Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Grafenowe układy scalone

Obecne procesory oparte na krzemie powoli zbliżają się do granic miniaturyzacji. Procesory kwantowe nadal są w fazie rozwojowej. Rozwiązaniem wydaje się więc zmiana materiału, z jakiego wykonane są konwencjonalne układy scalone. Zamiast na piasek, naukowcy spojrzeli w kierunku węgla, a dokładniej jednej z jego odmian alotropowych.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, przypominająca plaster miodu. Posiada właściwości (dobra przewodność cieplna i elektryczna), które pozwalają myśleć o nim jako następcy krzemu – może on zapewnić technologii procesorowej nowe horyzonty. Problemem jednak jest jego wytwarzanie – uzyskanie jednolitej struktury grafenu o jednoatomowej grubości nie jest łatwym zadaniem.

Struktura atomów węgla w grafenie. Autor: AlexanderAlUS | CC BY-SA 3.0 - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Struktura atomów węgla w grafenie. Autor: AlexanderAlUS | CC BY-SA 3.0

W 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego poinformował o uzyskaniu dobrej jakości płytek grafenu. Polska metoda wydawała się obiecująca i badania ruszyły pełną parą. Trzy lata później ITME wspólnie z firmą Seco-Warwick udaje się stworzyć urządzenie, zdolne do wytworzenia płytki 50x50 cm grafenu w parę godzin. Wtedy wartość takiego arkusza szacowano na nawet 300 tys. zł.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.