Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip Grabski

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".

Spis treści

Codename: Panzers – kampania wrześniowa

Faza 1 – pierwsza część udanej strategicznej serii z okresu drugiej wojny światowej rozpoczyna się kampanią niemiecką i od razu nakazuje graczowi strzelać do Polaków. Otwarciem rozgrywki jest bowiem niesławny Blitzkrieg prowadzony na naszych ojczystych ziemiach, z czym zresztą wiązał się mały skandal w rodzimych mediach. Narzekano, że twórcy zbytnio uprościli ten drażliwy temat i z gry można wywnioskować, iż za wybuch wojny odpowiada strona polska, a dodatkowo nie podobało się zaprezentowanie naszych żołnierzy jako tchórzy i pijaków (co było przesadą i szukaniem taniej sensacji). Na szczęście dystrybutor dodał do pudełka całkiem sprawnie napisaną broszurkę, która w prosty sposób przedstawiała prawdę o wydarzeniach z 1939 roku. Ciekawostka: podobno przez wzgląd na przepisy zakazujące pokazywania agresji niemieckiej na kraj nad Wisłą u naszych zachodnich sąsiadów Codename: Panzers było sprzedawane w „ocenzurowanej” wersji – polska flaga przybrała barwy biało-niebieskie, a różne nazwy własne zostały pozmieniane.

W tym miejscu wypada nadmienić, że nasza ojczyzna jako teren działań wojennych i swoisty tutorial dość często pojawiała się w różnych grach strategicznych – stało się tak zarówno w Panzer General, Steel Panthers, jak i np. Blitzkriegu II.

Niezwiązany tematycznie smaczek #2

W Jagged Alliance 2 jeden z najemników to Polak o rozkosznej ksywce. Ilu z Was miało okazję poprowadzić do boju niejakiego Steroida? Gontarski, warszawski strażak, strzela do bandziorów za pieniądze, nie oddaje moczu do testów i bywa wybuchowy.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.