futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Spis treści

Teoria holografii

W Gwiezdnych Wojnach nie używają telefonów komórkowych, ani nawet wideorozmów. Mają coś, co wygląda znacznie bardziej efektownie. Rozmówca jest wyświetlany w powietrzu, w formie obrazu przestrzennego. To wynalazek zwany hologramem. Takie przedmioty istnieją naprawdę, choć nie wywołują takich wrażeń jak fikcja filmowa.

Nazwa powstała z zestawienia greckich słów „holos” – całość i „graphos” – zapis, wykres. Wynalazcą holografii został w 1947 roku fizyk węgierski Dennis Gabor. Zresztą za pracę nad zagadnieniem trójwymiarowej fotografii dostał Nagrodę Nobla. Skoro jednak nie był on Polakiem, co w tym zestawieniu robi ta historia? Otóż, sam Gabor miał w pewnym momencie przyznać, że korzystał z odkryć i opracowań prof. Mieczysława Wolfke.

Polski fizyk Mieczysław Wolfke przy aparaturze doświadczalnej. Źródło: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Polski fizyk Mieczysław Wolfke przy aparaturze doświadczalnej. Źródło: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

To właśnie polski fizyk, już w 1920 roku stworzył podwaliny holografii. Profesor Wolfke zapisał teoretyczne podstawy rozbicia fali świetlnej na dwie fazy i interferencji. Trójwymiarowy obraz miał powstawać po oświetleniu obiektu wiązką światła, z której część zostaje odbita bezpośrednio na kliszę, a część trafia na nią po odbiciu od przedmiotu. W ten sposób oprócz modulacji światła, zostaje zapisana informacja o jego fazie.

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.