Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 5 grudnia 2006, 13:58

autor: Krooliq

Tajne Akta: Tunguska - recenzja gry

Tajne Akta: Tunguska to kawał dobrej roboty, kawał porządnej przygodówki point’n’click z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji i trzymającymi w napięciu cut-scenkami.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Rankiem 30 czerwca 1908 roku w środkowej Syberii w okolicach rzeki Podkamienna Tunguska doszło do ogromnej eksplozji. Wybuch o mocy kilkudziesięciu megaton trotylu, dwa tysiące razy silniejszy od tego, jaki spowodowała bomba zrzucona na Hiroszimę, zniszczył tajgę na obszarze 2150 kilometrów kwadratowych i powalił 80 milionów drzew. Niezwykle silne wstrząsy zanotowały wówczas sejsmografy na całej kuli ziemskiej, a fala uderzeniowa okrążyła Ziemię dwukrotnie. Ludność zamieszkująca tereny od Syberii po Północną Europę przez kilka dni obserwowała niezwykle dziwne zjawiska na niebie – w nocy było tak widno, że można było czytać, nie zapalając lamp.

Od tamtej pory powstało wiele hipotez, mających wyjaśnić przyczynę owej tragedii. Jedni twierdzą, że na syberyjską tajgę spadł gigantyczny meteoryt, inni – że asteroida lub kawałek komety, jeszcze inni uważają wręcz, że doszło do zderzenia z obcym statkiem kosmicznym. Jednak żadna z teorii nie wyjaśnia w pełni przyczyn opisywanego wydarzenia, a naukowcy nadal błądzą w mniej lub bardziej kontrowersyjnych, wykluczających się nawzajem domysłach. Jedno jest pewne –Katastrofa Tunguska wciąż pozostaje jedną z największych zagadek ubiegłego wieku. Nic więc dziwnego, że tym tajemniczym wydarzeniem zainteresowali się w końcu producenci gier, postanawiając przedstawić swoją hipotezę. I tak, prawie 100 lat po omawianej katastrofie, otrzymaliśmy grę, noszącą tytuł Tajne Akta: Tunguska.

Akcja programu toczy się w czasach współczesnych, a my wcielamy się w rolę Niny Kalenkow, Rosjanki mieszkającej na stałe w Niemczech, która pewnego dnia, chcąc się spotkać z ojcem Wladimirem, podjeżdża pod gmach muzeum, w którym tenże pracuje. Wchodzi do środka, kieruje się do gabinetu i... To, co tam zastaje, wzbudza w niej niepokój. Wszędzie widać porozrzucane przedmioty, dokumenty walające się po podłodze i ogólny nieład, wszystko wskazuje na to, że ktoś przed chwileczką splądrował biuro. No i gdzie jest ojciec? Nina, podejrzewając, że stało się coś niedobrego, zaczyna szukać swojego rodzica. Tak właśnie rozpoczyna się cała przygoda i na początku nic nie wskazuje na powiązanie zagadkowego zniknięcia Wladmira Kalenkowa z tajemnicą skrywaną po dziś przez syberyjską tajgę. Rudowłosa Rosjanka nie jest jednak jedyną postacią, którą sterujemy podczas rozgrywki. W pewnym momencie do Niny dołącza Max Gruber, kolega ojca z pracy, który postanawia pomóc zaniepokojonej dziewczynie w poszukiwaniach. Akcja programu rozpoczyna się w Berlinie, a kolejne tropy prowadzą naszych bohaterów do Moskwy, dalej w głąb Rosji, na Kubę, do Irlandii, do jaskini w Chinach, a nawet na Antarktykę. Tutaj warto zauważyć, że autorzy gry zadbali o zróżnicowanie odwiedzanych lokacji oraz wykazali się dużą dbałością o szczegóły.

Graficznie całość prezentuje się bardzo przyzwoicie – gra jest symbiozą dwuwymiarowych teł z trójwymiarowymi postaciami, animowanymi z wykorzystaniem technologii motion capture. Do tego dochodzą jeszcze efekty cieniowania i gry świateł, generowane w czasie rzeczywistym, występujące na wszystkich trójwymiarowych modelach zawartych w tym tytule. Ponadto autorzy zadbali o odwzorowanie różnych warunków atmosferycznych – śniegu czy deszczu. A podczas rozgrywki wielokrotnie nasze oczy cieszą trzymające w napięciu, prezentujące wysoki poziom graficzny przerywniki filmowe.

Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!
Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!

Recenzja gry

The Medium intrygowało od pierwszych zapowiedzi i w finalnej wersji nie zawodzi! To horror, który straszy nie tylko demonami, ale i mrocznymi kartami polskiej historii.

Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Recenzja gry

Powrót do świata żywych wilkołaków ze Świata Mroku okazuje się ambitniejszy niż mogliśmy przypuszczać – Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest to bowiem ciekawa gra tekstowa, która spróbuje udowodnić, że czytelnictwo w Polsce nie jest w odwodzie.

Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą
Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą

Recenzja gry

Nowa Gra twórców Life is Strange zaskakuje delikatnością, z jaką przedstawia relacje między bohaterami oraz historią, która łapie za serce i co chwilę odkrywa przed graczem nowe niespodzianki.