Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 18 września 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najlepsi aktorzy i aktorki, którzy jeszcze nie dostali Oscara, a powinni

Chyba nie było jeszcze oscarowej gali, która nie wzbudziłaby kontrowersji. Zawsze znajdzie się ktoś niedoceniony, zapomniany, pominięty. Nie da się jednak ukryć, że w ręce niektórych statuetka powinna trafić nawet kilkakrotnie.

Akademia rządzi się swoimi prawami. Aktorzy nieanglojęzyczni są doceniani niezwykle rzadko. Pod uwagę brane są głównie filmy hollywoodzkiego środka, nie blockbustery, ale też rzadko niskobudżetowe filmy niezależne. Na niewiele mogą też liczyć twórcy lubujący się w gatunkach innych niż dramat ewentualnie komediodramat. Horror, fantastyka i surrealizm raczej nie znajdują uznania u jury. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Akademia ma też swoich ulubieńców, jeżeli chodzi o samych aktorów i aktorki. Niektórzy dostają nominacje prawie z urzędu, a niektórzy czekają na nie całymi latami, mimo najgenialniejszych kreacji. A jeżeli nawet już się załapią, często muszą obejść się smakiem, przegrywając w rywalizacji z mniej utalentowanymi, ale bardziej lubianymi rywalami.

Spójrzcie zresztą na naszą listę. Uwierzycie, że żadna z tych mistrzyń i żaden z mistrzów nie ma jeszcze na koncie Oscara? Niektórzy swoje szanse dostaną na gali w 2022 roku, inni natomiast już nigdy nie posmakują radości ze zdobycia upragnionej statuetki. Jeżeli przychodzi Wam na myśl ktoś jeszcze, kto powinien dostać Oscara, a go nie dostał, piszcie śmiało! Ja zastanawiałem się nad umieszczeniem tu takich tuzów jak: Ian McKellen, Yvonne Strahovski, Idris Elba, Winona Ryder, Gustaf Skarsgard i... Danuta Szaflarska. Lista niedocenionych jest jednak znacznie, znacznie dłuższa...

Vera Farmiga

  1. Pełnometrażowy debiut: Różane wzgórze (1997)
  2. Najważniejsze filmy i seriale: Chłopiec w pasiastej piżamie (2008), Sierota (2009), Obecność (2013), Bates Motel (2013–2017)
  3. Poza ekranem: aktorka teatralna, tancerka, regularnie występuje na Broadwayu
  4. Nominacje: 2010 (W chmurach)
  5. Rola, którą mógłby/mogłaby powalczyć o Oscara w 2022 roku: Lorraine Warren (Obecność 3: Na rozkaz diabła), Livia Soprano (Wszyscy święci New Jersey)

Vera Farmiga pochodzi z wyjątkowo uzdolnionej artystycznie rodziny. Jej kuzynką jest kuratorka sztuki Adriana Farmiga, a młodsza siostra Taissa to aktorka znana między innymi z American Horror Story. Szlaki przecierała jednak Vera. Nauczyła się mówić po angielsku dopiero w wieku 6 lat, a na dużym ekranie zadebiutowała już jako dorosła kobieta.

Szerokiej publiczności dała się poznać rolą w przejmującym Chłopcu w pasiastej piżamie. Wtedy wszystko potoczyło się już szybko. Dwa lata później otrzymała nominację za Alex z W chmurach. Farmiga wystąpiła tam u boku George’a Clooneya, kradnąc mu show i pokazując, że dramat o przemijaniu i konsekwencjach ludzkich wyborów może jednocześnie śmieszyć i skłaniać do myślenia. Niestety, statuetka przeszła jej koło nosa. Nie mogła też otrzymać jej za przegenialną rolę w Bates Motelu (to w końcu serial). Może więc uda się w 2022 roku? Obecność 3 to raczej film za słaby, by walczyć o Oscary, ale już gangsterski obraz Wszyscy święci New Jersey może okazać się czarnym koniem gali. Między innymi dzięki udziałowi w produkcji tak charyzmatycznej aktorki jak Farmiga.