Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 25 czerwca 2020, 18:30

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Grałem 4 godziny w Cyberpunka 2077 – to świetna gra, ale…

To będzie jeden z trudniejszych tekstów, jaki napiszę w swoim życiu. Opisujący wrażenia z wyczekiwanej przez wszystkich gry, która w listopadzie zaliczy nieuniknione zderzenie ze ścianą wygórowanych oczekiwań fanów Redów, zakochanych w Wiedźminie 3.

Zapowiadana premiera gry: listopad 2020.

Zaczynamy zwiedzanie

Pomiędzy misjami fabularnymi możemy pozwiedzać miasto, zarówno pieszo, jak i za kierownicą pojazdów. Tutaj pojawiają się też pierwsze schody, bo łagodnie mówiąc, model jazdy do najlepszych nie należy i daleko mu do tego, z czym Rockstar eksperymentował w serii Grand Theft Auto. Mam już dość mgliste wspomnienia z gry Sleeping Dogs, ale w tej kwestii Cyberpunk 2077 najbardziej kojarzył mi się właśnie z produkcją studia United Front Games. Michał, który towarzyszył mi na pokazie, dorzucił jeszcze jedno porównanie – Watch Dogs – i faktycznie coś w tym jest.

Samochody zostały niewątpliwie ładnie zaprojektowane, ale ich prowadzenie pozostawia dużo do życzenia. Najwięcej jeździłem znaną z grafik promocyjnych quadrą i auto wydawało się wręcz przyspawane do ulicy – kompletnie nie czułem jego masy, a co za tym idzie, ciężko było wpaść nim w poślizg. Można odnieść wrażenie, że zabieg ten wymusiła konstrukcja samego Night City, bo ulice tej metropolii są stosunkowo ciasne. Przy bardziej realistycznym modelu jazdy prawdopodobnie non stop wpadalibyśmy na jakieś przeszkody. Swoją drogą jestem niezmiernie ciekawy, czy w pełniaku zobaczymy jakieś uliczne wyścigi. Ten element w Wiedźminie 3 był potwornie wręcz słaby, więc nie zdziwię się, jeśli i w Cyberpunku 2077 na trasie będzie tyle emocji, co na grzybach.

Jak to się odbezpiecza?

Kolejną mechaniką, która po premierze z pewnością wywoła zażarte dyskusje wśród fanów, jest strzelanie. To druga rzecz, która dla „Redów” była kompletną nowością, i muszę z bólem serca wyznać, że wymiany ognia z przeciwnikami kompletnie mnie nie porwały. Niby wszystko zrealizowano zgodnie z obowiązującą sztuką, ale brakuje tego trudnego do sprecyzowania „mięcha”, które sprawia, że jedne gry z miejsca zaliczamy do panteonu pierwszoosobowych shooterów, a inne wręcz przeciwnie. Nawet w takim The Last of Us: Part II, które strzelanką jest tylko częściowo, czujemy moc, kiedy rozrywamy rywali przy pomocy strzelby, a tutaj wszystko wydaje się jakieś płaskie. Być może winę za to ponosi też fakt, że wirtualni oponenci to gąbki na naboje i potrafią przyjąć całkiem sporo ołowiu, zanim skapitulują. Zabawnie w tym kontekście wyglądają zwłaszcza komunikaty „headshot”, po których trafiony niemilec dalej biega w najlepsze po arenie, bo nie zjechał mu do zera pasek energii. Mówiąc krótko – otrzymaliśmy cyberpunkowe Borderlandsy. Porównanie z flagową serią studia Gearbox nie oznacza oczywiście niczego złego, niemniej gry te są mocno przerysowane i z pewnością nie tak realistyczne, jak Cyberpunk 2077 próbuje być niemal na każdym kroku.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Find Your Next Game 2020
Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować
Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować

Przed premierą

Powiem coś kontrowersyjnego. Na pokazie Cyberpunka 2077 w Kolonii zobaczyłem diablo imponującą grę, ale po prostu grę. Taką, która w pewnych momentach, owszem, zachwyca, ale w innych zwyczajnie irytuje i rozczarowuje.

Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR
Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR

Przed premierą

CD Projekt Red jeszcze raz zaprosił nas na pokaz rozgrywki z Cyberpunka 2077, który widzieliśmy w Los Angeles. Wiedząc już, czego mamy się spodziewać, pojechaliśmy przygotowani, by sceptycznym okiem wyławiać szczegóły i odkrywać sekrety gry.

Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3
Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3

Przed premierą

Cyberpunk 2077 w ciemno był typowany na grę targów E3 2019 i teraz nie mamy wątpliwości – Polakom udało się spełnić oczekiwania, nawet jeśli dali nam tylko datę premiery, krótki trailer i znanego aktora.