Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Tom Clancy's The Division Recenzja gry

Recenzja gry 16 marca 2016, 13:31

autor: Michał Mańka

Najczęściej mainstream, od święta dobre indie. PC-towy beton z dodatkiem konsoli.

Recenzja gry Tom Clancy's The Division - jest nieźle, ale co dalej?

Tom Clancy's The Division miało być grą świetną, która przyciągnie zupełnie nową bazę graczy do Ubisoftu. Ostatecznie dostaliśmy mieszankę pomysłów, która nie zawsze dobrze ze sobą współgra i przy której da się odczuć, że czegoś tutaj brakuje.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
 • klimatycznie przedstawiony postapokaliptyczny Nowy Jork;
 • sporych rozmiarów otwarty świat;
 • grafika i animacje postaci na wysokim poziomie;
 • dbałość o szczegóły reakcji świata na nasze działania;
 • znajdźki, które w niezły sposób przedstawiają historię wydarzeń;
 • świetnie zrealizowana mechanika strzelania i system osłon;
 • system dnia i nocy, oraz zmienne warunki pogodowe;
 • rozbudowa własnej bazy operacyjnej;
 • interesujący system progresji postaci;
 • przyjemna rozgrywka w grupie znajomych.
MINUSY:
 • powtarzalne aż do bólu misje poboczne;
 • karykaturalnie przerysowane postacie zlecające zadania;
 • okazjonalne problemy z połączeniem;
 • małe zróżnicowanie przeciwników, nawet pomiędzy frakcjami;
 • okazjonalne glicze graficzne i problemy z kolizjami;
 • brak zabezpieczeń przeciwko hackerom..

Jak dziś pamiętam pierwszy trailer Tom Clancy’s The Division pokazany na targach E3 w 2013 roku. Zdewastowany, opustoszały – i tym samym niezwykle klimatyczny – Nowy Jork, dwójka towarzyszy i charakterystyczny zegarek. Od tamtej pory śledziłem uważnie wszystkie informacje dotyczące tej produkcji i zacząłem odnosić wrażenie, że z czasem zmienia się jej koncepcja, że The Division jest coraz bliżej stania się byle jaką mieszanką skrajnych pomysłów. Po wielu godzinach spędzonych z pełną wersją tej strzelaniny, stwierdzam, że obawy te okazały się słuszne i gra traciła w moich oczach im dłużej biegałem po ulicach Nowego Jorku.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym jest najnowsze dzieło Ubisoftu. Tom Clancy’s The Division to trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG, stworzona z myślą o rozgrywkach sieciowych. Raz jeszcze podkreślam: rozgrywkach sieciowych. To nie jest pozycja singleplayerowa, która oferuje możliwość grania w kooperacji – zamiast tego dostajemy tytuł przeznaczony do zabawy drużynowej, który jednak dopuszcza ewentualność samodzielnej eksploracji. Nie można również zapomnieć, że The Division nie jest typowym MMO, choć pewne punkty styczne na pewno się znajdą. W internecie nie brakuje porównań do Destiny, ale myślę, że produkcji tej znacznie bliżej do Diablo. Zamieńcie miecze i łuki na broń palną, potwory na różne grupy przestępcze, przenieście się z Sanktuarium do Nowego Jorku i zastąpcie Deckarda Caina agentką Faye Lau.

Recenzja gry Tom Clancy's The Division - jest nieźle, ale co dalej? - ilustracja #1
Zaczynamy rozgrywkę z ikonicznym mostem manhattańskim w tle.

Dyrektywa 51 to dokument, dzięki któremu powołana zostaje organizacja Strategic Homeland Division. Ma ona na celu zapewnienie ciągłości rządu i prawa na wypadek nagłej katastrofy. Twórcy nawiązują tutaj do podpisanej w 2007 roku przez prezydenta George’a W. Busha Executive Directive 51, która została opracowana po fiasku, jakim okazała się operacja Dark Winter – symulowany atak biologiczny.

Sama rozgrywka zaczyna się bardzo standardowo. Po krótkim wprowadzeniu w fabularne tło gry otrzymujemy możliwość określenia wyglądu naszej postaci. Niestety, nie dostajemy pełnego kreatora w stylu tego z Black Desert, a jedynie kilka presetów dla obu płci. Mam nadzieję, że się mylę, ale kto wie, czy nie pojawią się płatne nowe twarze. Następne zostajemy wezwani do jednego ze schronów organizacji Strategic Homeland Division w celu rozpoczęcia działalności na terenie miasta, zgodnie z Dyrektywą 51. W Brooklynie wykonujemy kilka prostych misji, dzięki którym zapoznajemy się z mechaniką rozgrywki, by zaraz potem przenieść się na właściwy teren działań – Manhattan.

TWOIM ZDANIEM

Będziesz grał w The Division po osiągnięciu 30-tego poziomu?

Jak dla mnie wtedy zaczyna się prawdziwa rozgrywka.
63,2%
Raczej nie, moim zdaniem po przejściu fabuły nie ma co robić
26,1%
Będę grał dopiero jak wyjdą dodatki.
10,7%
Zobacz inne ankiety
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

DM Ekspert 5 czerwca 2016

(PC) Prawie trzy miesiące po premierze, The Division ciągle cierpi na choroby wieku dziecięcego, ale zmienia się też w kierunku ciekawszej i bogatszej gry w endgamie. Jakie jest The Division 1.2?

8.5

GeneticsDDC Ekspert 13 marca 2016

(XONE) Recenzja Tom Clancy's The Division.

6.0
Battlefield 2042 - recenzja. Dla każdego coś multiplayerowego
Battlefield 2042 - recenzja. Dla każdego coś multiplayerowego

Recenzja gry

Najnowsza produkcja studia DICE zrezygnowała z kampanii singlowej – zamiast tego zdecydowano, że gracze otrzymają więcej różnorodności w zawartości dla wielu graczy. Czy to dobry kierunek rozwoju?

Recenzja GTA Trilogy Definitive Edition - nie o taki remaster nic nie robiłem
Recenzja GTA Trilogy Definitive Edition - nie o taki remaster nic nie robiłem

Recenzja gry

GTA: The Trilogy Definitive Edition to mocno nieprzemyślany pakiet remasterów. Pomimo dość ładnej grafiki za cenę jednej gry dostajemy trzy stare. Można się przy nich nieźle bawić, ale raczej nie przekonają do siebie nowych graczy.

Recenzja gry Call of Duty: Vanguard - tylko dla największych fanów serii
Recenzja gry Call of Duty: Vanguard - tylko dla największych fanów serii

Recenzja gry

Najnowszy Call of Duty: Vanguard to poprawna strzelanka w singlu i powtórka z rozrywki w multi. Nie zaskakuje ani na plus, ani na minus, co czyni z niej nieco bladą, łatwą do zapomnienia odsłonę.