Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 14 czerwca 2011, 13:03

autor: Stranger

Red Faction: Armageddon - recenzja gry

W Red Faction: Armageddon schodzimy pod ziemię i stajemy przeciwko hordom obcych. Czy zmiana otoczenia i bardziej liniowa rozgrywka wyszła grze na dobre?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Armageddon już od pierwszych minut zabawy stara się nas za wszelką cenę przekonać, że jest czymś zupełnie innym niż Red Faction: Guerrilla. Uciskające ludność cywilną siły Earth Defense Force zostały wyparte przez pragnące pożreć nas żywcem obce kreatury, eksploracja Marsa zeszła głęboko pod ziemię, zaś sandboksowy charakter poprzedniej części serii wyparował na rzecz bardziej liniowej struktury kolejnych etapów.

Zacznijmy od czynnika, który jest największą atrakcją Red Faction: Armageddon i jednocześnie pełni kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o jej zakupie. Mowa naturalnie o zakrojonej na szeroką skalę destrukcji otoczenia, która w mojej ocenie nie rozczarowuje. Dzieje się dużo i to praktycznie od samego początku rozgrywki, a dalej jest już tylko lepiej. Na naszych oczach walą się budynki, eksplodują zbiorniki z paliwem, rozpadają mosty, a wysokie na kilkadziesiąt metrów wieże przygniatają tonami gruzu tych nieszczęśników, którzy nie zdołali się w porę oddalić. Dzięki zmniejszeniu rozmiarów lokacji odnosi się wrażenie, że otoczenie jest bardziej podatne na nasze ataki. Ale to jedynie złudzenie, gdyż podłoża i ścian często nie można zniszczyć, co jednak absolutnie nie przeszkadza w pozytywnym odbiorze całości.

Gracze oczekujący destrukcji na sporą skalę nie poczują się zawiedzeni.

Niezmiernie istotną rolę w szerzeniu demolki odgrywa arsenał, który w Red Faction: Armageddon składa się z niezwykle potężnych i zarazem bardzo zróżnicowanych narzędzi zagłady. Co ciekawe, znany z poprzedniej odsłony serii młot górniczy jest tu praktycznie bezużyteczny, pełniąc jedynie rolę ładnego rekwizytu. Wizytówką recenzowanej gry jest z całą pewnością karabin magnetyczny, który z miejsca stał się moją ulubioną bronią i z którym nie rozstałem się do samego końca przygody. Jego działanie jest niezwykle proste, oferując jednocześnie arcyciekawe rezultaty. Ładunek przyczepiony do pierwszego obiektu przyciągany jest z ogromną siłą do ładunku znajdującego się na obiekcie drugim. Zastosowania owego karabinu są niezliczone – możemy w łatwy sposób niszczyć wielkie konstrukcje poprzez odciąganie ich podpór, posyłać zbiorniki z paliwem na przeciwników, a nawet chwytać samych wrogów i ciskać nimi w przepaść. Reszta arsenału nie wypada wcale gorzej, przy czym wiele pukawek przeniesiono żywcem z Red Faction: Guerrilla. Warto tu wspomnieć między innymi o karabinie wystrzeliwującym ładunki nanitów, które dezintegrują wszystko na swojej drodze, dziale szynowym, za pomocą którego prześwietla się niejako otoczenie i z zaskoczenia atakuje cele organiczne, czy broni, której funkcja polega na wytwarzaniu czarnych dziur. Tradycjonaliści mogą przebierać w różnorakich pistoletach, karabinach szturmowych, shotgunach czy wyrzutniach rakiet z samonaprowadzającymi pociskami. Dużą zaletą gry jest to, że w trybie kampanii jesteśmy dość równomiernie obdarowywani nowymi zabawkami, przez co żadna z nich nie ma prawa przedwcześnie się znudzić.

Red Faction: Armageddon to również okazja do sterowania różnorakimi maszynami. Poprzednia odsłona cyklu z racji na otwarty charakter świata stawiała w głównej mierze na nieuzbrojone pojazdy. W Armageddonie całą uwaga skupiona jest na środkach transportu obdarzonych ogromną siłą rażenia. W grze dostępne są dość zwinne egzoszkielety oraz wielkie roboty kroczące, używając których, możemy dosłownie przechodzić przez budynki i inne elementy otoczenia. W dalszej części kampanii pojawia się też okazja, by polatać futurystycznym myśliwcem, choć odbywa się to w bardzo ograniczonych ramach. Dodatkową zachętą do rezygnacji z poruszania się na piechotę jest to, że wszystkie maszyny dysponują nielimitowaną amunicją i wymagają od nas jedynie robienia krótkich przerw na schłodzenie działek czy przeładowanie głównej broni.

Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy
Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy

Recenzja gry

Rico Rodriguez powraca, by wyzwolić kolejne państwo i obalić kolejny zbrodniczy reżim. Czas rozliczyć Avalanche Studios z przedpremierowych obietnic i sprawdzić, czy nowa gra uniknęła błędów poprzedniczki.

Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna
Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna

Recenzja gry

Wersja beta sieciowej zabawy w kowboja to na razie głównie symulator ciułania centa do centa, choć z dużymi perspektywami na przyszłość.

Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela
Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela

Recenzja gry

Myśleliście, że jesteście bezpieczni? Że dzięki bankructwu THQ unikniecie końca świata? Rozwieję Wasze wątpliwości. Jeźdźcy Apokalipsy wracają w Darksiders III dzięki Gunfire Games. I na przekór wszystkiemu, robią to z przytupem.

Komentarze Czytelników (27)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.06.2011 13:20
zanonimizowany294723
49
Konsul

No ładnie, po świetnym RF: Guerilla widze, że i Armageddon zacną grą jest. Szkoda, że tylko 7 godzin i niezbyt rozbudowane mapy

14.06.2011 13:35
odpowiedz
hellgate82
45
Generał

muszę się przyznać że nigdy w życiu nie zagrałem w żadną część Red Faction (nie licząc epizodu wieki temu kiedy kumpel pokazywał mi jedynkę), nie mam pojęcia dlaczego, gram w mnóstwo gier, ale ta seria mnie jakoś odrzuca już nazwą.

14.06.2011 13:49
odpowiedz
darek79r19
70
Pretorianin

Zagrałem troche, ale mnie szybko znudził, widocznie gra rozkreca się po pół godzinie dopiero, bo początek to drewno... Ale od duka i tak lepszy :)

14.06.2011 14:00
odpowiedz
ecth
50
pi_ejcz_di

Gra na moim komputerze minimalnie zwalniała jedynie podczas najbardziej widowiskowych akcji, przy czym animacja nigdy całkowicie nie traciła płynności.
Cieszę się, że masz komputer, ale mógłbyś napisać choć zdanie o swoim cfg?

14.06.2011 16:23
👍
odpowiedz
Calarvero
17
Pretorianin

Ocena bardzo wysoka, poprzednie części były bardzo fajne, więc Armageddon również trafi na moją półkę.

14.06.2011 16:55
odpowiedz
zanonimizowany630369
9
Legionista

JAK WY TO OCENIACIE ??!! INFAMOUS 2 RÓWNIEŻ DOSTAŁ U WAS 8.0/10 A JEST O 2 NIEBA LEPSZY OD RED FACTION. CO Z WAMI NIE TAK ????!!!!

14.06.2011 16:56
😁
odpowiedz
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Tylko 8? Czyli średniak.

14.06.2011 17:28
odpowiedz
BeArX
11
Legionista

jak to jest że zupełny sredniak jakim jest własnie nowy Red ma taka samą ocenę jak nowy Infamous? wielkie brawa recenzje coraz lepsze

14.06.2011 17:34
odpowiedz
Butryk89
96
Konsul

Kiedy Wy się ludzie nauczycie, że recenzja to subiektywna ocena jednej osoby, a nie całej redakcji? Dla kogoś Infamous może być kupą, a dla innych dziełem. Trochę powagi.

14.06.2011 17:45
odpowiedz
zanonimizowany748608
13
Legionista

Nie wiem jak wy oceniacie ten czas jak gram już ok 15godzin i końca nie widać, fakt rozgladam sie za zlomem :p
Fakt początek nieogarnialem i gra może sie znudzic ale jak sie pojawiają pierwsi obcy to już nie mozna sie oderwać :D
Zasłużone 8/10!

14.06.2011 17:51
odpowiedz
Trzynaście;
88
Trzynastka

Czemu nie wspomniano o słabej grafice? Wygląda identycznie co w RFG z tym ,że lokacje są nieco bardziej żywsze, jednak to i tak nie wiele pomaga w tej kwestii.

14.06.2011 18:12
👎
odpowiedz
V4n-d-all
58
Pretorianin

Jak dla mnie RF:G było genialne, RF:A to lipa. Gra ma jeden innowacyjny aspekt - rekonstrukcje (nawet pomimo wynikających z niej idiotyzmów), ale wszystko inne jest na żywca skopiowane z innych gier. Byćmoże ograniczenie akcji do podziemi miało na celu wykorzystanie zagrywek horrorowych, ale przy tragicznym designie przeciwników (pstrokata mieszanka Lost Planet i Aliena) przestraszyć można najwyżej 5 latka i w rezultacie jest to tylko bezsensowny strzał w kolano, ograniczający swobodę poruszania, rozwałki i kontrolowania pojazdów. Naprawdę nie wiem jak można było tak wierutnie spartolić fundamenty położone przez RFG...

14.06.2011 19:02
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

Już wkrótce i ja obczaję co to za gierka, wygląda nawet całkiem całkiem....

