Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip Grabski

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".

Spis treści

Assassin's Creed: Brotherhood – Kopernik

Jako człowiek, który raczej nie interesuje się zjawiskiem DLC, byłem zaskoczony tym znaleziskiem. Kopernik w Assassin's Creed? Owszem, ale jako główna postać darmowego DLC zatytułowanego Copernicus Conspiracy, które było dedykowane jedynie posiadaczom konsoli PlayStation 3. W grze naraził się on władzom Watykanu, bowiem – wzorem wielkich uczonych – opowiadał o astronomii zgromadzonemu przed rzymskim Pałacem Senatorskim tłumowi. Trzymający Kościół w garści templariusze postanowili zgładzić Polaka, w czym oczywiście przeszkodził im Ezio.

Mikołaj Kopernik rzeczywiście przebywał w Rzymie w roku 1500, ale zajmował się wówczas głównie praktyką prawniczą, a jego nauki miały formę prywatnych wykładów. Historia podkreśla jednak, że podczas pobytu w Wiecznym Mieście Kopernik zdołał zaobserwować zaćmienie Księżyca, które to wydarzenie zostało pokazane w Copernicus Conspiracy jako kulminacyjny moment całego wątku.

Niezwiązany tematycznie smaczek #3

Gontarski nie był jedynym specem od strzelania, który zrobił wirtualną międzynarodową karierę. W trzech odsłonach serii Rainbow Six pojawia się Kazimiera Rakuzanka (nazywana przez kolegów „Kami-Kazi”). Kazimiera działała w Solidarności, naraziła się milicji w latach 80., a po zmianie ustroju została policjantką, by szybko stać się oficerem GROM-u.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.