Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 17 stycznia 2002, 10:19

autor: Stranger

Another War - zapowiedź

Akcja gry toczy się w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Europy, opowiadając historię awanturnika, najemnika i poszukiwacza przygód zarazem. Charakteryzuje się ona rozwiniętym wątkiem fabularnym z żywą akcją zabarwioną specyficznym humorem.

Przeczytaj recenzję Another War - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Polska jest krajem produkującym znikome ilości gier komputerowych. A jeżeli dodatkowo zwrócimy uwagę na takie sprawy jak chociażby grywalność czy też oprawa audiowizualna to okaże się, że dobrych produktów mamy jak na lekarstwo. Kilka lat temu firma Mirage, jeden z polskich developerów, świętowała swój udany debiut. Udało się jej stworzyć bardzo ciekawego FPS-a o nazwie Mortyr. Jego fabułę osadzono w realiach II wojny światowej (momentami akcja rozgrywała się także w dalekiej przyszłości). Gra została przyjęta w naszym kraju bardzo dobrze (na „Zachodzie” trochę słabiej) co zachęciło Mirage do rozpoczęcia prac nad kolejnymi projektami. Pierwszy z nich – Another War – jest już na ukończeniu i to właśnie ją postaram się dziś troszeczkę przybliżyć.

Akcja najnowszej gry polskiego producenta, podobnie jak w przypadku hitowego Mortyra, rozgrywać ma się podczas drugiej wojny światowej (sam produkt będzie zaliczał się do gatunku cRPG). Another War rozpoczyna się w momencie gdy nasz wierny przyjaciel Pierre, ekspert od dzieł sztuki i historycznych dokumentów, prosi o pilne spotkanie w małej francuskiej wioseczce. Problem w tym, że jest ona aktualnie zajmowana przez wrednych nazistów. Nasz bohater (poszukiwacz przygód) musi więc niepostrzeżenie spotkać się z dawnym kumplem a także dowiedzieć się co mogło wystraszyć Pierre’a na tyle, że pomimo okupacji rodzinnego miasteczka postanowił się z nami skontaktować. Spotkanie ma odbyć się w jednej z lokalnych kawiarenek... A to tylko początek gry! Już w pierwszych minutach zabawy nasz bohater zostaje pojmany i osadzony w więzieniu. W końcu dowiadujemy się, iż Pierre odnalazł w jednej z badanych aktualnie ksiąg jakąś mapę, która może przyczynić się do odkrycia spisku obejmującego kilka najważniejszych państw Europy. Czekać nas będzie, już chyba tradycyjnie dla cRPG-ów, mnóstwo walk, rozmów, rozwiązywania zagadek i wszystkiego tego po czym poznajemy najlepsze gry z tego gatunku (i za co je lubimy :-) ).

Autorzy gry już od samego momentu rozpoczęcia prac nad Another War sugerowali do jakiej grupy osób będzie ona przeznaczona. Wymarzonym graczem według panów z Mirage jest mianowicie osobnik pełnoletni (gra obfituje w przekleństwa, poważne sytuacje itp.), najlepiej posiadający niemałe doświadczenie w kończeniu kolejnych cRPG-ów. Mirage chce również skierować swoje najnowsze dzieło w stronę tych, którzy polubili klimaty takich gier jak Fallout czy chociażby Planescape: Torment. Nie oznacza to oczywiście, że prezentowana gra będzie aż do bólu poważna, nie zabraknie śmiesznych sytuacji a w szczególności pikantnych dowcipów :-)

Another War będzie zaliczał się do gatunku klasycznych gier cRPG. Akcję obserwujemy w widoku izometrycznym (czyli z lotu ptaka, pod kątem). Oglądany przez nas świat jest dwuwymiarowy, jedynie ruchome obiekty (np. ptaki, szczury) oraz wszystkie postaci będą w pełni trójwymiarowe. Znakomicie zrealizowano tła i całe otoczenie. Już teraz można się domyślać tego, iż wszystkie plansze zostaną niezwykle dopracowane. W trakcie rozgrywki odwiedzimy między innymi więzienie (króluje tu bardzo mroczna atmosfera), cmentarz, liczne nazistowskie bazy, laboratoria, magazyny a nawet opuszczoną kopalnię (wszystko to wnioskuję po prezentowanych screenach, konkretne informacje na temat gry są bardzo skąpe). Każda z tych lokacji będzie miała odpowiedni dla siebie nastrój (co powinno być chyba oczywiste).

Grałem w Gamedec – nowe polskie RPG, które może namieszać
Grałem w Gamedec – nowe polskie RPG, które może namieszać

Przed premierą

Jako jeden z pierwszych dziennikarzy na świecie zagrałem w Gamedec, nowe RPG katowickiego Anshar Studios. Mam dobre wieści. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ten duchowy krewny Disco Elysium może namieszać.

Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować
Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować

Przed premierą

Powiem coś kontrowersyjnego. Na pokazie Cyberpunka 2077 w Kolonii zobaczyłem diablo imponującą grę, ale po prostu grę. Taką, która w pewnych momentach, owszem, zachwyca, ale w innych zwyczajnie irytuje i rozczarowuje.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.