Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Metro Exodus Przed premierą

Przed premierą 16 stycznia 2019, 16:00

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Niemal zawalił szkołę przez Settlersy II.

Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro

W nowym Metrze metra nie ma, ale też jest... wiecie, tak samo jak z bunkrami. Artiom po całym życiu spędzonym w tunelach moskiewskiej kolei podziemnej wyrusza w podróż po Rosji pociągiem i to rodzi pytanie, czy to jeszcze jest Metro?

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Seria Metro od lat znana jest jako klimatyczne, klaustrofobiczne, dość trudne i bardzo liniowe doświadczenie. O ile Last Light niewiele zmieniło w formule wypracowanej w pierwszej części, o tyle Exodus sprawia wrażenie kompletnej rewolucji. Ucieczka na powierzchnię, duże, otwarte lokacje, twórcy wspominają też coś o porach roku, co kieruje nasze myśli w stronę wiosennej zieleni i letnich pól pszenicy. Czy to w ogóle jest jeszcze Metro?

Artiom wraca

Fabularnie nowa gra zaczyna się mniej więcej tam, gdzie kończy się książka Metro 2035, i zabiera nas w podróż po Rosji. Autorzy obiecywali w materiałach promocyjnych, że zobaczymy cztery obszary, odpowiadające czterem porom roku. Na pokazie przyznali jednak, że to nie koniec niespodzianek. Wspomnieli też o etapach rozgrywanych w samym pociągu.

Każda z dużych map to przystanek na naszej drodze, którą razem z Artiomem odbywają jego żona Ania, jej ojciec Mielnik i jeszcze kilku innych spartan. W każdym miejscu pozostajemy tylko tak długo, dopóki nie uda nam się usunąć przeszkody w dalszej podróży, i już tam nie wracamy. Nie ma na to czasu, bo cała ta ekipa ma do wykonania ważną misję. Jaką? Nie dane mi było zobaczyć samego początku gry, ale bohaterowie wspominali o rosyjskim rządzie ukrywającym się od czasu wojny.

CO WIDZIAŁEM?

Podczas pokazu w Londynie miałem możliwość zagrać w trzy różne rozdziały, zatytułowane Wołga, Tajga i Morze Kaspijskie. Łącznie spędziłem z tym tytułem trochę ponad pięć godzin. Miałem też okazję porozmawiać z global brand managerem Metra, Huw Beynonem, i Dmitrijem Głuchowskim, autorem oryginalnej powieści, a także scenariusza do gry.

Wygląda jak piaskownica, ale nie znajdziesz tu grabek i łopatki

Sandbox? No to już po Metrze, sandboksy zabiły prawdziwe gry, w których liczył się klimat i ciągłe napięcie. Teraz będziesz miał w Metrze: „Idź na Sucharską i zabij 10 drapieżników”.

Odyniec1974, forum GRYOnline.pl

Graliśmy w Metro Exodus – wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro - ilustracja #1
Kiedy nasz pociąg staje, oznacza to zawsze kłopoty. A jako że mamy do czynienia ze strzelanką, rozwiązujemy je, naciskając na spust.

Kiedy pociąg się zatrzymuje, ruszamy w teren i bardzo szybko odkrywamy, że ta gra ma tak wiele wspólnego z typowymi otwartymi światami, co Wolfenstein: The New Order z dokumentem o życiu codziennym mieszkańców Niemiec po II wojnie światowej. Mapy są faktycznie duże, możemy na nich spotkać dzikie zwierzęta i zbierać fanty. Możemy je swobodnie eksplorować. Nie znajdziemy tu jednak typowych dla sandboksów powtarzalnych questów pobocznych, wspinania się na wieże, wyzwań na arenie, handlu, rozwoju bohatera czy zabawy w polowanie na legendarne bestie. Jeśli tego szukaliście, możecie się odmeldować.

W grze występuje crafting i możliwość modyfikowania broni. To sprawia, że eksploracja jest w jakiś sposób nagradzana, ale materiały do rzemiosła istnieją ledwie dwa i zużywamy je głównie do produkcji amunicji. Możemy też czasem natrafić na jakąś znajdźkę, jednak w porównaniu z takim na przykład Falloutem 4 liczba rzeczy do zdobycia jest tu wyjątkowo skromna.

Graliśmy w Metro Exodus – wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro - ilustracja #2
Moja ulubiona broń – wiatrówka. Żeby zachować odpowiednią siłę ognia, musimy co kilka strzałów chwycić za pompkę. Z drugiej strony naboje do tej „armaty” można produkować bez wysiłku.

Tak naprawdę do zwiedzania zachęca co innego – świetna atmosfera. Raz wczołgałem się na poddasze drewnianej chałupy, żeby odkryć zwłoki mężczyzny otoczone pustymi flaszkami. To właśnie takie małe detale budują klimat świata po końcu świata.

Ja byłem odpowiedzialny za ogólny rys fabularny i za głównych bohaterów. Artioma, Anię, Mielnika i innych spartan. Za to, jacy to są ludzie, jakie mają cele i historię.

Bardzo chcieliśmy, razem ze studiem 4A, żeby to była taka interpretacja romantycznej podróży transsyberyjską magistralą. Niekończąca się jazda pociągiem nie wiadomo dokąd. To samo jest w naszej grze – faktycznie w nieznane, faktycznie z przygodami, z towarzyszami bojowymi zamiast pasażerów.

Dmitrij Głuchowski

TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

Metro
63%
S.T.A.L.K.E.R.
37%
Zobacz inne ankiety
Doom Eternal to przeurocza rzeź dla każdego – wiemy, bo graliśmy
Doom Eternal to przeurocza rzeź dla każdego – wiemy, bo graliśmy

Przed premierą

Znasz Dooma od 1993 roku? Będziesz zachwycony! Grałeś tylko w poprzednią część z 2016? Będziesz zachwycony! Doom Eternal zapowiada się na prawdziwą „klasykę na czasie”.

Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi
Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi

Przed premierą

Escape from Tarkov zapowiada się na najbardziej realistyczny symulator przebywania na nieprzyjaznym terenie. Mechanizmy zabawy są bardzo proste – największe przeszkody czają się zupełnie gdzie indziej.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Komentarze Czytelników (106)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.01.2019 19:28
ROJO.
odpowiedz
2 odpowiedzi
ROJO.
134
Magia Kontrastu

I jak? W Atoma udało Ci się zagrać Marcinie?

16.01.2019 19:46
BFHDVBfd
1
odpowiedz
BFHDVBfd
104
KAPITAN

Według mnie będzie to świetna gra, ale tydzień-dwa po premierze nikt już nie będzie o niej gadał i nie ma szans na GOTY lub nawet nominacje. Mam nadzieję że sie mylę, bo 2 pierwsze części były genialne, szczególnie podobał mi się klimat metra lecz gdy wychodziło się na powierzchnie - już nie tak bardzo. W Exodus metra praktycznie nie będzie, więc zobaczymy co wykombinują.

16.01.2019 19:47
ROJO.
1
odpowiedz
ROJO.
134
Magia Kontrastu

@Marcinkrk87 fajno, będzie o czym pogadać

16.01.2019 20:19
Zdzichsiu
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Zdzichsiu
81
Ziemniak

Podróż pociągiem po Rosji? Aż się Syberia przypomina.

16.01.2019 20:33
KUBA87
odpowiedz
KUBA87
7
Chorąży

Na Pustyni gra wyglada jak Bf5 tylko zamiast zolnierzy mamy Ghuli.Smutne to,nie na takie Metro czekałem.Na zakup sobie poczekam ,jesli w ogóle kupie.

16.01.2019 22:24
A.l.e.X
👍
odpowiedz
A.l.e.X
127
Alekde

atom może dostanie wersje PL, za to metro exodus prezentuje się kapitalnie z tym całym otwartym światem (umownie bo są to tylko przystanki na drodze) ale i tak skala jest o wiele większa niż w dwóch poprzednich odsłonach / dodatkowo gra ma położony nacisk na jak najlepiej opowiedzenie historii / czekam !

17.01.2019 00:57
odpowiedz
1 odpowiedź
futureman16
38
Senator

Zapowiada się średnio może być trochę toporna szczególnie na konsoli. I flustrujaca jeśli wszystkiego będzie brakowało i za często będziemy ginąć.

17.01.2019 01:32
dannyboi
😱
odpowiedz
1 odpowiedź
dannyboi
31
Pretorianin

Zdziwiło mnie głosowanie....
Metro wygrywa????

17.01.2019 10:03
👍
odpowiedz
zanonimizowany1147670
19
Chorąży

Ja zawsze wolałem Stalkera, wstyd się przyznać ale dwóch poprzednich części Metro nawet nie ukończyłem – grałem na x360 i gra na padzie mnie zabiła, ale w najnowszą odsłonę na PC z chęcią zagram

17.01.2019 10:05
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
Wielki Gracz od 2000 roku
125
El Kwako

Widzę jeszcze bardziej zmienili fabułę względem książki (biorąc pod uwagę, że poprzednio nie było dość wielkich zmian) - Mielnik i Spartanie? Jak ci kazali mu spadać, nawet by go chyba zabili.

17.01.2019 11:59
odpowiedz
futureman16
38
Senator

Coś mi mówi że to będzie gra flustrujaca. Słowianie z Ukrainy trochę tkwią w starych czasch w związku z tym tylko na PC i być może z cheatami to będzie grywalne. Jak za starych (czy dobrych) czasów.
Obym się mylił. W każdym razie na razie jestem na nie. Zobaczymy jak wyjdzie.

17.01.2019 14:45
marcing805
👎
odpowiedz
marcing805
133
PC MASTER RACE

Nie podoba mi się ten pustynny obszar. Wcześniejsze materiały, pomimo, że nie działy się w metrze były bardzo klimatyczne i ciekawe a to wyglada jak jakiś Far Cry. Ale i tak czekam, bo z tego, co czytam gra oferuje podejście do rozgrywki, jak pierwszy Far Cry i Crysis a to nie były otwarte światy tylko gry z dużymi mapami i możliwością grania na swój sposób a tego typu zabawa, bardziej mi odpowiada.

17.01.2019 15:43
/|\
odpowiedz
/|\
8
Konsul

Nie ma metra? Czyli tą nazwą oszukują! :-E
"Nie ma metra"... no ale ciuchcia to chyba będzie? ;-) hihihi

17.01.2019 16:41
odpowiedz
4 odpowiedzi
maro16
26
Legionista

Czy są poziomy trudności ?

17.01.2019 19:56
Juliana
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Juliana
41
Centurion

Sonda pod tekstem jest trochę nie fair, ponieważ Stalker jedna z moich ulubionych serii gier zdążyła już sie zestarzeć (mechanika, grafika ) a takie Metro jest ciągle rozwijane, ( 2 pierwsze części nawet zostały odświeżone) więc siłą rzeczy biedzie lepsze. Oba te uniwersa są świetne jednak mam wielką nadzieję na to że kiedyś nowy S.T.A.L.K.E.R. powstanie albo chociaż porządny remake dotychczasowych części.

18.01.2019 05:48
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
modoc
37
Centurion
8.5

Idą z książką. Chociaż przyznam, że wolałbym jednak samo metro. Mi to w zupełności by wystarczyło. Mogli by zrobić coś w stylu możliwości zajęcia własnej stacji, zabudowania jej, wybudownia punktów ochrony i uzbrojenia, wynajęcia np. spartan do ochrony stacji, warsztatów. I taka kolejna część mogła by się kręcić właśnie koło stworzenia sobie takiego raju.

18.01.2019 09:23
Predi2222
😢
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Predi2222
101
CROCHAX velox

że też musiałem wybierać co lepsze stalker czy metro, bądźcie przeklęci (żart)

post wyedytowany przez Predi2222 2019-01-18 09:23:32
18.01.2019 09:43
Enigma1990
odpowiedz
4 odpowiedzi
Enigma1990
27
N7

Po tych najnowszym materiałach mój '' hype '' spadł o połowę. Ta pustynia kompletnie nie pasuje mi do klimatu Metra. Poza tym jeśli nie ma nagrody za eksplorację poza jakimiś nudnymi notatkami to też słabo. Wygląda to wszystko jak typowe Far Cry i zapowiada się na solidną rozgrywkę, ale o tytule gry roku to nie ma co mówić.. Poczekam jeszcze na recenzje, ale póki co wypisuje ją z listy zakupów na premierę.

post wyedytowany przez Enigma1990 2019-01-18 09:46:05
18.01.2019 10:18
odpowiedz
15 odpowiedzi
futureman16
38
Senator

Coś mi mówi że to będzie niewypał.

18.01.2019 11:04
quartiks
odpowiedz
5 odpowiedzi
quartiks
29
Chorąży

Oczywiście cała seria S.T.A.L.K.E.R. jest lepsza, choć to różne gry.

18.01.2019 13:42
KapiXD09
odpowiedz
KapiXD09
11
Legionista
9.0

Nie mogę się doczekać chociaż tego że będzie tańsza :)

18.01.2019 14:43
Krothul
odpowiedz
Krothul
9
Konsul

Motyw przemierzania Rosji pociągiem jest bardzo zachęcający.

18.01.2019 19:01
A.l.e.X
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
127
Alekde

dla tych którzy nie grali w poprzednie odsłony bez redux i chcą sobie odświeżyć serię przed Exodusem to podpowiem że dużo lepiej i klimatycznej wygląda wersja podstawowa, (dotyczy Metro 2033, bo LL wypada lepiej w wersji redux)

post wyedytowany przez A.l.e.X 2019-01-18 19:36:12
20.01.2019 08:48
odpowiedz
1 odpowiedź
futureman16
38
Senator

Grałem w jedną część ale po 2 godzinach stwierdziłem że nie chce dalej grać. To była jedna z nielicznych gier która aż tak mnie odepchnela dlatego obecnie mam podejrzenia że ta część też nie dla mnie.

20.01.2019 09:32
odpowiedz
zanonimizowany1258985
0
Legionista

Mam nadzieję, że w tej części twórcy zrobią coś z wymianą filtrów, bo w Metro Last Light było to bardzo głupie i irytujące.

20.01.2019 09:57
1
odpowiedz
zanonimizowany784443
55
Generał

15 lutego kupuje xboxa x(mimo, ze s-ka i pro stoja juz na polce) w zestawie z ta gra.
Biore 2 tygodnie zwolnienia lekarskiego, zapas kawy i zarelka, zasuwam rolety i znikam z tego swiata.
Przeciez od stalkera to nie pojawilo sie nic takiego.
Troszke za dynamiczne jak dla mnie ale przejazdzka ruskim Kamazem rekompensuje wszystko.

post wyedytowany przez zanonimizowany784443 2019-01-20 09:59:44
20.01.2019 09:58
👍
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ogame_fan
104
Golden Deer

Szczerze Light Light bardziej mnie jaralo.
Tutaj na gameplayach wygląda to na genetycznego fpsa. Mało klimatu z 2033 i LL.

Z najbliższych gier lepiej zapowiada się DMC5, Kingdom Hearts 3 czy Sekiro.
A dalej Last of Us 2, Death Stranding, Judgement, Days Gone czy Bionetta 3 i Metroid Prime 4 bardziej mnie interesują.

Hajpu nie ma ale się ogra.

20.01.2019 11:28
adam11$13
😒
odpowiedz
adam11$13
75
Phantom Thief

To była moja najbardziej wyczekiwana gra tego roku, ale oglądając gameplaye... Meh. Jakieś to wszystko bez klimatu, aż nazbyt efekciarskie w porównaniu do poprzednich dwóch części no i po prostu wydaje mi się, że te otwarte tereny kompletnie nie wpasowują się w klimat Metra.

Miałem brać na premierę, ale w tej sytuacji ostudzę swój hajp i poczekam na recenzje bo coś czuję, że mogę się niestety mocno zawieść.

20.01.2019 13:20
odpowiedz
2 odpowiedzi
micin3
76
Buc
7.0

Zgadzam się z poprzednikami, z każdym kolejnym gameplayem moje zainteresowanie spada gwałtownie, ot sztampowy, nic nie wnoszący korytarzowy (bo te "połacie" traktuje jako po prostu większe pomieszczenie) shooter,. LL kupiłem na premierę, najnowszą część kupie jak już będzie cena oscylować w granicy 60 złotych (o ile będzie miała te oceny powyżej 7/10).

22.01.2019 23:47
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
127
Alekde

trochę się mylicie twierdząc że gra zamieniła się w zwykłego post-apo fpsa, oczywiście że w obecnych pokazach pokazuje się głównie miejsca z otwartą przestrzenią bo to nowość, ale w grze będzie też dużo miejsc w których będziecie widzieć tylko światło swojej latarki, a akcja będzie rozgrywać się pod ziemią. Wszystko zmieniło się na lepsze, jedyną obawą jest co najwyżej poziom AI który nie odbiega od tego w 2033 i LL, aczkolwiek prawdopodobnie także w Exodusie dostaniemy takie same jak poprzednio poziomy nastawione na maksymalizowanie wrażeni z rozgrywki. To co już zobaczyłem sprawiło że nie mogę się doczekać 15 lutego, a RE2 które też wypada kapitalnie to tylko takie szybkie zagraj i skończ :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze