Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Wargame: Zimna Wojna Recenzja gry

Recenzja gry 28 lutego 2012, 12:16

autor: T_bone

Poszukiwacz gier z potencjałem na Steamie. Generał Patton gamingu, który nawet kawę pije w turach.

Zimna wojna na gorąco - recenzja gry Wargame: Zimna wojna

Wargame: Zimna wojna to gra, która zaskakująco sprawnie balansuje na granicy pomiędzy poważną militarną strategią a wciągającym nowoczesnym RTS-em. Twórcy R.U.S.E. nie zawiedli.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Artyleria najlepiej współdziała ze zwiadowcami.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PLUSY:
  • długa i satysfakcjonująca kampania single player;
  • wciągający tryb multiplayer;
  • 361 przydatnych jednostek i system talii;
  • urzekająca oprawa graficzna;
  • liczy się strategia, nie szybkość klikania.
MINUSY:
  • niedopracowany matchmaking;
  • brak kilku przydatnych rozkazów;
  • niektóre dźwięki odstają poziomem od reszty;
  • brak rozbudowanego samouczka.

Niedoszłe starcie między NATO a sowietami przedstawiano w grach już wielokrotnie. W naszej pamięci szczególne miejsce zajmują takie tytuły jak Operation Flashpoint: Cold War Crysis czy World in Conflict, teraz do tego grona ma okazję dołączyć Wargame: Zimna wojna francuskiego studia Eugen Systems.

Twórcy R.U.S.E i Act of War: Direct Action mają ogromne doświadczenie w gatunku RTS-ów, jednak Wargame można uznać za ich najambitniejszy i najbardziej ryzykowny projekt. Korzystając ze sprawdzonego w R.U.S.E silnika IRISZOOM, postanowiono stworzyć pozycję, która testuje granicę między przystępnym RTS-em a realistyczną grą wojenną czasu rzeczywistego. Deweloperzy sami przyznają, że ich inspiracją były stare strategie pokroju Steel Panthers i symulatory tworzone przez Microprose w latach 90., zapomnijcie więc o rozbudowie bazy czy supermocach-fortelach. Trzeba przyznać, że efekt tego eksperymentu okazuje się zadziwiająco udany.

Gra operuje symboliką NATO, co pomaga w budowaniu sztabowej atmosfery.

Single player przenikający multiplayer

Wargame: Zimna wojna to tytuł stawiający na multiplayer, dlatego obawiałem się, jak w ostatecznej wersji potraktowany zostanie użytkownik, którego nie interesuje taka forma współzawodnictwa. Eugen może nie stworzyło ogromnej dynamicznej kampanii z mapą Europy, jaka marzyła się wielu z nas, ale i tak tryb single nie został potraktowany po macoszemu. Gracza czekają cztery kampanie, podzielone na 22 misje, osadzone w okresie 1975-1985, a przedstawiające różne scenariusze konfliktu Wschód-Zachód.

Mamy więc kryzys w stosunkach NRD-RFN, sowiecką interwencję w Polsce czy też atak wojsk Układu Warszawskiego podczas manewrów NATO. Tak, Polska odgrywa w grze dość znaczącą rolę, co jest powodem do radości, z drugiej strony fakt, że wcielamy się w dowódcę wojsk sowieckich walczącego przeciwko Ludowemu Wojsku Polskiemu, to akurat nie najmilsze zadanie.

Przerywniki filmowe to bardzo miły dodatek do kampanii.

Pierwsze misje w kampanii pełnią rolę samouczka i niestety, nie sprawdzają się w tym za dobrze. Krótkie komunikaty nie odkrywają przed nami niuansów rozgrywki, a ponadto już w trakcie nauki musimy szybko podejmować decyzje, ponieważ wróg nie śpi. Do tego zdarzają się błędy merytoryczne, klawisz M bynajmniej nie jest skrótem, który spowoduje szybsze poruszanie się jednostki po drogach. Wargame to gra na tyle rozbudowana, że zasługuje na porządny tutorial, wyjaśniający mechanikę rozgrywki. Nie pomaga tu tryb bitwy 1 na 1 z AI, który aż się prosi, aby dodać możliwość walki kilku graczy z komputerowym przeciwnikiem.

Poziom trudności kampanii jest wysoki, nieraz zdarzy Wam się trzymać kciuki za własne oddziały uparcie trwające na ostatniej linii obronnej. Za każdą misję przyznawane są gwiazdki dowodzenia, jeden z najważniejszych elementów gry, pozwalający odblokować kolejne jednostki. Zazwyczaj otrzymujemy je, zdobywając następne poziomy w trybie multiplayer, jednak twórcy Wargame zdecydowali się premiować również graczy, którzy poświęcili swój czas na przejście kampanii. W efekcie nikt, gdy zaczyna grę w sieci, nie jest skazany na używanie tylko podstawowych jednostek.