14.06.2011 19:52
odpowiedz
Drau
82
Legend

Mnie irytuje niezmiernie kiepski design obcych.. spodziewalem sie czegos ciekawszego, choc sama gra zla nie jest.
Mimo wszystko, wolalem klimat powierzchniowego RF:G, bo dawal jakies tam jednak poczucie bycia na znajomej planecie. W podziemiach tego uczucia juz nie mam.

14.06.2011 20:22
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde

Red Faction Armageddon to dobra gra ale jeśli ona ma 8/10, to inFamous 2 powinien dostać 20/10 mniej więcej tak się ma jedna gra, do drugiej :] dlatego system oceny GOLa jest do BANI !!!! Nie lepiej dawać oceny z ostatniego roku i wystawiać je w odniesieniu do innych ocen ? Wtedy nie było by takiego dziwnego zestawienia, że jedna gra która jest świetna ma taką samą ocenę co inna gra co jest dobra, bo 7/10 to na golu dostał już totalny crap !

14.06.2011 21:11
odpowiedz
zanonimizowany639270
31
Generał

Ja to bym najbardziej chciał zobaczyć na GOLu osobne ocenki za dane elementy (grafika, muzyka, grywalność...). Z tej jednej oceny to i tak nic nie wywnioskuje się po to jest tekst ale łatwiej było by porównać jedną produkcję do drugiej.

14.06.2011 21:18
odpowiedz
rog1234
77
Dragon Install

Jak dla mnie 9/10 i mój obecny kandydat do gry roku. Naprawdę świetna zabawa, super pomyślana, wciągająca, ciągła akcja, niesamowicie dobre bronie (działko magnetyczne FTW), wszystko ubrane w ładną oprawę i całkiem ciekawą fabułę. Nic tylko polecać.

14.06.2011 21:50
odpowiedz
jaro1986
121
Generał

Ale się czepiacie tych ocen - przecież recenzja zawsze będzie subiektywna. Recenzentowi spodobała się na tyle, że wystawił 8.0 i już kłótnia. Jeżeli chce się mieć jaki taki pogląd na grę nie grając w nią, najlepiej wejść na metacritic, i zobaczyć nie tylko średnią, ale również rozkład poszczególnych ocen. W końcu jedna gra będzie miała 80%, bo zebrała same 8, czyli wszystkim się całkiem podoba, a inna będzie miała 80%, bo zebrała po równo ocen rzędu 60% i 100%. Wtedy wiadomo, że wzbudza mieszane uczucia, i pewnie fanom serii czy gatunku się spodoba, a innym niekoniecznie. Co do samego RF:A, to na metacritic ma średnią rzędu 74% bodajże, więc jest grą dobrą - nie bardzo dobrą, ale na pewno solidną produkcją. Ja, jako wielbiciel demolki i posiadacz Guerrilli czekam na paczkę, która ma przyjść jutro :D

14.06.2011 21:57
odpowiedz
victripius
89
Joker

Po pierwszych zapowiedziach nie przypuszczałem, że gra finalnie okaże się tak dobra. Naprawdę miłe zaskoczenie i na pewno zagram.

14.06.2011 22:29
odpowiedz
macio209
48
Master of Ceremony

[2] też nigdy w to nie grałem i nie mam ochoty

14.06.2011 23:35
odpowiedz
fenfir
116
Generał

Waham się właśnie czy kupić. Poprzednia część bardzo mi się podobała, ale nie wszystkie zmiany mi pasują, najbardziej żałuję otwartego świata.

[20] -> twój post dużo wnosi do tematu :P

15.06.2011 11:51
odpowiedz
flakonik12
10
Centurion

Jak sie placi za oceny albo nie placi ( sony za infamousa ) to pozniej wychodza takie jaja .

17.06.2011 15:56
👍
odpowiedz
Radanos
80
Tytanowy Janusz

Dla mnie 8 to zasłużona ocena. Można by powiedzieć, że RF: Armageddon jest równie dobry co inFamous, więc nie rozumiem tego całego narzekania.

flakonik > Inteligencją, widzę nie grzeszysz.

17.06.2011 19:56
odpowiedz
TobiAlex
131
Senator

Radanos no tu to nieźle przesadziłeś - inFAMOUS 2 równie dobry co Armageddon? Heh.

19.06.2011 00:50
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Jakoś nie pali mi się do grania w tą grę , ale może jak stanieje , to kto wie , zakupię :P

28.07.2011 08:30
😈
odpowiedz
Debuoiller
1
Junior

Jak zwykle nad infamous spuszczają się tylko konsolowcy NIECH ŻYJE REKLAMA i plajstejszynowcy niech gładzą swoje cenne konsolki...fakt że na dobrego kompa trzeba mieć trochę kasy więc tzw. ekskluziwy na ps są tylko na otarcie łez :)

30.12.2012 21:11
odpowiedz
stachu play
14
Legionista

zajebista gra, dla samego systemu zniszczen chce sie grac

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze