Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Catan (Osadnicy z Catanu). Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Catan (Osadnicy z Catanu)

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–80 minut

Liczba graczy: 3–4

Gatunek: gra dla całej rodziny

Klimat: „cywilizacyjny”

Catan kupisz tutaj

Cóż tu więcej powiedzieć ponad to, że Catan to kolejny bardzo klasyczny tytuł, który zdobył chyba wszystkie możliwe planszówkowe nagrody. Nie stało się to przez przypadek, bo w tej grze występuje połączenie, które naprawdę lubimy, czyli nieskomplikowane zasady i spora różnorodność. Takie planszówki często nazywane „easy to learn, hard to win”. Catan poniekąd taki jest, a jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądają jego zasady, zapraszam do następnego akapitu.

Przed nami leży plansza, która prezentuje wyspę – to ona będzie kolebką naszych rozwijających się cywilizacji. Dysponujemy drogami, osadami oraz większymi miastami, których budowa jest naszym celem, bo to przynosi punkty, a punkty dają zwycięstwo. Z jednej strony nie jest to zadanie aż tak trudne, gdyż wyspa jest naprawdę bogata w zasoby – od chociażby drewna, przez owce, a na zbożu kończąc. Z drugiej natomiast – czeka nas wyzwanie w postaci mądrego zarządzania naszymi własnościami, ruchów innych graczy, którzy zajmują planszę, oraz czynnika losowego, czyli kostek. Każdy gracz zaczyna od rzutu kostką, którego wynik determinuje, jakie rejony wyspy (każdy ma przyporządkowany numer) obrodzą w surowce, zaopatrując tym samym część kolonizatorów. Jakby tego było mało, wyrzucenie na kostkach „7” uruchamia złodzieja, którym możemy bezkarnie ograbić jednego z przeciwników. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy możliwość handlu surowcami oraz wykupywania specjalnych kart rozwoju, otrzymamy prawdziwe pole do popisu dla naszego zmysłu strategicznego.

Jak widzicie, szkic zasad prezentuje całkiem przejrzystą mechanikę, która oczywiście pozwala skutecznie zaangażować nasze myślenie, ale jednocześnie nie każe zapamiętywać całego katalogu zasad lub nadmiernie łamać sobie głowy nad planszą. Catan to idealnie wyważona rozrywka, zarówno na stricte planszówkowe spotkanie, jak i zwykłą towarzyską posiadówkę. Dla mnie jest to tytuł plasujący się pomiędzy podstawowymi grami, jak wspomniane już Monopoly, a tymi bardziej rozbudowanymi, przeznaczonymi przede wszystkim dla zagorzałych fanów planszówek. Zastanawiacie się, czy warto zanurzyć się w ten świat trochę głębiej, zostając jednak wciąż przy pozycji z niskim progiem wejścia? Jeśli tak, to Catan jest grą dla Was!

Żeby zacząć bawić się w rozwijanie swojej cywilizacji trzeba będzie wydać nieco ponad 100 zł.

Catan to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. gustujesz w klimatach „cywilizacyjnych”;
  2. lubisz dreszczyk emocji związanych z losowością;
  3. szukasz prostej, ale i inteligentnej gry;
  4. uwielbiasz planować strategię.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.