Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Frostpunk Przed premierą

Przed premierą 11 kwietnia 2017, 12:00

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Frostpunk – survival w epoce pary i lodu od twórców This War of Mine

Polskie 11 bit studios zasłynęło świetnym This War of Mine. Kolejne dzieło ekipy, czyli Frostpunk, wpisze się w jej tradycję tworzenia ambitnych gier – tym razem przeniesiemy się do steampunkowej epoki lodu i pary, w której ludzkość mierzy się z mrozem.

Zapowiadana premiera gry: marzec 2018.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Świat może się skończyć na wiele różnych sposobów, ale absolutne zlodowacenie to temat w grach wciąż niezbyt wyeksploatowany. Rozmawialiśmy z Pawłem Miechowskim oraz Kubą Stokalskim z 11 bit studios i wiemy, że szykują nam prawdziwą burzę śnieżną. Frostpunk, ich nowa produkcja, to oryginalnie zapowiadająca się gra, z której powieje morderczym chłodem.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czym ma być następny projekt twórców This War of Mine. Sam enigmatyczny tytuł kojarzyć się może – i jest to skojarzenie słuszne – z konwencją steampunku, choć tym razem nurt ten zostanie osadzony w zgoła innych warunkach klimatycznych. Wyobraźcie sobie bowiem świat, w którym nastała epoka lodowcowa, a na pustym już niemal globie hula jedynie wiatr i panuje śmiercionośny mróz. Ludzkość została zdziesiątkowana, a ci, którzy przetrwali, szukają schronienia w ostatnim istniejącym mieście – w potężnej, industrialnej metropolii, w której udaje się wykrzesać choć odrobinę zbawiennego ciepła.

Taki mamy klimat

Twórcy z 11 bit studios uparcie unikali odpowiedzi na kluczowe pytania, ale z rozmów udało nam się wyciągnąć kilka istotnych szczegółów. Society survival – to nowe, interesujące pojęcie stanie się wkrótce przedmiotem zainteresowania wielu graczy, bo rzeczywiście od tematyki, po którą odważyli się sięgnąć autorzy, szczęka się zębami. Frostpunk to opowieść o ostatnich dniach ludzkości, o jej upadku i desperackiej próbie przetrwania. To potwornie chłodny epilog ludzkiej rasy, z której potęgi pozostało tylko jedno, wątłe społeczeństwo. Czy zdoła przetrwać w świecie „białego zimna”? O tym zadecyduje gracz.

Rdzeniem gry jest zarządzanie społeczeństwem w świecie, w którym w istocie w ogóle nie powinno już żadne społeczeństwo istnieć. W przeważającej większości gier podkreśla się znaczenie jednostki i jej praw, 11 bit studios natomiast z niemałą odwagą odwraca kota ogonem: przetrwanie społeczeństwa jest najważniejsze, a prawa jednostki kończą się tam, gdzie zaczynają się potrzeby grupy.

Wiek pary i lodu

Frostpunk – steampunkowy wiek pary i lodu od twórców This War of Mine - ilustracja #2
Lód...
Frostpunk – steampunkowy wiek pary i lodu od twórców This War of Mine - ilustracja #3
i para.

Zapytacie o konkrety? Chyba bezpiecznie będzie założyć, że Frostpunk to swoiste połączenie gatunków i mechanik: mamy tu więc strategiczną grę w czasie rzeczywistym i survival, zarządzanie społeczeństwem i miastem oraz podejmowanie decyzji, które mają wpływ na życie jednostki i przetrwanie zagrożonej grupy.

”Nie chcemy odkrywać Ameryki na nowo, ale raczej tak połączyć gatunki, aby otrzymać coś oryginalnego” – powiedzieli nam autorzy.

Akcja gry nie rozgrywa się jednak – jak zapewne się spodziewacie – w przyszłości. To nie przyszłość, lecz alternatywna historia XIX wieku. Kataklizm starł ludzkość z powierzchni Ziemi, a graczowi pozostaje zadanie zapewnienia bezpieczeństwa garstce cudem ocalałych z naturalnej hekatomby. Twórcy obiecują, że po drodze zdołamy odkryć powody końca świata – czy była to kara boska, czy też naturalny fenomen?

Technologia, która pomoże nam przeżyć, opiera się na parze i lodzie. Ta koncepcja szczególnie nam się spodobała, bo w świecie skutym lodem zupełnie naturalne wydaje się korzystanie z tego nieograniczonego zasobu. XIX-wieczna technika Frostpunka będzie więc topić lód, aby otrzymać parę i wodę, a napędzane parowe silniki pozwolą ogrzać umierających mieszkańców. Możemy również domniemywać, czym jeszcze przyjdzie nam zajmować się w nowej produkcji studia 11 bit studios: zbieractwo i crafting? Kopalnictwo i metalurgia? Wiemy natomiast, że kluczowym zadaniem będzie sprawne zarządzanie miastem, wydawanie stosownych decyzji, kierowanie się potrzebami mieszkańców i… poświęcanie jednostek, aby ogół mógł przetrwać.

Frostpunk – steampunkowy wiek pary i lodu od twórców This War of Mine - ilustracja #4
Frostpunk – steampunkowy wiek pary i lodu od twórców This War of Mine - ilustracja #5

Lód Jacka Dukaja to powieść nie tylko świetna, ale też ogromna – obejmuje ponad 1000 stron zapisanych drobnym maczkiem.

Ciekawy jest wybór akurat XIX-wiecznego społeczeństwa – to w końcu czas wielu przełomowych odkryć, zarówno tych technicznych, jak i humanistycznych. Jeśli czytaliście Lód Jacka Dukaja, z pewnością rozpoznacie podobny zamysł artystyczny. Dukaj jest zresztą jedną z inspiracji: świat w jego powieści boryka się z mrozem, który potrafi ochłodzić nie tylko klimat, ale nawet osobowość człowieka. Podobnie mieszkańcy ostatniego miasta z Frostpunk mają świadomość swojego końca. Pomyślcie tylko, jakie możliwości daje to twórcom gry!

Miechowski i Stokalski podkreślają, że chcą stworzyć hardkorową grę dla dorosłych – taką, która owszem, będzie nas bawić, ale pozostawi po sobie jednocześnie choćby posmak gorzkiej refleksji. Problemy, które przed nami stawiają, to potrzeby tak podstawowe, że na co dzień nawet nie zwracamy na nie uwagi. Bo wyobraźcie sobie miasto, w którym jedynym sensem istnienia jednostki jest przetrwanie nie jej, lecz właśnie miasta. Życie w takim społeczeństwie nie jest wartością samą w sobie – jest raczej surowcem, który musimy mądrze wydawać, aby gromadzić go jeszcze więcej. 11 bit studios zaprasza nas więc do wyjątkowo przerażającego i chłodnego świata, gdzie pojęcie domowego ogniska nabiera przewrotnie dosłownego znaczenia.

Frostpunk – steampunkowy wiek pary i lodu od twórców This War of Mine - ilustracja #6

11 bit studios to polskie studio założone w 2009 roku, mające wiele sukcesów na koncie. Ich This War of Mine oraz This War of Mine: The Little Ones odbiły się szerokim echem na świecie, choć pamiętać należy również o ich ciekawym koncepcyjnie Anomaly: Warzone Earth, będącym odwróconym tower defense. 11 bit studios zgarnęło wiele nagród, a pieniądze wydane na produkcję This War of Mine zwróciły się już w pierwszy weekend po premierze gry.

Od 2014 roku 11 bit studios posiada również własne wydawnictwo, które wypuściło m.in. niedawnego Beat Copa. Twórcy ujawnili nam też, że obecnie pracują nad drugą obok Frostpunku produkcją, którą określają mianem „genialnej”. Nad tajnym projektem pracuje Artur Ganszyniec, projektant znany choćby z Wiedźmina 2 i Call of Juarez: The Cartel.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia
Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia

Przed premierą

Wreszcie zobaczyliśmy w akcji nowe dzieło 11 bit studios. I wiecie co? Frostpunk to chyba najlepsza gra tych targów. Totalna nisza, ale i totalna masakra.

They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji
They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji

Przed premierą

Mogłoby się wydawać, że motyw zombiaków w grach wideo jest już wyeksploatowany do granic deweloperskiej przyzwoitości. They Are Billions oferuje za to nietypowe podejście do gatunku RTS-ów.

„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, twórcą uniwersum 1920+
„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, twórcą uniwersum 1920+

Przed premierą

Jakub Różalski bierze aktywny udział w powstawaniu gry strategicznej, która osadzona zostanie w wymyślonym przez niego uniwersum. A to uniwersum prezentuje się bardzo ciekawie, bowiem w grze zobaczymy mechy na tle obrazków rodem z polskich wsi.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
11.04.2017 12:11
👍
4
iwo607
42
Centurion

Piotr jest tak bardzo utalentowanym artystą, że po prostu Musiał stworzyć soundtrack do tej gry. Nie było innej opcji :) Decyzja jak najbardziej na plus. Co do samej gry - też musi się udać, w końcu robi ją 11bit.

post wyedytowany przez iwo607 2017-04-11 12:14:32
11.04.2017 12:17
4
odpowiedz
H4llow
20
Legionista

Czekam z niecierpliwością, bo szykuje się coś, czego chyba wcześniej nie było.

11.04.2017 12:41
odpowiedz
Maverick0069
28
Pretorianin

Najbardziej oczekiwany tytuł !!!!

12.04.2017 00:32
odpowiedz
Soul33
34
Centurion

Jedną z istotnych przyczyn sukcesu This War Of Mine było to, że świat był bardzo rzeczywisty. Tzn. intuicyjnie zrozumiały i bliski dla odbiorców.

Dlatego polecam nie iść w zbyt dziwny i nieintuicyjny - a tym bardziej nie sprzeczny z fizyką.

12.04.2017 21:13
odpowiedz
1 odpowiedź
premium185650
14
Legionista

Tak jak CD PROJEKT RED wstrzeliło się z Wiedźminem tak trzymam kciuki za Frostpunk oparty na twórczości pana Dukaja.

13.04.2017 10:17
😉
1
Zmroku
13
Maciej Rakieta

GRYOnline.plRedakcja

Frostpunkt nie jest oparty na żadnej książce Dukaja. Co najwyżej inspirowany, to jednak spora różnica. W grze nie kierujesz Benedyktem Gierosławskim, a akcja gry nie dzieje się w XX wieku w Europie. Trudno jednak nie dostrzec pewnych punktów wspólnych.

12.04.2017 21:29
👍
2
odpowiedz
deTorquemada
176
I Worship His Shadow
9.0

Zapowiada się naprawdę interesująco :)

Kolejna gra z dylematami moralnymi dla już "dojrzałych" graczy?

CDProjekt lukę dojrzało i rewelacyjnie ją Wiedźminem zapełniło.

Mam nadzieję, że Frostpunk będzie kolejnym dziełem dla już bardziej wymagających graczy (nawet nie mechanika, ale fabuła i dylematy)

post wyedytowany przez deTorquemada 2017-04-12 21:29:25
13.04.2017 13:40
😊
odpowiedz
Lechiander
53
Fuck Black Hole

"This War of Mine" mnie urzekło bardzo swego czasu. Mimo iż zagrałem i kupiłem dzięki pewnej zrytej lunatyczce, to gra jest przednia.
Choć recepta na sukces była dość prosta, to jednak inne czynniki losowe i tak "umilały"skutecznie łupańsko.
I mam nadzieję, że Frostpunk będzie przynajmniej na tym samym poziomie. Wtedy na pewno będą mieli jednego fana. ;)

04.10.2017 17:39
odpowiedz
Nolifer
101
The Highest

Trzeba niestety poczekać do przyszłego roku, ale moim zdaniem jak najbardziej warto. :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze