Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip Grabski

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".

Spis treści

Velvet Assassin – getto warszawskie

Pierwsza z wielu gier dziejących się w czasach drugiej wojny światowej, co w jakimś stopniu zawsze zakłada obecność Polski i Polaków. W przypadku Velvet Assassin nasz kraj daje się zauważyć bardzo wyraźnie. Główna bohaterka, Violette Summer (inspirowana prawdziwą postacią Violette Szabo, brytyjsko-francuskiej tajnej agentki), w pewnym momencie trafia do zrujnowanej Warszawy, by odnaleźć trzech zaginionych kolegów. Początkowo deweloperzy prezentują podziemia naszej stolicy, każąc dzielnej kobiecie przemierzać system kanalizacyjny, jednak potem wychodzimy na powierzchnię, do warszawskiego getta. Tam zadaniem Violetty Summer jest dotarcie do gestapowskiego więzienia znanego jako Pawiak.

Warszawa w grze została zaprezentowana tak, by przypominać wyglądem naszą stolicę z tamtego okresu, ale próżno szukać tu charakterystycznych miejscówek lub wysoce efektownych widoków. Velvet Assassin okazało się średniakiem z dość monotonną rozgrywką, o którym gracze szybko zapomnieli. A szkoda, bo był potencjał na naprawdę solidną pozycję.

Niezwiązany tematycznie smaczek #1

W grze Serious Sam: Drugie starcie pojawił się poziom rozgrywany w „średniowiecznym polskim miasteczku” o przyciągającej podróżnych nazwie Krwawice (w oryginale „Krwawitze”). Masywne mury, dużo przestrzeni i masa potworów. Oj, ciężko musiało się żyć w różnego rodzaju rodzimych warowniach kilkaset lat temu...

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.