Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Wolcen: Lords of Mayhem Przed premierą

Przed premierą 19 maja 2015, 15:28

autor: Luc

Umbra - nowy RPG akcji na Cry Engine i z otwartym światem

W chwili, kiedy oczy całego świata zwrócone są na Wiedźmina 3: Dziki Gon, na Kickstarterze o swoje „być albo nie być” walczy Umbra – szalenie intrygująco zapowiadające się RPG akcji, pełne pomysłów rodem z najśmielszych marzeń fanów gatunku.

Zapowiadana premiera gry: styczeń 2020.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

UMBRA W SKRÓCIE:
  • RPG akcji;
  • niczym nieograniczony rozwój postaci;
  • możliwość pozyskiwania mutacji, takich jak skrzydła lub trzecia ręka;
  • rozbudowana historia;
  • gra działająca na silniku CryEngine 3;
  • szybki, dynamiczny system walki, pozwalający na łączenie poszczególnych efektów.

Gdyby ktoś trzy, cztery lat temu powiedział mi, że powrócą czasy, gdy na moich dyskach gościło nieustannie przynajmniej kilka świetnych gier RPG, którymi mogłem dowolnie żonglować i w każdym przypadku bawić się po prostu wyśmienicie – zwyczajnie bym mu nie uwierzył. A jednak. Dragon Age: Inkwizycja, Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin, Bloodborne i jeszcze parę mniej popularnych tytułów nie opuszczają mojego sprzętu od swoich premier, a lada chwila dołączy do nich kilka innych, równie interesujących pozycji. Obecnie zapewne wszyscy grają w Wiedźmina 3 i ani im w głowie spoglądać na pozostałe dzieła z tego gatunku, ale nie oznacza to, że ostatnio nie pojawiło się na horyzoncie nic ciekawego. Jest wręcz przeciwnie. Jednym z najbardziej obiecujących projektów, który być może niedługo będziemy mieli okazję sprawdzić, jest Umbra – produkcja niewielkiego niezależnego studia SolarFall Games. Na pierwszy rzut oka to jedynie jeden z wielu hack’n’slashy, ale gdy przyjrzymy się licznym obietnicom twórców...

Była sobie Republika

Zacznijmy tradycyjnie – od historii. Ta w RPG akcji nie jest zazwyczaj przesadnie rozbudowana, jednak w przypadku Umbry już na poziomie koncepcyjnym widać, że deweloperzy wyjątkowo się postarali. Rzeczywistość, w której się znajdziemy, zwięźle rzecz ujmując – rozpada się. Oczywiście nie dosłownie, nie mamy tu w końcu do czynienia z apokalipsą, choć niewiele do niej brakuje. Kraina zwana Human Republic podlega bowiem od lat brutalnej dyktaturze, która – aby utrzymać władzę i wpływy – jest gotowa na najbardziej radykalne kroki. Rządzący sięgnęli już po takie metody jak podtruwanie mieszkańców, aby ci nie mieli siły się im przeciwstawiać, czy odbieranie im dzieci i poddawanie ich praniu mózgu. Dorośli z niewiadomych przyczyn także zaczęli tracić pamięć o własnym pochodzeniu oraz cywilizacyjnych postępach, cofając się przy tym znacznie w rozwoju. Wieść niesie, że to również sprawka władzy, która zawarła potajemnie pakt z siłami Zła. I w tym przypadku nie są to zarzuty bezpodstawne – na niedługo przed rozpoczęciem właściwej fabuły część mieszkańców krainy zaczyna przechodzić dziwne mutacje, a dodatkowo pojawiają się przeraźliwe stwory rabujące miasta oraz wioski. Doprowadza to do masowego głodu, z którym klasa panujących postanawia poradzić sobie w typowy dla siebie sposób – nakazując zabicie wszystkich poniżej 50 roku życia oraz tych, którzy zdradzają jakiekolwiek objawy przemiany.

To w tej przepięknej krainie przeżyjemy niejedną przygodę. - 2015-05-19
To w tej przepięknej krainie przeżyjemy niejedną przygodę.

Kim jest jednak postać, w którą wciela się gracz? Nie – wcale nie jednym z uciśnionych, którzy postanawiają rzucić wyzwanie tyranom. Protagonista to oficer bezwzględnej armii rządzących, który po pewnym czasie odkrywa u siebie jedną ze wspomnianych mutacji – z niewiadomych przyczyn zyskuje nagle umiejętności magiczne. Długo stara się to ukryć, prawda ostatecznie wychodzi jednak na jaw, choć bohater nie trafia na stryczek, a na stół alchemików i lekarzy. Ma posłużyć jako obiekt eksperymentów, który pomoże im zrozumieć istotę zachodzących w ludziach zmian, co z kolei pozwoli wykorzystać je do własnych celów. Szczęśliwie udaje się mu uciec, choć niewielka z tego pociecha. Pędząc na złamanie karku przez puszczę, trafia na grupę stworów, które spuszczają mu porządny łomot, co zapewne położyłoby kres jego żywotowi, gdyby nie nie wiadomo skąd pojawiający się członkowie tajemniczego zakonu, określający się mianem templariuszy. Uff, sporo tego, zwłaszcza jak na hack’n’slash – a to przecież dopiero prolog. Jeśli SolarFall Games ma zamiar z równą pieczołowitością podejść do reszty fabuły, może być naprawdę ciekawie.

Czasami trzeba spalić za sobą parę dróg i mostów. - 2015-05-19
Czasami trzeba spalić za sobą parę dróg i mostów.

Tam, gdzie sobie zażyczysz

Umbra - nowy RPG akcji na Cry Engine i z otwartym światem - ilustracja #4

Jeżeli twórcy zbiorą wystarczającą ilość środków na Kickstarterze, w Umbrze zobaczymy także tryb multiplayer. W zależności od otrzymanych pieniędzy poszczególne elementy sieciowej zabawy będą dodawane w następującej kolejności: ranking globalny z wynikami za walkę, wyzwania i realizację zadań; wzajemne odwiedzanie się w zbudowanych domostwach; tworzenie własnych lochów, w których będą mogli wykazać się inni gracze; tryb kooperacji; drużynowe PvP z wykonywaniem zadań na czas.

Historia nie ma być jednak pisana jedynie dla zaspokojenia potrzeb spragnionych porządnej opowieści graczy. Ma także bezpośrednio przekładać się na mechanikę rozgrywki – rozwiązanie, które stanowi tego najbardziej jaskrawy przykład, to tzw. apocalyptic form. Cóż kryje się za tą obrazową nazwą? Nasza postać pod wpływem wykorzystywanych umiejętności, dokonywanych wyborów oraz całej reszty stopniowo będzie zmieniać swój wygląd oraz wykształcać kolejne zdolności. Oznacza to, że mogą nam np. wyrosnąć skrzydła pozwalające na wykonywanie dalekich skoków, trzecia ręka umożliwiająca trzymanie dodatkowej broni lub podczas szybkiego biegu zamienimy się w małe, raniące przeciwników tornado. Podobnych mutacji ujawniono do tej pory jedynie kilka, ale ostatecznie ma być ich znacznie więcej, a co istotniejsze – żadna nie będzie sztywno przypisana do postaci. Fakt posiadania skrzydeł wcale nie ma zatem oznaczać, że nie uda nam się „rozwinąć” w innych kierunkach. Oprócz tych specjalnych umiejętności protagonista otrzyma oczywiście dostęp także do bardziej tradycyjnych opcji – walki wręcz, na odległość czy rzucania czarów. Każda z czynności zużyje jeden z trzech „surowców” – wściekłość, manę lub wytrzymałość. Co ciekawe, ich efekty będą mogły się łączyć, tak jak chociażby w Divinity: Original Sin – np. jeśli rzucimy czar błyskawicy na przemoczonych przeciwników, zadamy im znacznie większe obrażenia. Wraz z rozwojem postaci nauczymy się kolejnych umiejętności, znajdziemy księgi z czarami i otrzymamy nowe zdolności pasywne – te cechy, które zdecydujemy się wykorzystywać najczęściej, z czasem będą stawać się coraz potężniejsze.

Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy
Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy

Przed premierą

Hell, it's about time – powiedział Findlay w zwiastunie StarCrafta 2 i ten cytat idealnie pasuje do sytuacji Blizzarda. Możliwe, że Diablo 4 będzie takim hack'n'slashem, o jakim zawsze marzyliśmy i pozwoli nam wybaczyć firmie wszystkie potknięcia.

Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować
Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować

Przed premierą

Powiem coś kontrowersyjnego. Na pokazie Cyberpunka 2077 w Kolonii zobaczyłem diablo imponującą grę, ale po prostu grę. Taką, która w pewnych momentach, owszem, zachwyca, ale w innych zwyczajnie irytuje i rozczarowuje.

Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?
Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?

Przed premierą

Wiedzieliśmy, że Baldur's Gate powróci. Teraz, kiedy wiemy, że robi to Larian Studios, możemy odetchnąć. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by pogdybać i pomarzyć o tym tytule. W końcu to gra, bez której wielu z nas by tu nie było.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.05.2015 18:00
MrocznyWędrowiec
MrocznyWędrowiec
65
aka Hegenox

Zapowiada się świetnie - szkoda tylko, że to hack'n'slash. Zdecydowanie brakuje mi w grach "ulepszania" umiejętności poprzez ich używanie - zwłaszcza w MMORPG.

19.05.2015 19:06
Bl4ck747
odpowiedz
Bl4ck747
53
Pretorianin

@MrocznyWędrowiec W CABAL Online jest taki system :P

19.05.2015 20:34
MrocznyWędrowiec
odpowiedz
MrocznyWędrowiec
65
aka Hegenox

@up Wiem - ale gra już swoje lata ma xP Coś nowego by się przydało ;)

19.05.2015 21:35
ErtyWorld
😉
odpowiedz
ErtyWorld
43
ErtYwek
6.5

'możliwość pozyskiwania mutacji, takich jak skrzydła lub trzecia ręka
Źródło: https://www.gry-online.pl/S022.asp?ID=10478
PSS. nie podoba mi się design gry hmm

19.05.2015 22:09
wickywoo
odpowiedz
wickywoo
80
Konsul

o tej grze bylo juz slychac dobre kilka lat temu, pamietam czekalem na nia rownolegle z path of exile. Rozum podpowiada ze wyjdzie kolejna zenujaca gra, tak jak 90% "rpg akcji" i h&s-y. Ale serce czeka na fajna gre.

20.05.2015 07:53
odpowiedz
zanonimizowany800546
16
Chorąży

taka grafika w hack'n'slashu? a na co to komu przecież na takim oddaleniu to i tak na nic się nie zwraca uwagi :O

20.05.2015 07:54
odpowiedz
Maxs
101
Pretorianin

Obiecują jak Duda ;)

20.05.2015 15:01
przemas478
odpowiedz
przemas478
102
Senator

Zapowiedzi są naprawdę przekozackie ale czy twórcy podołają takiemu ogromowi zawartości jaki chcą zawrzeć w tej grze? Ja czekam na dalszy rozwój wydarzeń.

22.05.2015 18:57
odpowiedz
Santoren
5
Junior

@MrocznyWędrowiec Nie wiem czy oto ci dokładnie chodzi ale z tego co zrozumiałem to w Guild Wars 2 jest taki system.

23.05.2015 19:30
odpowiedz
Bulletgamer
2
Junior

[link]
Lubisz strzelać?
Dołącz do gry juz teraz i zgranij bonusy !!!

02.06.2015 15:10
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
121
The Highest

Na Kickstarterze rodzą się nowi bajkopisarze. Naopowiadać, naopowiadać, a później zwiać z kasą albo nie zrobić tyle ile pisali wcześniej.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze