Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 listopada 2006, 12:51

autor: Samuraai

Co o Xboksie 360 musisz wiedzieć

Wybrałem 5 najczęściej pojawiających się pytań i postarałem się odpowiedzieć na nie w sposób najprostszy i przystępny dla każdego. Wyjaśniam także podstawowe pojęcia, bez których nie sposób wejść w posiadanie bardziej szczegółowej wiedzy o nowym Xboksie.

O najmocniejszej w tej chwili konsoli do gier – Xboksie 360 – zrobiło się ostatnimi dniami w Polsce głośno. Powodem jest oficjalna, polska premiera tego sprzętu. Można było o niej przeczytać nie tylko na takich stronach jak ta, czyli poświęconych stricte graniu. Także codzienne, duże dzienniki, jak Gazeta Wyborcza czy Rzeczpospolita poświęciły temu wydarzeniu trochę miejsca. Cieszy, że fakt pojawienia się w Polsce obecnie najsilniejszej technologicznie konsoli jest zauważalny także dla ludzi, którzy albo nie mają o tego typu sprzęcie żadnego pojęcia, albo też rozumują według równania „konsola = PlayStation”.

Tak się składa z racji wykonywanej przeze mnie pracy, że rynek konsol w Polsce to moja codzienność. Każdego dnia mam kontakt z coraz większą liczbą osób, które Xboksem 360 się interesują, pragnąc zdobyć informacje o tym sprzęcie. Większość stara się dowiedzieć czegoś o najważniejszych aspektach grania na Xboksie 360. Dla takich właśnie osób powstał ten tekst. Wybrałem 5 najczęściej pojawiających się pytań i poniżej postarałem się odpowiedzieć na nie w sposób najprostszy i przystępny dla każdego. Na końcu tekstu wyjaśniam także podstawowe pojęcia, bez których nie sposób wejść w posiadanie bardziej szczegółowej wiedzy o nowym Xboksie.

Jakie odnoszę korzyści z zakupu konsoli będącej w oficjalnej, polskiej dystrybucji?

Kupując Xboksa 360 z oficjalnej, polskiej dystrybucji, otrzymujesz sprzęt z polską instrukcją i przede wszystkim z polską gwarancją. Jeśli coś niedobrego stanie się z konsolą, możesz być pewny, że ewentualny proces reklamacyjny będzie przeprowadzony za pośrednictwem polskiego serwisu Microsoftu. W instrukcji znajdziesz numer telefonu do pomocy technicznej, do której należy się zgłosić w razie wszelkich problemów z konsolą. Jeśli pracownicy z działu pomocy technicznej Microsoftu po rozmowie telefonicznej z Tobą stwierdzą, że Xbox faktycznie nadaje się do oględzin, poinstruują Cię, jak wezwać kuriera i nadać konsolę przesyłką na koszt serwisu. Żadnego stresu, kombinowania, żadnych niepewności.

Przed premierą w przypadku zwrotu gwarancyjnego, byłbyś w zasadzie skazany na łaskę lub niełaskę sprzedawcy. Co prawda bardziej szanujące się firmy udzielały własnych gwarancji, ale sposób ich realizowania często był nieoczywisty dla Klienta i zależał w dużej mierze właśnie od sprzedawcy. Teraz pod tym względem możesz czuć się dużo bezpieczniej.

Słyszałem o często psujących się konsolach. Czy to prawda?

Prawda jest taka, że burzę – szczególnie w Internecie – rozpętali amerykańscy użytkownicy konsoli, którzy zakupili pierwsze partie sprzętu. Faktycznie, można było narzekać szczególnie na przegrzewające się zasilacze. Część usterek posiadały także pierwsze egzemplarze skierowane na Europę, choć ich odsetek był znacznie mniejszy, niż w przypadku rynku amerykańskiego. Teraz jednak jest już dużo lepiej. Nawet ostatnie partie konsol sprzedawanych w Polsce jeszcze przed oficjalną premierą, można nazwać bezpiecznymi – procent awarii jest naprawdę znikomy. Śmiem twierdzić, że obecnie kupując nową konsolę masz większą szansę na to, że po jakimś czasie rozregulujesz sobie laser w PS2, niż, że spotka Cię niemiła przygoda z awarią Xboksa 360. Jeśli ktoś próbuje Tobie wmówić, że Xbox 360 to najbardziej awaryjna konsola – zaoszczędź sobie czasu na słuchanie tych bzdur i wsadź to, proszę, między bajki. Microsoft miał już czas by dopracować swój sprzęt i zwyczajnie ten czas wykorzystał.

W sprzedaży są dwie wersje konsoli: Core, oraz Premium. Czym się różnią?

Wersja Premium to zestaw bardziej rozbudowany. W pudełku znajdziesz konsolę z twardym dyskiem o pojemności 20 GB (w wersji Core bez twardego dysku – aby zapisywać stany gier potrzebujesz w takim przypadku karty pamięci) z bezprzewodowym joypadem (w Core znajduje się joypad z kablem). Oprócz tego wersja Premium może pochwalić się headsetem do komunikacji internetowej, wymienialnym przednim panelem konsoli, kablem component HD-AV (przystosowanym do telewizorów wspierających wysokie rozdzielczości), oraz 30-dniowym dostępem do usługi Xbox Live! – tych rzeczy próżno szukać w wersji Core. Różnice w wyposażeniu są na tyle duże, że warto od razu zainwestować w wersję Premium. Jeśli chciałbyś bowiem na tym samym poziomie uposażyć wersję Core kupując wszystko oddzielnie – zapłacisz kilkaset złotych więcej.