Same zmagania multiplayer to esencja Wargame. Gra śledzi nasze postępy, pozwala organizować się ze znajomymi i rozgrywać mecze rankingowe i nierankingowe. Zabawa polega na niszczeniu wrogich sił do ustalonej wartości lub jak największej ich ilości w określonym czasie. Istotna jest więc odpowiednia konstrukcja armii, zajmowanie punktów, które pozwolą nam wzywać posiłki, i ostrożne dysponowanie drogimi jednostkami. Rozgrywka na 11 dostępnych mapach okazuje się dzięki temu niezwykle wciągająca. Pewną niedogodnością jest brak matchmakingu w zwykłych starciach i wątpliwa jakość doboru poziomu graczy w matchmakingu rankingowym.

Generał i jego mapa

Dobry i intuicyjny interfejs to w przypadku RTS-a rzecz niezwykle ważna, a w przypadku strategii takiej jak Wargame, w której walczą całe kompanie, to element kluczowy. Panowie z Eugen dzięki możliwości szybkiego przybliżania i oddalania widoku, jaką oferuje silnik IRISZOOM, sprawili, że po kilku potyczkach w pełni ogarniamy, co dzieje się na mapie.

W Wargame nie zdecydowano się na użycie jaskrawych kolorów, mających zwrócić uwagę i pomóc graczom w zorientowaniu się, co jest czym, tu dominuje niebieski, czerwony i szarość. Czołgi nie zostały oznaczone ikoną małego czołgu – postawiono na symbolikę NATO. W efekcie mamy wrażenie, że siedzimy nad mapą sztabową, a nie placem zabaw. A trzeba zaznaczyć, że pola bitew bywają ogromne.

Odpowiednia mieszanka wyrzutni rakiet ziemia powietrze i artylerii lufowej.

Istotną bolączką tego tytułu jest brak kilku przydatnych rozkazów, jakie moglibyśmy wydać jednostkom. Praktycznie każda współczesna gra strategiczna pozwala wybrać kierunek, w którym zwróci się oddział, nikt nie chce przecież, aby jego czołg stał tyłem do wroga. Niestety w Wargame takiej funkcji nie znajdziemy. Podobnym problemem jest niemożność zmiany formacji czy wydania rozkazu odwrotu na wstecznym biegu lub dodania jednostki do zaznaczonej już grupy.

Skróty klawiszowe jak zwykle ułatwiają zabawę, jednak dobór niektórych z nich jest nie do końca trafiony. Średnik jako przejście do rozkazu szybkiego ruchu po drogach? Wybór wątpliwy i – co najgorsze – nie mamy możliwości szybkiej modyfikacji klawiszologii z poziomu gry.

M1A1 Abrams kontra hordy T-72A

Twórcy Wargame: Zimna wojna chwalą się, że w ich produkcji znajdziemy 361 autentycznych jednostek i pojazdów bojowych z lat 70. i 80. Trzeba przyznać, że ich liczba oraz jakość wykonania robią niesamowite wrażenie. Warto jednak zaznaczyć, że w grze nie uświadczymy samolotów czy broni jądrowej, czyli sprzętu, który zdaniem Eugen Systems nie pasuje do skali tego tytułu.

Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie
Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie

Recenzja gry

Rebellion to niezwykła gratka dla oddanych fanów serii Assassin’s Creed… nie stroniących od gier pokroju Fallout: Shelter... którym podobają się awatary z Xboxa… i nie przeszkadza im masa grindu... który można przyspieszyć płacąc.

Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...
Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...

Recenzja gry

Roku 2018, co robisz? Przestań! My chcemy żyć, a Ty zasypujesz nas świetnymi tytułami na wiele godzin (oraz Falloutem 76). Jeszcze nie skończyliśmy Red Dead Redemption 2, a tu przyszła paczka z Mutant Year Zero od The Bearded Ladies...

Recenzja gry RimWorld – największa wada? Wciąga jak bagno!
Recenzja gry RimWorld – największa wada? Wciąga jak bagno!

Recenzja gry

Po ponad pięciu latach we wczesnym dostępie RimWorld doczekał się oficjalnej premiery w wersji 1.0. Tym samym w nasze ręce trafia jedna z najbardziej dopracowanych i wciągających gier niezależnych ostatnich lat.

Komentarze Czytelników (30)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.02.2012 13:09
zanonimizowany789322
28
Senator

Całkiem fajnie to wygląda. No i miła niespodzianka w postaci wzmianki o Polsce w przerywnikach.

28.02.2012 13:48
😊
odpowiedz
Reavek
122
Koza

Świetna gra, bardzo wciągająca, zwłaszcza w multi.

28.02.2012 14:24
odpowiedz
adi123321
113
Generał

ocena 8,5 / 10 czego chowacie tak ta ocene tzn za mala czcionka jest boicie sie krytyki ? :D

28.02.2012 14:42
odpowiedz
sekret_mnicha
192
fsm

GRYOnline.plTeam

Nie licząc logotypu, ocena jest napisana największa czcionką na stronie :P

28.02.2012 15:15
😍
odpowiedz
zanonimizowany789322
28
Senator

Nie licząc logotypu, ocena jest napisana największa czcionką na stronie :P -> w dodatku jest na innym tle, przez co jeszcze bardziej rzuca się w oczy.

28.02.2012 15:18
odpowiedz
Karule
21
Generał

Miczkus ---> Szkoda, że nic nie wiesz o tej grze. Udział Polski w grze jest identyczny jak udział USA, ZSRR, UK, czy Francji. Nie sprowadza się jedynie do głupich wzmianek. Polecam stronę oficjalną tego tytułu...

28.02.2012 15:29
odpowiedz
zanonimizowany789322
28
Senator

[6] -> przecież nie twierdzę, że jest inaczej. Jeśli o tym nie napisałem, wcale jeszcze nie oznacza, że tego nie wiem.

28.02.2012 15:41
odpowiedz
TemplumPacis
1
Junior

Hmm.. gra może okazać się hitem. Może uda się pograć choć na tych najniższych wymaganiach. ;)

28.02.2012 16:24
👍
odpowiedz
zanonimizowany831105
2
Legionista

Gra osobiście spełniła moje oczekiwania dostałem ja w zeszły piątek i nie moge się od niej oderwać.Multik jest przebojowy,różne bitwy i różnorakie jednostki powiem szczerze zachwycają .Wargame zaskakuje mnie caly czas swoją grywalnością oraz piękną grafiką.

spoiler start


Codziennie pykam w multi z kolegą:)

spoiler stop

28.02.2012 16:48
odpowiedz
zanonimizowany803191
69
Generał

Gra na którą mam ochotę się skusić, w RUSE szpilałem trochę po necie, ale znudziło mnie się , bo w dużej mierze były to pojedynki typu kamień papier, nożyce. Teraz też tak jest ?

28.02.2012 17:08
😜
odpowiedz
T_bone
192
CMDR

GRYOnline.plNewsroom

Cytując z recenzji "Nie mamy tu jednak do czynienia z systemem kamień, nożyce, papier jak w serii Total War".

28.02.2012 17:29
👍
odpowiedz
Madkongothonurgh
72
Generał

Piękna gra przy której doskonale bawić się może nawet RTSowa melepeta.
Krzysztof Krawczyk poleca!

p.s. Bardzo zgrabny tekst, t_bone.

28.02.2012 17:37
👍
odpowiedz
M@rine
112
Mariner of the Inet

Ja również polecam. Świetny i przede wszystkim świeży rtes.

T_bone.
+ za dobre screeny

28.02.2012 17:42
odpowiedz
Eunuj
73
Centurion

KOMPLETNIE nie rozumiem decyzji o wycięciu samolotów. W R.U.S.E. samoloty były, może ich obsługa nie była najwygodniejsza, ale były. Wg. mnie samoloty spokojnie by się zmieściły, zwłaszcza że mapy nie są takie małe.
To właśnie w lotnictwie został osiągnięty największy postęp podczas zimnej wojny, dlaczego by z tego nie skorzystać?

28.02.2012 18:36
👍
odpowiedz
eJay
179
Quaritch

gameplay.pl

Bardzo dobra gra, miła dla oka i co najfajniejsze - wymagająca. Zwykły clickfest kończy sie tu porażką (znane z autopsji;))

28.02.2012 18:48
👍
odpowiedz
zanonimizowany831105
2
Legionista

Mam takie pytanie nie zupelnie nawiązujące do tematu , może ktoś kto ma Wargame chciałby zagrać?:)

28.02.2012 20:19
odpowiedz
Demilisz
133
Generał

@Eunuj
Tutaj ich rolę przejęły helikoptery. Więc walka w powietrzu jako taka jest. IMO brak samolotów i broni jądrowej jest ok, z nimi można by się zastanawiać po co ta cała wojna, skoro obie strony mogły by się po prostu nawalać atomówkami.

28.02.2012 23:08
odpowiedz
Tusiek_
22
Chorąży

Widzę że recenzja jest bardzo pozytywna, chyba nawet ściągnę, zobaczę co to jest. Chociaż pewnie i tak odrzuci mnie po kilku minutach

28.02.2012 23:42
odpowiedz
Eunuj
73
Centurion

Demiliusz co do atomówek oczywiście się zgodze, uważam że to jest kwestia bezdyskusyjna. Ale dlaczego wywalono samoloty? Mnogość uzbrojenia przez nie przenoszonego jest idealna do zadań typu wsparcie ogniowe inaczej CAS. Bomby zapalające, paliwowo-powietrzne, precyzyjna amunicja, przenoszenie pocisków cruise, czy też radar dalekiego zasięgu itp.
Większa dynamika rozrywki na pewno by pomogła.

29.02.2012 00:03
odpowiedz
Grey[TT][CFOG]
57
Pretorianin

Przyznam, że bardzo mozolnie idę przez kampanię SP. Wciąż borykam się z głównym problemem, brakiem zasobów. Już standardem jest, że pod koniec bitew AO wygląda jak Stalingrad w IIWŚ. Zasłane porzuconymi czołgami bez paliwa... :) Jak wy sobie z tym radzicie? Mniej czołgów więcej piechoty? Bo mnie to aż boli...

29.02.2012 00:08
odpowiedz
sszaki
57
Senator

Gra mi przypomina grę Force 21.

29.02.2012 02:20
odpowiedz
Dead Men
113
Generał

@Grey[TT][CFOG] dużo ciężarówek lub helikopterów z zapasami

29.02.2012 10:02
odpowiedz
Grey[TT][CFOG]
57
Pretorianin

Problem w tym, że brakuje mi baz zaopatrzeniowych. Przykład 3-4 scenario, walka o lotnisko. Tworzenie obrony na północnej rubieży od obu baz składającej się z pojazdów p-panc i piechoty z rakietami. Dają radę z małymi stratami, ale zużywają sporo surowców. Na działania grupy zaczepnej zostaje jakaś połowa zasobów, a ta składa się z średnich czołgów i śmigłowców Cobra i przynajmniej jednego śmigła Kiowa. Jak bym nie poszedł, pod koniec to już jest walka o każdą dostawę, oszczędzanie paliwa czyli minimalizowanie ruchu, po prostu tragedia :)
Dodam, że nie oczyszczam metodycznie całego AO tylko ścieżkę pomiędzy kolejnymi wartościowymi celami (z gwiazdkami do odblokowania). Raz zdarzyło się moim wojskom podczas walki zniszczyć bazę zaopatrzeniową. Omal nie wrzasnąłem :) Z całej grupy natarcia (15 czołgów) do ostatniego celu dojechało 5 czołgów i podczas walki stanęło bez benzyny, po czym gdy skończyły się pociski, zostały rozstrzelane :/

29.02.2012 10:04
odpowiedz
Grey[TT][CFOG]
57
Pretorianin

P.S. Właśnie sobie przypomniałem, że wybrałem najwyższy poziom trudności. Stąd pewnie ta tragedia :/

29.02.2012 10:04
odpowiedz
Grey[TT][CFOG]
57
Pretorianin

Chyba... :)

29.02.2012 11:15
odpowiedz
Dead Men
113
Generał

@Grey[TT][CFOG] to ta gra ma poziom trudności ?

29.02.2012 11:54
odpowiedz
bossnec
41
Centurion

w sumie gra dużo nie kosztuje jak na ostatnim czasie że poniżej 99zł to nie kupi się nowej gry, Wiec pewnie sobie sprawię tym bardziej że ostatnio RTS-ów jak na lekarstwo

29.02.2012 14:06
😊
odpowiedz
zanonimizowany831105
2
Legionista

Gra tania jak barszcz, bardzo ciekawa i wciągająca po prostu wymiata:] , dałem za nią 59 90 zł;)

29.02.2012 16:09
odpowiedz
Dabeko
38
Centurion

Gra naprawde tania, na allegro mozna kupic kod aktywacyjny na steam za 55zl. W empiku jest po 70zl wiec nie jest zle.

12.03.2012 15:35
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Na obecną chwilę mam w co grać , ale jak tylko uporam się z tym od razu zabieram się za tą grę. idealne moim zdaniem połączenie realizmu z miarę przestępną rozrywką .

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze