Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 24 września 2013, 19:00

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Recenzja gry Alien Rage - CI Games śladami starej szkoły strzelanek

Alien Rage to pomysł CI Games, mający udowodnić, że firma potrafi robić dobre gry. Czy połączenie elementów z Bulletstorm i Unreal Tournament to przepis na sukces?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • bardzo przyjemna mechanika strzelania;
  • porządnie zaprojektowane postacie przeciwników i typy broni;
  • wysoki poziom trudności.
MINUSY:
  • głupota sztucznej inteligencji;
  • mało zróżnicowane lokacje;
  • zmarnowany potencjał skillshotów;
  • na dłuższą metę – monotonia.

Alien Rage autorstwa CI Games częściowo przywraca wiarę w umiejętności tego dewelopera, ale jednocześnie utrwala świadomość, że firma chyba sama nie wie, w którym pójść kierunku. Po słabym Sniperze 2, grze wymagającej cierpliwości i planowego podejścia do misji, otrzymujemy maksymalne stężenie akcji w pozycji będącej czymś na kształt mieszanki Bulletstorma i Unreal Tournament. Nie wiem, czy to ma być jakiś złoty środek, którego celem jest chęć przypodobania się różnorodnej klienteli, czego CI Games jak najbardziej życzę, czy też zwyczajne miotanie się od ściany do ściany. Takie też jest samo Alien Rage. Gra sprawia wrażenie, jakby projektanci nie bardzo wiedzieli, co chcą stworzyć.

W grze wcielamy się w mięśniaka wysłanego przez UE, którego zadaniem jest rozwianie marzeń wrogiej kosmicznej rasy o posiadaniu substancji będącej niemal niewyczerpalnym i potężnym źródłem energii, znajdującej się na jednej z asteroid. Wcześniejsza pokojowa koegzystencja Ziemian i Obcych poszła w niepamięć, a skoro współpraca nie przynosi obopólnych korzyści, to nie będzie ich przynosiła nikomu. Prosta historyjka, ale całkowicie wystarczająca, aby dać graczowi pretekst do rozwałkowywania po ścianach hord paskudnych kreatur. Wszystko to dzieje się w XXIII wieku, a więc w jakiejś zmierzalnej przyszłości.

Narracja przebiega w miarę gładko. Bohater dość często otrzymuje informacje od osób nadzorujących operację, od czasu do czasu sam rzuci jakimś sucharem. O tym, co wydarzyło się na asteroidzie dowiadujemy się z porozrzucanych notatek audio nagranych przez jedną z pań naukowców. Nagrania pełnią rolę znajdziek, podobnie jak kolorowe piramidki będące bonusem punktowym. Każdy z leveli kryje po trzy znajdźki obu typów, co trochę kłóci się z założeniami o produkcji nastawionej na szybką rozwałkę.O ile notatki zwykle leżą na widoku, to już za resztą trzeba się trochę porozglądać.

Akcja gry ma miejsce w bazie znajdującej się asteroidzie, w znakomitej większości składającej się z jednakowo wyglądających korytarzy i sporadycznie nieco większych przestrzeni, na których jednak żadnej swobody sie nie uświadczy, bo i tak zbudowane są one z wąskich przejść i kładek. Korytarze są do siebie niemal bliźniaczo podobne, recykling obiektów osiągnął masę krytyczną. Po kilkudziesięciu minutach przestaje się w ogóle rozglądać po lokacjach, bo i nie ma po co. Gra działa na przestarzałym już dzisiaj silniku Unreal Engine 3 i to niestety widać. Włącznie z doczytującymi się przez krótką chwilę teksturami po załadowaniu poziomu czy punktu zapisu. Sprawę ratują tony flar, głębia ostrości i inne efektów postprocesowe, jednak wydaje mi się, że trochę z ich ilością przesadzono. Kiedy czegoś jest w nadmiarze, zaczynasz podejrzewać, że nie bez powodu. Bardzo ładnie za to prezentują się duże eksplozje oraz projekty kosmicznych przeciwników, które na dodatek są jeszcze w większości świetnie animowane.

Pan w celowniku przypomina trochę Helghasta z serii Killzone. - 2013-09-25
Pan w celowniku przypomina trochę Helghasta z serii Killzone.

No ale w końcu sedno gry stanowi rozwałka czyniona za pomocą futurystycznych narzędzi przemocy. Pukawek mamy wystarczającą ilość. Jest typowy wymiatający karabin szturmowy z celownikiem kolimatorowym, dość powolny pistolet z niekończącą się amunicją, strzelba, wzorowana chyba trochę na Halo snajperka, wyrzutnia rakiet plus kilka różnych typów broni zdobytych na obcych. Większość wyposażona w alternatywny tryb strzału. Z przyjemnością stwierdzam, że użycie tych środków zagłady sprawia naprawdę ogromną frajdę. Mechanika odpowiedzialna za strzelanie okazuje się wyjątkowo dobrze zaimplementowana i chyba nie przesadzę, pisząc, że tę broń po prostu się „czuje”. Niezależnie, czy strzelamy z biodra, czy mierzymy przez celownik, wypluwanie pocisków jest arcyprzyjemne. Za owo „czucie” i projekty samej broni należy się autorom duży plus.

Efekty postprocesowe wygładzają trochę zmarszczki dziadkowi Unrealowi. - 2013-09-25
Efekty postprocesowe wygładzają trochę zmarszczki dziadkowi Unrealowi.

W wąskich korytarzach bazy natykamy się na dziesiątki obcych. Nie chodzi jednak tylko o to, by ich wszystkich pozabijać. Trzeba to jeszcze zrobić w miarę widowiskowo. W lewym górnym rogu wyświetlane są punkty przyznawane za dokonywaną masakrę. Inspiracja Bulletstormem jest aż nadto widoczna. Strzał w eksplodujący pojemnik zgarnia krwawe żniwo. Kolesi z wyrzutniami rakiet dobrze jest trafić w plecak. Eksplozja zmiata wszystkich stojących obok. Efektownej akcji towarzyszą okrzyki z „offu” w rodzaju „Podwójne zabójstwo!”, „Detonator!” czy „Seria eksplozji!", toteż można poczuć się jak podczas meczu w Unreal Tournament. Alien Rage próbuje wzorować się na wymienionych grach, ale niestety w każdym aspekcie wypada gorzej niż oryginały.

Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy
Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy

Recenzja gry

Rico Rodriguez powraca, by wyzwolić kolejne państwo i obalić kolejny zbrodniczy reżim. Czas rozliczyć Avalanche Studios z przedpremierowych obietnic i sprawdzić, czy nowa gra uniknęła błędów poprzedniczki.

Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna
Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna

Recenzja gry

Wersja beta sieciowej zabawy w kowboja to na razie głównie symulator ciułania centa do centa, choć z dużymi perspektywami na przyszłość.

Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela
Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela

Recenzja gry

Myśleliście, że jesteście bezpieczni? Że dzięki bankructwu THQ unikniecie końca świata? Rozwieję Wasze wątpliwości. Jeźdźcy Apokalipsy wracają w Darksiders III dzięki Gunfire Games. I na przekór wszystkiemu, robią to z przytupem.

Komentarze Czytelników (38)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.09.2013 11:15
odpowiedz
Mod3Kan
10
Legionista

Gra na prawdę dobra. Tylko nie wiem czy u mnie jest tak, ale mam dziwne spadki, jest np. stałe 60kl/s a zaraz ni z tego ni z owego spada do 20 i mniej :/. Mam kartę Radeon HD7870.

25.09.2013 11:43
odpowiedz
john_himself
129
krush, kill n' destroy

Tak, też mam spadki. Liczyłem z racji na wiekowy engine że uda mi się pograć na full detali, niestety nic z tych rzeczy.

Gram na kompie z sygn na 1920x1080, detale wysokie, efekty wysokie, cienie niskie, aa x2. Na wyższych przycinało.

Edit: dziwna sprawa z multi, gra zawiesza się na ekranie z listą dostępnych serwerów. Też tak macie?

25.09.2013 12:21
odpowiedz
Astaldo
62
Centurion

Mnie w singlu pierwszy boss zabija ;(

@john_himself fakt, czasami zamiera na wyborze serwera, trzeba wyjść i wejść :/

25.09.2013 12:31
odpowiedz
Mikul1991
87
Konsul

Też zdycham na pierwszym bossie. Używając alternatywnego strzału udało mi się zabrać mu może 1/3 życia, jednak co chwilę niszczy mi kolejne osłony i nie bardzo mam gdzie się ukryć, zwłaszcza, że w międzyczasie dochodzą do niego lżejsi przeciwnicy. Gram na 'trudnym' poziomie, coraz bardziej korci mnie żeby zejść jednak na niższy.

Mój aktualny rekord >>>>

Trzeba opierać się na szybkim przemieszczaniu między osłonami i atakiem alternatywnym.

25.09.2013 14:21
odpowiedz
Astaldo
62
Centurion

Można chować się za kolumnami, trochę wąskie są.

25.09.2013 14:28
odpowiedz
Mikul1991
87
Konsul

Rozwaliłeś już go?

PS. Dawno nie powtarzałem w FPSie walki z bossem kilka razy pod rząd - nie spodziewałem się tego w grze od CI Games;)

25.09.2013 14:34
odpowiedz
Jaqart
1
Junior

Proponuję korzystać czasami ze ślizgów. Niezła zabawa :)

25.09.2013 16:42
odpowiedz
A.l.e.X
116
Alekde

Jeśli tak awans zaliczyło Alien Rage względem kupiastego Sniper 2, to po Lords of the Fallen można się spodziewać już czegoś naprawdę dobrego. CI ostro się wzięło za robotę Alien Rage to gra jakby innego studia. Spokojnie możecie sobie w skali gola dodać +1/+2 do oceny zależnie kto co lubi bo to niebo a ziemia przy Sniperze.

25.09.2013 17:22
odpowiedz
Astaldo
62
Centurion

@Mikul1991 tak, kucając w pewnej odległości za kolumną by mnie granatami nie sięgnął

Wkurzają mnie te małe, niewidzialne gnojki bo potrafią zajść od tyłu i prądem porazić.

25.09.2013 18:59
odpowiedz
FanWiedźmin
32
Pretorianin

wysoki poziom trudności

głupota sztucznej inteligencji

25.09.2013 19:18
odpowiedz
Mikul1991
87
Konsul

Jestem już za połową, poziom trudności tylko rośnie. Jest naprawdę spoko! Gra przypomina mi miks Bulletstorma z Quake i Hard Reset. Za tą cenę jest dużo lepsza niż się spodziewałem. Jak ktoś miał problemy z płynnością to na Steam właśnie pojawił się duży patch i wydajność jest zdecydowanie lepsza.

25.09.2013 19:30
odpowiedz
john_himself
129
krush, kill n' destroy

Też właśnie też zauważyłem że po ściągniętej poprawce mniej przycina.

Niestety utknąłem, nie mogę sobie poradzić z Vorusjańskim Gladiatorem. To ten na placu co po rogach znajdują się te wybuchowe silosy.

25.09.2013 19:36
odpowiedz
Mikul1991
87
Konsul

Atakując go nie zatrzymuj się - biegaj w kółko i używaj osłon, jak będzie blisko rozwalaj wybuchowe silosy. W wolnej chwili można je odnawiać. Co jakiś czas jak boss na chwilę pada - wtedy spróbuj zabrać mu jak najwięcej życia alternatywni strzałami. Boss chyba łatwiejszy niż pierwszy, bo mamy dużo większe pole manewru.

25.09.2013 20:03
odpowiedz
john_himself
129
krush, kill n' destroy

Robiłem tak, ale odnosiłem obrażenia i nie byłem w stanie biec, do tego kończyła mi sie amunicja. No ale popróbuje jeszcze.

Co ciekawe pierwszego bosa oraz kolejnych większych pokonywałem za pierwszym razem. Zazwyczaj jak ginę to przyłapuje się na tym ze zaczynam "rambować".

Ogólnie gierka petarda, wielki + dla CI Games. Oby im równie dobrze (lub jeszcze lepiej) Enemy Front wyszedł.

25.09.2013 21:11
odpowiedz
Mikul1991
87
Konsul

Hehe wejdźcie na Steam i zobaczcie jak ludzie płaczą przez wyższy niż standardowy poziom trudności :D

26.09.2013 12:34
👍
odpowiedz
Jaqart
1
Junior

spróbujcie "sterować" wybuchem granatów ( alternativów ). Tak długo jak trzymasz naciśnięty spust to nie wybuchnie. Super zabawa :)

26.09.2013 23:24
👍
odpowiedz
MonAnaLiza
5
Legionista
7.0

No właśnie pograłem z pół godzinki i stwierdzam, że gra jest po prostu spoko. Fajnie skrojona rozgrywka, całkiem, całkiem poziomy. Ale to co jest zajebiste to świetne giwery! Dawno nie miałem tyle frajdy z siekania.
Brainless shooter: :D tego mi było trzeba.
Brakuje za to systemu apteczek.
@Jaqart: świetny patent z tymi granatami :D

29.09.2013 19:17
odpowiedz
omnipop
5
Legionista

Pierwszy boss za mną! :D
Taktyka biegania za kolumnami i walenia w niego granatami: "Deadly effective" :D Poza tym, za kolumnami jest kilka paczek z granatami, więc te się nam raczej nie powinny skończyć.
Sama gra całkiem spoko, jak skończę chyba się będę brał za SW.

29.09.2013 19:29
odpowiedz
meelosh
52
I use arch btw

Znowu ciekawa sytuacja na metacritic. Z recenzji portali średnia zaledwie 55 i tylko jedna positive, a ocena userów 7,5 i prawie same positive (choć dosyć mało ocen).

Jak czytam tu wasze komentarze to naprawdę mam ochotę w to zagrać.

30.09.2013 16:22
odpowiedz
Jaqart
1
Junior

W nawiązaniu:
User Score na Metacritic to 7,6/10 na podstawie 62 ocen ( to jest ocena graczy ).
Metascore to 56/100 na podstawie 13 recenzji ( 80, 70, 70, 67, 66, 65, 60, 60, 60, 50, 40, 32, 30/100 ). Rozpiętość duża ale zdecydowana przewaga 60 i powyzej. ( to jest ocena na podstawie recenzji redakcji).
Jest tam również 17 recenzji graczy (punktowane : 10, 10, 10, 10, 9, 9, 9, 8, 8, 8, 8, 8, 8, 8, 7, 7, 6 i 5 wszystkie w skali do 10 ).
Jak widać gra oceniana jest b.dobrze, szczegolnie przez graczy ( polecam równiez komentarze na Steamie dotyczące gry ).
Ocena Metascore też jest calkiem dobra szczególnie jak się popatrzy na wyniki tworzących ją recenzji.
To tyle jezeli chodzi o konkrety.

04.10.2013 16:05
👍
odpowiedz
Jareczek85
1
Junior

Ja mam hd 7850 2gb oc z dobrym prockiem i gram na max w fullhd ale spadki też mam, moim zdaniem słabo zoptymalizowany silnik bo crysis 3 chodzi mi tak samo a wymagania ma duuużo wyższe. A gra nawet nawet, mi mocno przypomina klimat Quake 4 i Killzone 3 z ps3

05.10.2013 18:20
odpowiedz
Gwozdek001
3
Junior

@omnipop: Dzięki za podpowiedź - udało się pierwszego bossa za drugim podejściem załatwić.
Co do samej gierki - wciąga. To chyba najlepsze określenie. Mimo 15 śmierci na wym samym chodniku, dalej masz ochotę zrobić respa i spróbować jeszcze raz.

06.10.2013 13:39
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

To prawda, powiem szczerze Na najwyższym poziomie jest Masakra, Po kilka razy przechodziłem misje. Nie widzę oczywiście powodu by narzekać w tej grze - jeszcze muszę sprawdzić jak się muci na Multiku:)

06.10.2013 14:15
odpowiedz
kesing
1
Junior

Ta gra to masakra jakaś :D Brutal jest dla mnie nie do przejścia :) Zajebista strzelanina :D

06.10.2013 14:33
odpowiedz
Algibu
1
Junior

Kolejny dobry shooter :) Chwilę pograłam u kolegi i gra wciąga :) Po powrocie do domu odpaliłam steama i ją kupiłam,a teraz...siedzę i się męcze na brutalu :) Gra jest pierwsza klasa. Nie myślałam że pogram w coś równie fajnego jak Quake albo UT. Gra ma jakieś tam swoje wady, ale jaka gra ich nie ma ? :) Jak narazie jestem za pierwszym bossem do którego z 10000000 razy podchodziłam :D

06.10.2013 15:58
odpowiedz
Runkle
2
Junior

To jest to !!! dawno w coś takiego nie grałem, gra się zarąbiście :) Brutal to naprawdę brutal w dosłownym tego słowa znaczeniu :) Rozgrywka jest szybka i gra się dynamicznie. Efekty specjalne są ok, natomiast odgłosy broni to muzyka dla ucha :D jak się trzepie w ferworze walki :D

10.10.2013 17:29
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

I tu Pani Algibu ma w pełni rację. Jeszcze nigdy nie stworzono gry która by nie maiła jakiś mankamentów, Osobiście nie zauważam większych problemów:)

14.10.2013 21:31
😊
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

Wszystko na tym świecie ma plusy i minusy, wszystko jest tak samo dobre jak i beznadziejne, zależy jak leży. Narzekać można na wszystko nawet na ładną pogodę i zarąbisty samochód ponieważ natura skonstrułowałą nas tak że ponoć każdy jest inni. Ponoć każdy jest indywidualistą, a jeździmy samochodami które wyglądają prawie tak samo. Mieszkamy w blokach lub w domach które nie raz są identyczne. Wszystko sprowadza się do jednego o gustach się nie dyskutuje. Dlatego ta gra jest taka jaka miała być czyli dobra i jednemu spodoba się bardziej, drugiemu mniej ale i tak nic tego nie zmieni że jest naprawdę dobra. Pozdrawiam i pamiętajcie gusta...

10.08.2014 12:39
odpowiedz
Nolifer
110
The Highest
7.0

Ostatnio była do kupienia w CD Action. Z ciekawości kupiłem i muszę przyznać, że grało się całkiem dobrze. Strzelanie bardzo fajne, reszta wiadomo trochę odstaje ale i tak na siódemeczkę jak najbardziej zasługuje.

27.10.2015 19:14
odpowiedz
adam0080
28
Chorąży

mam i za ciężkie miliard razy gram na najmniejszym poziomie trudności i gram w to od czasu do czasu

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze