Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 lutego 2021, 18:19

autor: Froozyy

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

S.T.A.L.K.E.R.

S.T.A.L.K.E.R., czyli seria postapokaliptycznych FPS-ów stworzonych przez ukraińskie studio GSC Game World, to produkcja, która odznacza się zupełnie innym słowiańskim klimatem niż wspomniany powyżej Wiedźmin. W tym przypadku mamy okazję obcować z alternatywną wersją rzeczywistości, w której ponowna eksplozja elektrowni atomowej w Czarnobylu spowodowała skażenie okolicznych terenów. Kilka lat później gracz wciela się w jednego ze stalkerów – poszukiwaczy cennych przedmiotów czy roślin w tzw. Zonie. Cała seria została zainspirowana powieścią braci Strugackich zatytułowaną Piknik na skraju drogi.

W S.T.A.L.K.E.R.-ze, słowiańskie (a właściwie radziecko-słowiańskie) jest przede wszystkim miejsce akcji. Trafiamy tutaj do skażonej Ukrainy, a klimat ZSRR wręcz wylewa się z ekranu. Podczas przygody natykamy się na postsowieckie pozostałości i oglądamy „znajome” widoki. Trzeba przyznać, że jest w tym wszystkim coś urokliwego, bowiem seria od lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Świadczyć może o tym również zapowiedź jej nowej odsłony – S.T.A.L.K.E.R.-a 2 – dzięki której po raz kolejny przyjdzie nam zatracić się w tym postapokaliptycznym radziecko-słowiańskim świecie.

  1. Więcej o serii gier S.T.A.L.K.E.R.
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
65%
Nie, jest mi to obojętne.
35%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Hellish Quart

Hellish Quart

Metro Exodus

Metro Exodus

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

ATOM RPG

ATOM RPG

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Polanie

Polanie

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny
14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.