Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 października 2020, 17:52

autor: Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę

Za kilkanaście dni na rynek trafi najnowsza odsłona serii Assassin’s Creed. Valhalla zabierze nas w podróż po norweskich fiordach i angielskiej ziemi przełomów IX i X wieku, kiedy Europa była świadkiem nieustannych najazdów skandynawskich wojowników.

Wikingowie są od kilku lat w modzie i popkultura co i rusz wzbogaca się o dzieła, które nawiązują do tych brodatych wojów, ich bogatej mitologii oraz dokonywanej przez nich kolonizacji nowych ziem. Dlatego też nie zasypiamy gruszek w popiele i proponujemy Wam kilkanaście tekstów kultury, po które śmiało możecie sięgnąć w oczekiwaniu na premierę gry, a nawet w trakcie samego grania. Możecie zrobić to, aby wzbogacić swoją wiedzę – czy po prostu dobrze bawić się w jednorodnych klimatach.

Assassin’s Creed: Valhalla pojawi się na sporej liczbie platform sprzętowych, poza pecetami i konsolami ósmej generacji zaliczy także występ na Xboksach Series X i S oraz PlayStation 5. Co więcej, gra będzie tytułem startowym na te urządzenia. Można więc śmiało założyć, że wielu ich nabywców sięgnie po tak mocno promowaną produkcję. Mamy nadzieję, że spełni ona oczekiwania graczy, ale jeśli nie… Cóż, zawsze pozostają filmy, książki czy komiksy o wikingach, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

Co obejrzeć: Trzynasty wojownik

Trzynasty wojownik w chwili premiery spotkał się z mieszanym odbiorem, ale po latach nic nie stracił z uroku. - Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę - dokument - 2020-10-27
Trzynasty wojownik w chwili premiery spotkał się z mieszanym odbiorem, ale po latach nic nie stracił z uroku.

Po dzieła Michaela Crichtona, poczytnego autora thrillerów, chętnie sięga Hollywood. Do tej pory bodaj najsłynniejszym filmem nakręconym na podstawie powieści tego zmarłego już twórcy jest Park Jurajski, ale jeśli chodzi o kino skierowane do bardziej dojrzałego widza, nic nie przebije Trzynastego wojownika – filmu, który spotkał się w chwili premiery z mieszanymi recenzjami. Oglądany z perspektywy czasu jednak zyskuje i idealnie nadaje się do tego, aby wczuć się w opowieści o wikingach.

Gwiazdą Trzynastego wojownika jest Antonio Banderas, wcielający się w postać Ahmada ibn Fadlana – arabskiego poety, który w wyniku decyzji kalifa opuszcza Bagdad i przyłącza się do grupy wikingów wędrujących do swojej ojczyzny, aby pokonać plemię kanibali zagrażające osadom w królestwie Hrothgara.

Reżyserią obrazu zajął się głównie John McTiernan, artysta odpowiedzialny za taką klasykę jak Predator i Szklana pułapka. Słowo „głównie” w poprzednim zdaniu pada nie przez przypadek, ponieważ za McTiernana film dokończył sam Michael Crichton. Obu panów poróżniła prawdopodobnie ostateczna wizja obrazu.

Co przeczytać: Bjorn Andreas Bull-Hansen – Jomswiking (seria)

Bjorna Andreasa Bull-Hansena być może część z Was zna dzięki dość popularnemu kanałowi na YouTube, dotyczącemu m.in. surwiwalu, bieżących spraw społecznych i życia wikingów. Ten norweski były sztangista jest jednak także autorem poczytnych książek z serii Jomswiking, które ukazują się również w Polsce dzięki wydawnictwu Czarna Owca. Do tej pory w naszym kraju przetłumaczono dwie z trzech istniejących części, zatytułowane Czas ognia i żelaza oraz Winlandia.

Bohaterem powieści jest Torstein, który jako dziecko zostaje porwany i sprzedany w niewolę. Chłopak ucieka i dostaje się do oddziału tzw. jomswikingów, czyli elitarnych wojowników służących władcom Norwegii i Danii. Inaczej mówiąc, staje się najemnikiem, którego umiejętności chętnie wykorzystują potężni jarlowie. Książka jest tym ciekawsza, że główną siedzibą jomswikingów była wyspa Wolin, na której prace prowadzą polscy archeologowie.

Lektura obu dostępnych obecnie u nas tomów jest pasjonująca, a przygody Torsteina wciągają coraz bardziej w miarę pochłaniania kolejnych stron. Dla miłośników dobrej lektury i średniowiecznych klimatów to lektura obowiązkowa.

Czego posłuchać: soundtrack Assassin’s Creed: Valhalla

Nie ma chyba lepszego sposobu na wchłonięcie klimatu danej gry niż posłuchanie towarzyszącej jej ścieżki dźwiękowej. Za tę w Assassin’s Creed: Valhalla odpowiada grupa znanych twórców, wśród których po dłuższej przerwie ponownie bryluje Jesper Kyd – doskonale znany fanom gier i sceny komputerowej lat 90. duński kompozytor. Jedną z najbardziej znanych jego prac jest soundtrack do Assassin’s Creed II, na którym znajduje się motyw przewodni całej serii, zatytułowany Ezio’s Family.

Kyda wspomagają Einar Selvik, norweski muzyk kojarzony głównie z występów w blackmetalowej grupie Gorgoroth (tej samej, która swego czasu wywołała w Polsce niemały skandal, dając w Krakowie koncert z kozimi głowami nabitymi na pale i ukrzyżowanymi nagimi kobietami), oraz Sarah Schachner – amerykańska kompozytorka filmowa i telewizyjna, niestroniąca również od udziału w projektach growych (Need for Speed: The Run, Far Cry 3, Assassin’s Creed IV: Black Flag).

Pisząc o muzyce, w przypadku wikingów nie wolno zapominać o ciężkim brzmieniu. Wśród skandynawskich (i nie tylko) kapel metalowych aż roi się od piewców kultury wikińskiej. Ich wymienianie musiałoby zająć resztę niniejszego tekstu, dlatego ograniczymy się do kilku popularniejszych zespołów, które zasługują na uwagę. Szukając inspiracji do zabawy z najnowszą częścią Assassin’s Creed, koniecznie posłuchajcie Amon Amarth, Falkenbach, Borknagar, Enslaved, Finntroll i wiele, wiele innych. Spotkacie wśród nich zarówno zespoły specjalizujące się w black i death metalu, jak i takie, które oferują nieco lżejsze klimaty folkowe – choć nadal bardzo surowe w brzmieniu.

TWOIM ZDANIEM

Jaką prezentację wikingów w popkulturze wolisz?

Coś pomiędzy...
55,5%
Wierną historii - to też jest ciekawe!
39,9%
Widowiskową, bajerancką, przerysowaną - liczy się bajer!
4,6%
Zobacz inne ankiety
Assassin's Creed: Valhalla

Assassin's Creed: Valhalla

God of War

God of War

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice

Vikings: Wolves of Midgard

Vikings: Wolves of Midgard

Viking: Battle for Asgard

Viking: Battle for Asgard

Trylogia Banner Saga

Trylogia Banner Saga

AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie
AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie

Assassin’s Creed: Valhalla pozwala nam zanurzyć się w świat nordyckich wikingów na niespotykaną wcześniej skalę. Jak bardzo twórcy gry dali się ponieść fantazji, a na ile bazowali na źródłach historycznych? Z naszym tekstem możecie to sprawdzić.

Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady
Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady

Fabuła Assassin’s Creed to jedna wielka teoria spiskowa: z tajemniczymi zakonami, intrygami oplatającymi cały świat, nadnaturalnymi artefaktami i prastarą cywilizacją. Jak jej przebieg wpłynął na bieg „prawdziwej” historii?

Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich
Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich

Bóg wojny ostrzy sobie topór na nordycki panteon. Jaką rolę odegra w obcym świecie Duch Sparty i czego właściwie tam szuka? Odpowiedzi dostarczą zarówno tropy pozostawione przez twórców nowego God of War, jak i starożytne sagi.