesz gesiej skorki;)

03.02.2013 12:25
odpowiedz
PhoneNumber
84
Pretorianin

Gra zaskoczyła poztywnie. Diablo 2 >all do tej pory a dziś ? Wreszcie czas na coś nowego jakże innego od przereklamowanego D3.
Premiera POE 19 marca (?) a więc do tego czasu trzeba potestować.

Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej :) 5/5 w tym momencie

04.02.2013 10:27
odpowiedz
PaputKarnas
5
Legionista

panTicTac --> Ja przegralem aktualnie 1 dzien 15 godzin 40 lvl i wszystkie 3 akty na normalnym poziomie. Natomiast juz na wyzszym nie jest tak latwo. Trzeba zbierac sie w grupe bo sam nie daje rady. Mysle ze na drugi poziom poswiece okolo 2/3 dni.

05.02.2013 11:29
Luppus
odpowiedz
Luppus
96
Generał

yasiu ---> powiem tak, pierwszy moj build łuczniczki był słaby, źle zrobiony i niestety męczący. Złe PST, kiepska kombinacja gemów... Build na marudera ma moc i na mapkach 62 lvl dawał świetnie radę. Dobre zaplanowane drzewko, kilka umiejętności z dobrymi supportami i hordy mobów kładło się trupem, a bossowie padali po kilku kliknięciach. I w tym tkwi pewna satysfakcja, która płynie z tego, że udało mi się stworzyć dobrą postać (co przekłada się na masowe unicestwianie przeciwników), ale nie z zabijania... "Jaranie się zabijaniem" to infantylne podejście... W D3 nie trzeba się wysilić umysłowo, bo tam nie ma buildów, nie ma doboru umiejętności i rodzaju broni. Pomijam fakt, że wszystko można sobie kupić.
Nie dyskryminuję D3, bo to dobra gra, ale fani DI, DII oczekiwali czegoś takiego jak właśnie PoE i dostają to teraz za darmo. Co do wyglądu gry, to owszem akt 1 nie wygląda może powalająco, ale GGG odniósł się do tego następująco, że powstał on jako pierwszy, dawno temu i zostanie on przeprojektowany, by wyglądał tak jak trzeba :)

13.02.2013 01:12
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
118
The Highest

Bo ta gra wcale nie bazuje na fabule tylko na mięsistej naparzance , w której tej grze jest bardzo , bardzo dużo. Myślę , że jako gra F2P no jest bardzo , bardzo dobra.

19.04.2013 20:15
odpowiedz
patry645
1
Junior

www.pathofexilewiki.pl polska wikipedia

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze