Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 listopada 2021, 11:30

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

10 najlepszych gier MMO, w które warto zagrać w 2021 roku

Gry sieciowe mają się wyśmienicie i przeżywają aktualnie swój złoty okres. To najlepszy czas, aby wskoczyć do wirtualnego świata, aby pograć z lub przeciwko innym graczom. Dlatego pomożemy wybrać Wam te produkcje, które zdecydowanie warte są Waszej uwagi.

Sytuacja na świecie wpłynęła na niemal wszystkie aspekty naszego życia, w tym również gry. Co jednak ciekawe, produkcje należące do kategorii MMO rozkwitły w okresie społecznego dystansu i do teraz mogą pochwalić się wypełnionymi po brzegi serwerami. Postanowiliśmy zatem przygotować krótki przewodnik po najpopularniejszych grach sieciowych, po które warto sięgnąć, gdy ma się ochotę na pogranie z innymi. Lub przeciwko nim, bo taka opcja przecież również istnieje!

Wszystko może być MMO, jeśli jesteście wystarczająco odważni

Gry MMO to właściwie nie jest konkretny gatunek, a jedynie zbiór pozycji sieciowych, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Do tego worka często wrzuca się niezwykle różnorodne produkcje, niemające ze sobą nic wspólnego poza aspektem wielu graczy w jednej sesji. Dlatego w tym zestawieniu skoncentrowaliśmy się właśnie na takich nieokreślonych grach, które nie sposób przyporządkować do konkretnej kategorii.

Nie znajdziecie tu zatem przedstawicieli gatunku MOBA czy sieciowych survivali, takich jak Rust lub ARK: Survival Evolved. Nie ma tutaj również miejsca dla Path of Exile – te gry mają swój jasno zdefiniowany typ, chociaż przy odrobinie dobrej woli można byłoby je zaliczyć do MMO. Postanowiliśmy jednak uniknąć takiego mieszania w definicjach i postawić na tytuły mniej jednoznaczne, które pasują do założeń tej listy.

10. World of Tanks

  1. Model biznesowy: free-to-play + mikrotransakcje (prawie pay-to-play)
  2. Platforma: PC

World of Tanks samo siebie opisuje jako grę MMO z czołgami w roli głównej. I faktycznie, tych potężnych maszyn tutaj nie brakuje, bowiem to przy ich pomocy przyjdzie nam walczyć z innymi czołgistami. Zbieramy swój zespół do obsługi pojazdu, wybieramy czołg z danego drzewka technologicznego, a następnie ruszamy do boju! W trakcie meczu naszym głównym zadaniem jest powstrzymanie przeciwników przed zajęciem naszej bazy, przy okazji eliminując ich, gdy tylko nadarzy się okazja.

Czołgi w World of Tanks dzielą się na kategorie, które odpowiadają funkcjom pełnionym na polu bitwy. Do tego maszyny podzielone zostały na różne tiery, więc zdecydowanie jest w czym wybierać. Graczy również nie brakuje, a najwięcej możliwości zapewnia zabawa w klanie. Tytuł ten to z jednej strony symulator, a z drugiej pozycja zręcznościowa, często określana jako strzelanka, tylko z czołgami. Potyczki odbywają się na otwartych mapach, ale starcia jako takie są instancjonowane. Warto również dodać, że World of Tanks ma osobne, dedykowane wersje na konsole oraz urządzenia mobilne.

W skrócie

Dla kogo to gra? Dla fanów Czterech pancernych i psa, czołgistów oraz osób preferujących rywalizację między graczami z ewentualnym kupowaniem amunicji premium.

Czy jest regularnie wspierana? Tak.

Czy jest język polski? Owszem, i to wraz z udźwiękowieniem.

Dużo gra Polaków? Mnóstwo.

Czy występuje pay-to-win? Sklepik znacznie wpływa na zabawę, zwłaszcza na wyższych poziomach.

A może War Thunder?

Osoby, którym nie pasuje World of Tanks, powinny dać szansę War Thunderowi. Zwłaszcza że tytuł ten umożliwia dostęp do bardziej zróżnicowanej puli maszyn – zarówno lądowych, jak i wodnych czy powietrznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby walczyć jedynie samolotami lub statkami, ale istnieją również tryby serwujące różne pojazdy na jednym polu bitwy!

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
41,5%
Czasem mi się zdarza
26,8%
Gram regularnie
21,2%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10,5%
Zobacz inne ankiety
World of Tanks

World of Tanks

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

Destiny 2

Destiny 2

EVE Online

EVE Online

Roblox

Roblox

Najlepsze gry 2021 roku - wybór redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2021 roku - wybór redakcji GRYOnline.pl

Zestawienie najlepszych gier 2021 roku pojawiło się już chyba we wszystkich konfiguracjach, ale jak wygląda ranking redakcji GRYOnline.pl? Przeprowadziliśmy wewnętrzne głosowanie i sprawdziliśmy. Choć każdy ma swoją własną grę roku, tą wspólną redakcji GO

Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji

Choć złota era strategii dawno już minęła, nie znaczy to, że gatunek ten całkowicie zniknął z rynku gier komputerowych. Rok 2021 udowadnia, iż jego fani nadal mogą znaleźć dla siebie przynajmniej kilka wartych uwagi produkcji.

10 najlepszych gier MMORPG w 2021 roku
10 najlepszych gier MMORPG w 2021 roku

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!