Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 listopada 2011, 14:32

autor: Czarny

Bestiariusz Elder Scrolls - wybrane stwory ze Skyrim

Nie dajcie się zwieść pięknu Skyrim. Na jakie stwory należy specjalnie uważać w trakcie wypraw po lodowej krainie?

Seria The Elder Scrolls ma za sobą prawie dwudziestoletnią tradycję – w grach wydanych pod tą marką zwiedziliśmy szereg malowniczych krain oraz zabiliśmy niejedną bestię. Najnowsza odsłona, czyli Skyrim, przenosi nas do lodowej, północnej części kontynentu Tamriel – w rejon, gdzie mieszkają dzielni Nordowie. Pośród śnieżnych szczytów oraz iglastych lasów żyje wiele dziwnych stworzeń. Artykuł ten niech będzie swego rodzaju wstępem do przewodnika, czy raczej bestiariusza, dzięki któremu każdy poszukiwacz przygód śmiało wyruszy w podróż swego życia.

Mamut

Opis: Mamuty to, nie licząc smoków, największe stworzenia zamieszkujące mroźną krainę Skyrim. Mimo imponujących rozmiarów oraz groźnego wyglądu w rzeczywistości są dość spokojnymi, pokojowo nastawionymi zwierzętami. O ile więc nikt nie zbliży się zanadto do ich pastwisk albo nie uczyni im krzywdy, będą raczej stronić od walki. Mamuty często można spotkać w otoczeniu gigantów, którym służą za źródło pożywienia – atakując „hodowlę”, musimy liczyć się z reakcją opiekunów stada.

Występowanie: Równiny, tundra, tajga, obozy gigantów.

Porady: Bezpośrednia walka z mamutem to na ogół czyste samobójstwo – siła tego stworzenia jest tak gigantyczna, że potrafi ono kilkoma ciosami zmiażdżyć nawet najwytrwalszego śmiałka. Zbyt agresywne wejście w stado mamutów również nie jest najlepszym pomysłem – łatwo zostać wówczas rozdeptanym. Z tych też przyczyn, jeżeli chcemy zapolować na te spokojne zwierzęta, powinniśmy trzymać się na dystans i ciągle uciekać przed szarżującym wrogiem. W czasie starcia najlepiej sprawdzają się czary ofensywne oparte na ogniu, ewentualnie ciągły ostrzał z łuku.

Łupy: Trąba mamuta, kieł mamuta.

Gigant

Opis: Mimo że giganci wydają się być bardzo prymitywnymi potworami, w rzeczywistości nie sposób odmówić im pewnej inteligencji. Chociaż są wyposażeni w maczugi, ubrani w skóry dzikich zwierząt i zdecydowanie nieogoleni, to jednak trzeba przyznać, że potrafią zadbać o swój byt na niegościnnej Północy. Przeważnie otaczają się małymi stadami mamutów, które służą im nie tylko za źródło pożywienia, ale również... jako zwierzątka domowe. Sami giganci zwykle żyją w niewielkich obozowiskach, w samym środku tundry – to właśnie tam znajdują się najlepsze pastwiska dla ich pupili. Nie należy drażnić gigantów – chociaż są oni raczej pokojowo nastawieni do otoczenia, to jednak zbyt śmiałe wejście na ich terytorium może skończyć się bardzo źle. Jakby nie patrzeć, trudno walczyć z wrogiem, który posługuje się bronią większą niż sam gracz.

Występowanie: Wioski gigantów, zbocza najwyższych gór, pastwiska.

Porady: Cios giganta jest naprawdę masakrujący – dwa trafienia ogromną maczugą oznaczają zwykle widowiskowy, acz niezbyt przyjemny lot gracza – wyrzucenie w powietrze jest w tym wypadku równoznaczne ze zgonem. Na szczęście potwory te są bardzo powolne, przez co unikanie ich ciosów nie jest zbyt trudne – mimo wszystko warto jednak zachować pewien dystans i atakować je z bezpiecznej odległości. Szkopuł polega na tym, że z racji swoich rozmiarów giganci potrafią pokonywać duże odległości w bardzo krótkim czasie – ucieczka przed nimi jest więc prawie niemożliwa. Bardzo pomocna okazuje się tu trucizna spowalniająca, bowiem kiedy już zostaniemy dogonieni, nie pozostaje nic innego, jak stanąć do bezpośredniej walki... oraz modlić się, by bóg Talos spojrzał na nas przychylnym okiem.

Łupy: Paluch giganta, złoto, skóry zwierząt, losowy zestaw broni i zbroi.

Kot szablozębny

Opis: Koty szablozębne to jedne z najczęściej występujących w Skyrimie stworzeń. Zwykle można przyuważyć je, gdy polują na małe istoty, takie jak króliki czy kozy, czasami jednak zdarza się, że wygłodniały kocur zaatakuje innego drapieżnika, na przykład wilka. Silny instynkt oraz wieczny głód czynią z kotów niełatwych przeciwników – bardzo trudno się przed nimi ukryć, bowiem potrafią wywęszyć gracza z niemal dowolnej odległości. Na szczęście w czasie bezpośredniej walki nie sprawiają zbyt dużych problemów – zwykle kilka celnych ciosów jest w stanie trwale uspokoić dzikiego kocura.

Występowanie: Praktycznie całe Skyrim, poza terenami zamieszkanymi przez ludzi lub inne inteligentne istoty.

Porady: Podkradanie się do tego stworzenia to strata czasu – dużo lepiej ustrzelić je z łuku lub powalić kilkoma celnymi ciosami.

Łupy: Oko, skóra oraz ząb kota szablozębnego.

Lodowy upiór

Opis: Te efemeryczne, ledwie dostrzegalne gołym okiem istoty to prawdziwa zmora wszystkich podróżników i pielgrzymów – pojawiają się znikąd i od razu atakują nieuważnych przechodniów. Poza ostrymi jak brzytwa zębami dysponują również atakami magicznymi, dzięki którym potrafią zamrozić wroga i zasypać go małymi odłamkami lodu. Na szczęście stworzenia te nie są zbyt żywotne i dość łatwo je zabić – zwykle kilka wymierzonych na ślepo ciosów całkowicie załatwia sprawę.

Występowanie: Stoki gór, najbardziej zaśnieżone rejony krainy.

Porady: Z racji swojej szybkości i niebywałej zwinności upiory często unikają zadawanych im ciosów, przez co najskuteczniejszą metodą walki z nimi jest ich podpalenie. Trawiony ogniem wąż to naprawdę zjawiskowy widok – topniejące kryształki lodu parują w powietrzu, a pokonana bestia kurczy się, pozostawiając po sobie tylko niewielką stertę pyłu.

Łupy: Zęby i esencja lodowego upiora.

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim