Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 22 września 2022, 11:22

autor: Jan Tracz

Żołnierze kosmosu. Satyry, które nie miały litości dla świata

Dzięki tej liście będziecie mogli śmiać się i płakać z samych siebie: prezentujemy najmocniejsze satyry w historii kina.

Żołnierze kosmosu

Żołnierze kosmosu, reż. Paul Verhoeven, 1997 - Najwredniejsze satyry, które nie miały litości dla świata - dokument - 2022-09-22
Żołnierze kosmosu, reż. Paul Verhoeven, 1997
  1. Rok produkcji: 1997
  2. Reżyser: Paul Verhoeven
  3. Gdzie obejrzeć: Disney+, Chili

Czas na film niedoceniony, ale intrygujący. Paulowi Verhoevenowi udało się nakręcić zarówno pamiętną, jak i prześmiewczą produkcję o wojsku i żołnierzach (a może bardziej o mięsie armatnim) przyszłości. W Żołnierzach z kosmosu Verhoeven wyśmiewa trzy aspekty związane z naszym życiem politycznym (a tak właściwie także prywatnym). Po pierwsze: obrywają tutaj ciągoty do faszyzmu i militaryzacji społeczeństwa, bowiem żołnierze wstępujący do armii muszą skonfrontować się z nieludzkim systemem, który wysyła ich na pewną śmierć.

Reżyser pokazuje, że czasem trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo w życiu mogą przytrafić się nam sytuacje, w których trzeba ratować życie, a nie walczyć o dobro kraju. A to prowadzi nas do krytyki heroizmu – w sytuacjach kryzysowych (takich jak wojna lub, w tym przypadku, inwazja kosmitów) trzeba podejść do zdarzeń na trzeźwo, a nie robić z siebie superbohatera.

Do tego warto podkreślić, że nawet jeśli nie będziemy czytali tego filmu w kontekście powyższego autorskiego komentarza, to i tak otrzymamy niezwykłą rozrywkę w klimatach science-fiction. Żołnierze z kosmosu są dzisiaj dziełem kultowym niezależnie od tego, czy ktoś dostrzega w nim drugie dno.