filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Słynni aktorzy, którzy omal nie zginęli na planie

Aktorstwo to bardzo wymagająca profesja. Na tyle wymagająca, że czasem wymaga poświęcenia zdrowia. Zdarza się, że takie poświęcenie jest dziełem przypadku, po prostu los chce, aby komuś stała się krzywda. O takich właśnie przypadkach dziś opowiemy.

Często śmiejemy się z aktorów. Uważamy, że ich praca to nikomu niepotrzebny banał, za który można zarobić horrendalne sumy. Wystarczy chwilę poświecić śnieżnobiałym uśmiechem, wypowiedzieć kilka kwestii, a następnie ceremonialnie zapłakać, by wzruszyć paru naiwniaków. Prawda jest jednak zupełnie inna, zresztą jak zwykle.

Niektóre role wymagają nie tylko ciężkiego przygotowania poza planem, ale i ostrej harówy podczas samego okresu zdjęciowego. Oznacza to wiele wyrzeczeń i kompromisów, a często także ryzykowania swojego zdrowia czy nawet życia. Reżyserzy wpadają czasem na szalenie niebezpieczne pomysły mające podkręcić warstwę artystyczną filmu. Zdarza się też, że to aktora po prostu poniesie i zrobi on parę kroków za dużo, przez co potknie się na nierównej powierzchni i… złamie kręgosłup. Krótko mówiąc: sztuka dla sztuki.

Jesteście ciekawi, w jakich filmach przekraczano granice, a uznane hollywoodzkie gwiazdy niemalże zameldowały się na cmentarzu? Pozwólcie przedstawić sobie te absolutnie beznadziejne przypadki, z których jakimś cudem się wykaraskano.

Igrzyska śmierci (The Hunger Games) – Jennifer Lawrence

  1. Co to za film: takie battle royale, tylko że filmowe
  2. Gdzie obejrzeć: Netflix, iTunes Store, Canal+, Ipla, TVP VOD

Jakiż to paradoks, że na planie filmu, w którym grono postaci rywalizuje ze sobą na śmierć i życie, do tego jeszcze ku uciesze gawiedzi, niemal doszło do tragedii. A jej ofiarą mogła się stać Jennifer Lawrence, główna aktorka w całej serii. Jak się zapewne domyślacie, bohaterce, w którą się wcieliła, szło podczas krwawego turnieju całkiem nieźle i z mniejszym lub większym wysiłkiem, ale jednak przeżywała kolejne godziny show.

Gwiazda przygotowała się do swojej roli całkiem nieźle – szczególnie pod kątem fizycznym. Nauczyła się strzelać z łuku i sama wykonywała prostsze akcje, biegając i skacząc, ile wlezie. To nie pseudokaskaderskie harce sprawiły jednak, że życie aktorki zawisło na włosku. Nawaliła technologia i ludzie za nią odpowiedzialni. Podczas jednej ze scen kręconych w tunelu głównym utrudnieniem dla postaci był zmniejszający widoczność dym. Niestety maszyna odpowiedzialna za jego rozpylanie zepsuła się i pojawiło się go o wiele za dużo.

Nie tylko Jennifer Lawrence, ale i pozostałe osoby na planie miały poważne problemy z oddychaniem i nieustannie się krztusiły. Na domiar złego ciężko było je zlokalizować, należało zdać się na zmysł słuchu. Najwięcej czasu w chmurze dymu spędziła właśnie główna gwiazda filmu, ale ekipie udało się ją w odpowiednim momencie uratować.

WIĘZIEŃ LABIRYNTU

Mają coś do siebie te wysokobudżetowe filmy akcji oparte na elemencie rywalizacyjnym skierowane główne do nastoletnich dusz. W trzeciej części Więźnia labiryntu również wydarzył się wypadek na planie, tym razem jednak niósł on ze sobą poważniejsze konsekwencje. Dylan O’Brien, odtwórca głównej roli, z uporem maniaka sam wykonywał popisy kaskaderskie. Podczas mocno dynamicznej sceny akcji z udziałem pociągu i ciężarówek został potrącony przez jeden z pojazdów. Lekarze twierdzą, że przy życiu utrzymał go jedynie młody i silny organizm. Rehabilitacja – zarówno fizyczna, jak i mentalna – trwała dosyć długo, ale aktor wrócił do pełnej sprawności i regularnie występuje w filmach.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Lubisz filmy Quentina Tarantino?

Tak
69,7%
Nie
8,4%
Tak, ale nie wszystkie
21,9%
Zobacz inne ankiety