Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Diuna: Imperium. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Diuna: Imperium

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–120 minut

Liczba graczy: 1–4

Gatunek: gra strategiczna

Klimat: science fiction

Grę Diuna Imperium kupisz tutaj

Filmowa Diuna z 2021 roku odniosła umiarkowany sukces. Według wielu nie spełniła bowiem wysokich oczekiwań. Nic dziwnego – wydaje się, że hype został rozkręcony aż zanadto. Przed debiutem obrazu kinowego zdążyła jeszcze powstać gra planszowa Diuna: Imperium. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem najwyższej klasy. Zdaniem niektórych to najlepsza planszówka (w kategorii dla średnio zaawansowanych) tego roku!

Diuna: Imperium to gra łącząca mechaniki worker placement i karcianki. Na starcie należy wybrać bohatera, w którego chcemy się wcielić. Następnie na niemałej planszy świata przychodzi nam rozstawiać swoich agentów i budować talię. Rozbudowa tej ostatniej wpływa na zachowanie kierowanej przez nas frakcji. Rozgrywka podzielona jest na rundy, które z kolei dzielą się na 5 faz. Na początku każdej z rund należy odsłonić kartę konfliktu. Tych jest 10 i to one określają, ile czasu trwa zabawa. Po użyciu kompletu kart gracz z największą liczbą zgromadzonych punktów zostaje zwycięzcą. To zaledwie niewielki ułamek wszystkich zasad. Diuna: Imperium jest rozbudowana i nie polecam jej początkującym.

Przed rozpoczęciem rozgrywki warto zatem zebrać drużynę i bardzo dokładnie przeczytać instrukcję. Choć autor – Paul Dennen – przewiduje zabawę dla 1–4 graczy, najwięcej frajdy sprawia gra w co najmniej trzy osoby. Można wtedy liczyć na odpowiedni balans i płynność. Jeśli przy stole zasiądzie jeden lub dwóch amatorów planszówek, wiele zasad się zmieni. Niezbędne stanie się też korzystanie ze specjalnych, dodatkowych kart bądź darmowej aplikacji mobilnej. Tak czy inaczej, w grze jest sporo do roboty i nie ma czasu na nudę.

Z filmem, który powstał na bazie literackiego dzieła Franka Herberta, grę łączy znacznie więcej niż tylko miejsce akcji. Na kartach postaci należących do czterech rodów można znaleźć bohaterów znanych z wielkiego ekranu. W planszówce mającej nazwę „Diuna” w tytule nie mogło zabraknąć również waluty w postaci przypraw. Wykonanie poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie – cieszą one oko, a najwięksi fani uniwersum odnajdą na kartach wiele dodatkowych smaczków.

Diuna: Imperium to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. jesteś fanem świata stworzonego przez Herberta;
  2. lubisz gry hybrydowe;
  3. siedzisz w planszówkach już od jakiegoś czasu;
  4. bez problemu znajdziesz 2–3 znajomych do gry;
  5. masz do wydania 170 zł.

OD AUTORA

Jak widzicie, rozpiętość gatunkowa gier planszowych jest naprawdę duża. Mam nadzieję, że ten ranking przypadł Wam do gustu i znaleźliście w nim coś dla siebie. Gorąco zachęcam do samodzielnego eksplorowania świata planszówek – to naprawdę świetne hobby! I oczywiście jestem bardzo ciekawy, jak wyglądałaby Wasza piętnastka.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine SA otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Janek Podraza

TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.