Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Tomb Raider Przed premierą

Przed premierą 6 czerwca 2012, 13:48

autor: Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło.

Tomb Raider prosto z E3 - oglądamy nowe przygody Lary Croft

Tomb Raider zapowiada się na jedną z najciekawszych premier 2013 roku. W krótkim demie na E3 2012 sprawdziliśmy, jak zacznie się przygoda młodej Lary Croft.

Ilekroć oglądam Tomb Raidera w akcji, tylekroć dochodzę do wniosku, że ludzie ze studia Crystal Dynamix po prostu lubują się w sadystycznym traktowaniu głównej bohaterki. Panna Croft dostaje w najnowszej odsłonie cyklu niewyobrażalne wręcz baty, których nie przetrwałby nawet zaprawiony w bojach John Rambo, a co dopiero taka drobniutka i delikatna niewiasta. Niezliczona ilość ran i kontuzji nie przeszkadza jednak słynnej archeolożce nieustannie przeć naprzód i walczyć z różnymi przeciwnościami losu. Kiedy stawką jest przetrwanie, ból przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, a odmieniona Lara jest tego doskonałym przykładem.

Dzisiejsza prezentacja gry na targach E3 rozpoczęła się mniej więcej w tym samym miejscu, w którym zakończył się ubiegłoroczny pokaz. Zasugerowała to zresztą główna bohaterka, trzymając rękę przy ranie na brzuchu, wynikłej – co pewnie doskonale pamiętacie – z nabicia się na wystający z ziemi kołek zaraz na początku przygody. Chwilę później prowadzący demonstrację producent potwierdził te domysły. Przywiezione do Los Angeles ponad półgodzinne demo przedstawiało dokładnie ten sam fragment, który zobaczymy zaraz po uruchomieniu pełnej wersji gry.

Pierwszym zadaniem Lary okazało się odnalezienie schronienia przed szalejącą nad tropikalną wyspą burzą. Panna Croft szybko wyszukała perfekcyjną kryjówkę, a zebrani na prezentacji przedstawiciele mediów mogli przy okazji zapoznać się z istotnym elementem gry, czyli systemem obozowisk. Jak już zapewne wiecie, Tomb Raider zaoferuje w pełni otwarty świat, a wspomniane obozowiska mają pełnić rolę swoistych przystanków na drodze do upragnionego celu, czyli ucieczki z niegościnnej wyspy. Przy ognisku będzie można nie tylko odpocząć, ale również rozwinąć umiejętności postaci oraz ulepszyć któryś z posiadanych przez nią gadżetów. Prawdopodobnie da się też pomiędzy nimi podróżować, czyli dokładnie tak jak w Red Dead Redemption.

Doświadczenie w Tomb Raiderze dostaniemy za wszystkie istotne działania, od zabijania przeciwników począwszy, na wykonywaniu narzuconych z góry zadań skończywszy. Kiedy pasek odpowiedzialny za doskonalenie się bohaterki zostanie całkowicie zapełniony, gracz otrzyma jeden punkt umiejętności – kłaniają się klasyczne RPG. Na co go wydamy? To już będzie zależeć wyłącznie od nas. Choć lista ułatwiających życie zdolności mignęła nam dosłownie na moment przed oczami, to wcale nie była ona taka krótka. Prowadzący wybrał opcję wyciągania strzał ze zwłok zabitych zwierząt, co akurat nie okazało się aż tak przydatne, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Na rozwijaniu postaci zabawa przy ognisku się oczywiście nie skończy, bo usprawnieniom poddawane będą również rozmaite gadżety. Pamiętacie profesjonalnie wyglądający czekan z ubiegłorocznej prezentacji? Pierwszy wariant tej zabawki to drewniany kołek z prostopadle wbitym ostrzem na czubku. Dopiero w późniejszej fazie zabawy, gdy odnajdziemy odpowiednią liczbę niezbędnych materiałów, sprzęt ten da się ulepszyć i zwiększyć jego standard. Jest to o tyle istotne, że w zależności od typu posiadanego asortymentu będziemy mogli dostać się do konkretnych lokacji. Działa tu identyczna zasada jak w przypadku ostatnich produkcji z Batmanem w roli głównej (Arkham Asylum i Arkham City).

Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra
Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra

Przed premierą

Saints Row: Self Made, bo tak będzie się zwała „piątka” ma być grą bez szaleństwa, bez gumowych przyrodzeń i bez kiczu. Czy to ma sens? Wciąż szukam odpowiedzi na to pytanie, choć wstępnie mi się to podoba.

Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka
Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka

Przed premierą

Scorn studia Ebb Software to gra, którą mógłby wymyślić Hans R. Giger, twórca ksenomorfa z filmu Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo. Zapowiada się horror straszny i... mięsisty (dosłownie!).

Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił
Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił

Przed premierą

Enlisted nie jest złą grą, ale ma złe korzenie. Albo raczej specyficzne, bo politykę free-to-play twórców War Thundera albo się akceptuje, albo nie. Ja nie jestem ich fanem, ale strzelało mi się tutaj lepiej niż w Battlefieldzie 5.