Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 31 grudnia 2004, 12:12

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Sid Meier's Pirates! (2004) - recenzja gry

Sid Meier nie byłby sobą, gdyby w znanej od lat konwencji nie upchnął czegoś nowego. Zmian jest sporo, ale nie dotyczą one podstawowych zasad rozgrywki. Wręcz przeciwnie, są to delikatne usprawnienia, które mają za zadanie urozmaicić zabawę.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Pisanie pełnych patosów wstępów do recenzji gier, które wielbię ponad życie, zawsze przychodziło mi z trudem. Bo i jak mam oddać w kilkudziesięciu słowach stan umysłu, który towarzyszył mi podczas pierwszego zetknięcia się z Piratami Sida Meiera, jeszcze na archaicznym kaloryferze marki Commodore 64? Wielu z Was, drodzy Czytelnicy, nie było wtedy jeszcze na świecie. Dzisiaj, po siedemnastu latach od tamtych wydarzeń, mam okazję i niewątpliwy zaszczyt zakosztować kolejnej odsłony wielkiego hitu, bo to, że Pirates! nim byli, nie ma chyba nikt żadnych wątpliwości.

Tak się składa, że opisywany produkt jest już trzecim z serii Pirates! W 1993 roku firma MicroProse pokusiła się o operację plastyczną na klasyku Sida Meiera i zaserwowała go w zupełnie nowej oprawie audiowizualnej. Biorąc pod uwagę absencję mistrza przy produkcji tego programu, nie zmieniono ani na jotę filozofii rozgrywki, nie wprowadzono również żadnych nowych elementów. W dniu dzisiejszym, kiedy to główny twórca gry postanowił firmować raz jeszcze swoim nazwiskiem opowieść o karaibskich wyczynach korsarzy, można było pokusić się o drobne uaktualnienia. Fanatyków pierwowzoru na wstępie uspokoję – nie wprowadzą one zamętu do Waszej wizji łupienia okrętów i nowych osiedli ludzkich w Ameryce Środkowej.

Abordaż!

Nowy świat

Jak nietrudno się domyślić, w nowym produkcie Firaxis Games wcielisz się w rolę pirata. Oczywiście, nie jesteś pierwszym lepszym zabijaką – do wypłynięcia w morze zmusiły Cię przyczyny natury osobistej. Otóż niejaki Markiz de Montalban postanowił raz na zawsze zakończyć sprawę długów Twojej rodziny. W ramach rekompensaty porwał wszystkich jej przedstawicieli i umieścił ich w kryjówkach rozsianych w basenie Morza Karaibskiego. Chociaż całe dzieciństwo marzyłeś o zemście, dopiero osiągnąwszy osiemnasty rok życia postanawiasz odnaleźć zarówno członków rodziny jak i złego Markiza. Nic nie jest jednak takie proste. Zanim uda Ci się stanąć twarzą w twarz z głównym wrogiem, będziesz musiał postarać się zyskać odpowiednią reputację na wodach Ameryki Środkowej. Pomogą Ci w tym zarówno listy kaperskie otrzymywane z rąk możnowładców, jak i nieodparta chęć sprawdzania szybkości zanurzania wszystkich statków, jakie pojawią się na horyzoncie.

Sid Meier’s Pirates! łączą w sobie kilka gatunków gier. Najwięcej do powiedzenia będą tu mieli fani zręcznościówek, gdyż wiele aspektów sprowadza się do sprawnego uderzania w klawisze numeryczne. Oczywiście jest tu też przygoda, możliwość kolekcjonowania przedmiotów, wypełniania misji, jak również elementy taktyczne, odsłaniające swe oblicze podczas napaści na wrogie porty.

Sid Meier's Pirates! - recenzja gry
Sid Meier's Pirates! - recenzja gry

Recenzja gry

Jeśli moi rodzice zginęli z rąk piratów, mordercy mogą być pewni, iż nie spocznę, dopóki ich odnajdę. A jeżeli mi się to uda, zamorduję bandziorów własnymi rękoma.

Recenzja gry A Plague Tale: Innocence – średniowieczne The Last of Us
Recenzja gry A Plague Tale: Innocence – średniowieczne The Last of Us

Recenzja gry

A Plague Tale: Innocence to łakomy kąsek dla osób lubiących dobrą fabułę i interesujące realia, które jednocześnie nie będą przejmować się dość uproszczoną mechaniką odpowiedzialną za skradanie się i zagadki środowiskowe.

Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?
Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?

Recenzja gry

Twórcy Styxa i RPG Gra o Tron zapraszają na przygnębiającą opowieść o szaleństwie. Czy bazujące na papierowym erpegu i twórczości Lovecrafta Call of Cthulhu przekona do siebie fanów strasznych przygodówek? Jeśli przymkną oko na parę wad – to tak.

Komentarze Czytelników (29)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
31.12.2004 13:22
👍
muhabor
151
Zielony

uczciwe postawienie sprawy przez recenzenta - tak naprawdę to są starzy Piraci z lepszą grafiką. mimo to skuszę się na tę grę pamiętając doskonałą zabawę na Amidze..

31.12.2004 13:27
👍
odpowiedz
Misza
117
Prefekt

Impaler - gratulacje za wienre opisanie tego, co rzeczywiście oferuje ta gra...

BTW - jakby ktoś był zainteresowany - mam do sprzedania okazyjnie oryginalną wersję sprowadzoną z Anglii z extra unikalną płytą DVD z dodatkami...

Szczegóły pod poniższym linkiem:

31.12.2004 13:31
😊
odpowiedz
eJay
183
Quaritch

gameplay.pl


Misza------------->A co to za dodatki:) Pytam tylko z czystej ciekawosci:)

31.12.2004 13:32
😊
odpowiedz
Misza
117
Prefekt

eJay --- looknij do poniższego wątku Łosia (oboje zamawialiśmy to samo wydanie w tym samym sklepie wysyłkowym...)

31.12.2004 13:35
👍
odpowiedz
eJay
183
Quaritch

gameplay.pl

Fajne:) Mapa w sam raz do powieszenia na scianie:)

31.12.2004 13:55
👍
odpowiedz
SirGoldi
97
Gladiator

Moim zdaniem 100% pretendent do gry roku! Od kilku godzin "piracę" i wręcz nie mogę się od niej oderwać - oczywiście poza chwilką na opisanie wrażeń. :) Największy plus(y)? WOLNOŚĆ, WOLNOŚĆ i jeszcze raz WOLNOŚĆ! Co tam małe błędy w grafice - grywalność zabija wszystkie niedoróbki a jest ich naprawdę niewiele. Oczywiście fantastycznego klimatu też Sidowi odmówić nie można.

31.12.2004 14:59
👍
odpowiedz
piokos
89
27 do 1

SirGoldi => ściągnij sobie trainera +33 lub mega trainera, pozwala na szybsze płwanie na wschód :).

31.12.2004 15:24
😜
odpowiedz
DARKI
135
Lodzermensch

Mała uwaga dla recenzenta, statków w grze jest około 27 a nie 23:)

31.12.2004 15:47
odpowiedz
DARKI
135
Lodzermensch

lista:
1 War Canoe
2 Sloop
3 Brigantine
4 Coastal Barque
5 Fluyt
6 Mechantman
7 Frigate
8 Fast Galleon
9 Trade Galleon
10 Pinnace
11 Sloop of War
12 Brig
13 Barque
14 Large Fluyt
15 Large Merchantman
16 Large Frigate
17 War Galleon
18 Royal Galleon
19 Mail Runner
20 Royal Sloop
21 Brig of War
22 Ocean Barque
23 West Indianman
24 East Indianman
25 Ship of the Line
26 Flag Galleon
27 Treasure Galleon

31.12.2004 15:56
odpowiedz
HopkinZ
100
Legend

Byłem sceptyczny w sprawie tej gry cały czas. Powód? Za młody jestem, by pamiętać czasy pierwszego Pirates! :). Ale zapowiada się miło, jak starczy kasy i czasu to z pewnością trochę po piracę.

A z racji, że w temacie się nie znam to recenzji skomentować nie mogę :).

31.12.2004 16:28
odpowiedz
HopkinZ
100
Legend

Jednak musze się do czegoś przyczepić :). Jak można "gustownie zachodzić od tyłu" =]?

01.01.2005 13:06
👍
odpowiedz
zanonimizowany209292
3
Junior

Recenzja - jak i sama gra - super! Faktem jednak pozostaje, że głównie dla starych graczy pamiętających pierwowzory granie w nią dostarczy potężnych dreszczyków emocji !
Wadą wg mnie jest brak trybu multi, ale z drugiej strony powstało przecież World of Pirates, więc nie będzie tak źle i tam można popiracić z innymi do woli ;)
A wracając do Sid Meiers Pirates - mam pytanie -problem:
Grałem już sporo, doszedłem do momentu, gdy mam juz wszystkich z rodziny uratowanych, pokonałem wszystkich piratów (z listy), odkrywłem ich wszystkie skarby, w 3 z 4 mocarstw mam już najwyższy stopień wojskowy, mam sympatyczną kobitkę (jeszcze nie żonę - bug w Santiago - mimo, że zaliczyła mi gra 10/10 wykonania zzadania zdobyci żony, to nie mam mozliwości poproszenia jej o rękę, podczas gdy w innych miastach mam taką możliwość), odkryłem 1 Zagnione Miasto. A oto mój problem (wynikający pewnikiem z nieumieętności czytania mapy) - nie potrafię zlokalizować koło Gran Granada bazy Montalbanów oraz 2 Zaginionego Miasta ;( Czy Ktoś wie, w jaki sposób sobie z tym problemem poradzić? Thx za ewentualną pomoc... Opole pozdrawia serdecznie...

01.01.2005 13:22
😊
odpowiedz
Misza
117
Prefekt

GawdynL ---> jeżeli masz wszystkie fragmenty mapy z wskazaniem kryjówki złego markiza to... to właściwie nie powinieneś mieć problemu z jej namierzeiem... choć (przynajmniej z własnego doświadczenia...) wiem, że w moim przypadku kryjówka znajdowala się w znacznej odległości od najbliższego miasta (wskazówka - poszukaj w okolicach granicy współczesnej Kolumbii i Panamy....)

01.01.2005 22:41
😒
odpowiedz
zanonimizowany209292
3
Junior

Misza ---> Kolumbia - Panama hmmm. ciekawe, spróbuję! Dokładnie obie te problemowe mapy (kryjówka Montalbanów oraz 2 Zaginione Miasto) wskazują moje cele na północny - zachód od Gran Granada niedalko miejsca opisanego jako Cutlass Cape (na mapie pokazane jako małe jeziorko). Tylko gdzie do diaska jest to ... Cape?! Mimo wszystko dziękuję! Opole pozdrawia serdecznie...

02.01.2005 17:28
👍
odpowiedz
zanonimizowany210041
0
Konsul

Wow! Czytając tą recenzję praktycznie nie mogłem usiedzieć w miejscu. Ja chcę tą grę teraz! Tu i teraz! Zaraz!

Kocham grę nad życie i od dobrych dwóch lat oczekiwałem na nową odsłonę. Ocena waha się miedzy 9 a 10, więc... jest dobrze!

04.01.2005 15:05
odpowiedz
zanonimizowany184577
4
Junior

W reenzji nie znalazłem nic o walce na lądzie. Sądząc po jednym ze screen'ów ona jest turowa! Czy to prawda?

04.01.2005 22:06
😃
odpowiedz
zanonimizowany209292
3
Junior

Gryf ---> Zgadza się na lądzie bitwy sa turowe, ale są prościutkie, a jednostki w zasadzie są 3 rodzajów (wśród piratów) - dowódcy, piraci i strzelcy. Natomiast oprócz tego sa jeszcze indianie (2 jednostki o ile pamiętam), kawaleria, straże miejskie, muszkieterzy (ciężko ich inaczej przetłumaczyć?!). Ogólnie walka jest bardzo uproszczona, ale jakoś to nie przeszkadza, a wręcz dodaje smaczku ;> Opole pozdrawia serdecznie...

05.01.2005 02:03
😃
odpowiedz
Ragn'or
167
mortificator minoris

"Chociaż jest to już druga, oficjalna próba podrasowania grafiki oryginalnych Pirates!, muszę uczciwie przyznać, że wywarła na mnie ona o wiele większe wrażenie niż w przypadku „złotej” reedycji z 1993 roku.''

I nie dziwota-11 lat to szmat czasu.
Swoją drogą,główny bohater-krwawy pirat-kojarzy mi się bardziej z Piotrusiem Panem z kreskówki,ale cóż...
Sam nie wiem,czy spotkanie po latach nie będzie dla mnie(lub dla gry) druzgoczące.

05.01.2005 09:49
😊
odpowiedz
legrooch
174
MPO Squad Member

Mistrzowski remake!
ID powinno się uczyć od Meiera, jak się tworzy kontynuacje!

05.01.2005 10:00
odpowiedz
U.V. Impaler
176
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Ragn'or ---> Nie tłumacz tego latami. Kiedy po raz pierwszy widziałem Pirates! Gold, gra wywołała na mnie naprawdę olbrzymie wrażenie pod względem grafiki.

05.01.2005 10:25
👍
odpowiedz
legrooch
174
MPO Squad Member


Impaler ==> Nie tylko na tobie :) Pamiętam, że jedyne czego się czepiałem, to były te zbyt czerwone rany na ciele. Ale za to malowane scenerie to jest to.

08.01.2005 11:36
odpowiedz
zanonimizowany196249
8
Generał

mam ją jest superrrr !!!!!!!!!!

09.01.2005 20:06
odpowiedz
zanonimizowany178428
19
Legionista

Swietne walki statkami, swietny remake walk bronia biala, milo i ladnie zrobione zeglowanie. Motyw z tanczeniem i klimatami u gubernatora bardzo ladny.

Beznadziejne zakradanie sie do miasta. Prymitywne i strasznie kulawo wykonane (muli na 9700 i 3000+). Tragicznie wykonana penetracja ladu. Kilka tylko mozliwosci "tuningu" zaglowcow - stanowczo za malo. Generalnie nie kreci juz tak, jak kilkanascie lat temu. Na dzien dzisiejszy gra jest za banalna i raczej dla graczy kolo 15 roku zycia. Zanudzila mnie juz po 4 godzinkach.

Pzd.

09.01.2005 20:38
odpowiedz
zanonimizowany178428
19
Legionista


egghhh...Nie doceniam dzieci; wlasnie sie dowiedzialem, ze zagrywa sie w nia moj 9cio letni kuzyn.

17.01.2005 11:45
👍
odpowiedz
a-polska
1
Junior

TA GRA JEST SUPER MÓWIE WAM JA JA CHCE

19.01.2005 15:29
odpowiedz
zanonimizowany184577
4
Junior

GawdynL--->Wielkie dzięki za info.Pzdr dla Opola!!!

31.01.2005 00:25
odpowiedz
Thaviel
19
Legionista

Wlasnie pocinam w ANG wersje i jest ok.

Brakuje mi tych widokow TPP z "Piraci z Karaibow" (walka z pokladu statku i celowanie na morzu oraz wedrowki po miastach)
Szczegolnie kiepsko z celowaniem, zazwyczaj nie mozna celnie trafic z wiekszej odleglosci (atocelowanie wysyla kule o jakies 5-10 metrow obok celu)
ciekawa jest walka szpadą :)

Nie wiem czy to bug, ale zawsze mam wiatr w kierunku zachodnim (+/- 10stopni) powinno sie to zmieniac naprzyklad co miesiac o kilka stopni lub zalezne od pory roku

Gra jest planszowka z elementami pseudo 3D.

Grywalnosc, jak narazie jest fajnie, zobaczymy za kilka dni (gram juz 2)

Mapy skarbow sa fajne, jesli widac wybrzeze, ale mam wlasnie jedno azteckie miasto z srodku ladu - na polnoc od Vera Scuz i nie moge znalesc gdzie to jest (na mapie zobaczcie jak wielki obszar jest do eksploracji :P)

Gra weglug mnie na 8/10.

Mozna kupowac i grac - polecam

26.04.2007 15:42
😍
odpowiedz
zanonimizowany436564
57
Legend

Proszę zmieńcię tą ocenę. O ile oprawa nic sie nie zestarzała, to gra jest niedopracowana aż do bólu, wierzyć się nie chcę że Sid się pod nią podpisał. Żenada.

18.09.2017 12:57
odpowiedz
mohenjodaro
55
Chanandler Bong
9.5

Czy ja wiem czy zachowano klimat pierwowzoru?
Moim zdaniem 1987 i 2004 pod względem klimatu się od siebie akurat dość mocno różnią, pierwowzór wydawał się być poważny i momentami ponury, podczas gdy remake jest kreskówkowy. Oba klimaty są w porządku, ale różnica jest tu akurat dość spora.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze