futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Spis treści

Paliwo z dwutlenku węgla

Temat paliwa zasilającego nasze samochody szczególnie teraz wywołuje zainteresowanie. Głównie dzięki podwyżce cen benzyny i oleju napędowego, a w szczególności gazu. Polska niestety nie posiada bogatych złóż ropy, więc gdy na świecie rośnie koszt baryłki, niewiele możemy zrobić, by temu przeciwdziałać. Wydobycie raczej nie wchodzi w rachubę, ale co by było, gdyby dało się paliwo wytwarzać?

Pomysł na syntetyczne paliwa jest równie aktualny, jak nietęgie miny pod dystrybutorem. Dość świeżą informacją jest zapowiedź Elona Muska rozpoczęcia prac nad produkcją paliwa rakietowego z dwutlenku węgla:

SpaceX rozpoczyna program pobierania CO2 z atmosfery i przekształcania go w paliwo rakietowe. Przyłącz się, jeśli jesteś zainteresowany.

W tej chwili jest znanych kilka metod, Elon jeszcze nie wybrał konkretnej. Najpopularniejszy sposób polega na uzyskaniu metanu w specjalnych reaktorach katalitycznych z dwutlenku węgla przy udziale wodoru i sporych ilości energii. A właśnie ciekły metan jest wykorzystywany w silnikach statku kosmicznego Starship.

Być może była szansa na tankowanie polskiego paliwa. Źródło: Geotab - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Być może była szansa na tankowanie polskiego paliwa. Źródło: Geotab

Czy można w ten sposób uzyskać paliwo do samochodów? Okazuje się, że jak najbardziej i Polacy mają w tym pewne osiągnięcia. W 2009 roku, czyli 12 lat przez pomysłem Elona Muska prof. Dobiesław Nazimek z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracował sposób uzyskania paliwa do aut z dwutlenku węgla. Wykorzystał w nim zjawisko fotosyntezy, czyli kopię naturalnego procesu zachodzącego w roślinach.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.