Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 16 maja 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji

Superbohaterowie w ciągu ostatniej dekady zdominowali świat. Telewizja zapoczątkowała trend ekranizowania komiksów o herosach ratujących ludzkość. I choć lista seriali jest dość długa, skompletowaliśmy zestawienie 10 najlepszych tytułów.

Gdy w 1920 roku Fred Niblo i Douglas Fairbanks kończyli prace nad Znakiem Zorro, na pewno trudno było im przewidzieć wpływ, jaki ich dzieło wywrze na swój gatunek. Ta niema superprodukcja o zamaskowanym obrońcy uciśnionych od początku pachniała kasowym sukcesem, ale jej ambicje nigdy nie wykraczały poza ramy zwykłego kina akcji. Tymczasem stała się dalekim kuzynem Supermana czy Batmana.

Minęło trochę czasu, zanim zdecydowano się na używanie terminu „superbohater” w dyskursie popkulturowym. 1936 rok przyniósł Mr. Mystica, tuż po nim Jerry Siegel i Joe Shuster stworzyli postać człowieka ze stali. Dopiero w latach 50. telewizja wzięła pod swoje skrzydła komiksowe historie, przerabiając je na kiczowate z dzisiejszej perspektywy seriale. Konwencja ta z czasem ewoluowała i stałą się poważnym graczem na rynku gatunków telewizyjnych.

W całym tym bogactwie tytułów znaleźć można zarówno prawdziwe perełki, jak i totalne chały. My postanowiliśmy skupić się na dziełach najbardziej jakościowych, a przynajmniej na takich, które sprawiły nam najwięcej radości. Przeważa oczywiście głos większości i subiektywizm, ale chyba nie trzeba o tym przypominać. Zaczynamy!

10. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (Agents of S.H.I.E.L.D)

  1. Co to: tasiemiec o organizacji S.H.I.E.L.D. pod patronatem MCU
  2. Gdzie obejrzeć: powtórki w FOX TV
  3. Ile sezonów: 6, ale na ekrany zmierza już siódmy, finałowy
  4. Rodzaj: serial aktorski

Agenci T.A.R.C.Z.Y. to projekt na swój sposób przełomowy. Jest to bowiem pierwszy serial, który wyszedł z inicjatywy Marvel Cinematic Universe, i to na długo przed wszystkimi zapowiedziami pozostałych dzieł, czekających na swoją premierę w Disney Plus (mowa o Lokim, WandaVision czy The Falcon and the Winter Soldier). Agenci wyprzedzili też pochód Netflixa.

Rozmiary kinowych blockbusterów Kevina Feige przyćmiewają skromną, aczkolwiek wielosezonową historię o organizacji S.H.I.E.L.D. Robotę robią tu natomiast małe smaczki, które objawiają się na przykład tym, że wydarzenia z większych produkcji pokroju Avengers mają realny wpływ na status świata przedstawionego w serialu. Co więcej, głównym bohaterem jest postać dobrze znana z filmu, czyli ukochany przez fanów Phil Coulson, a odcinek pilotażowy nakręcił reżyser samych „mścicieli”, Joss Whedon, zajmujący także stołek producenta wykonawczego.

Poza tymi oczywistymi powiązaniami całość stoi dzielnie na własnych nogach. Świadczą o tym autonomiczne wątki, oryginalna linia fabularna i całe mnóstwo nowych postaci. W trakcie sześciu dotychczasowych sezonów swoje pięć minut mieli także bardziej popularni komiksowi bohaterowie, ale aby nie spoilować za dużo, podam jedynie przykład Ghost Ridera. Na ekranie wśród masy młodych twarzy dostrzec można też parę znanych fizjonomii, chociażby Kyle’a MacLachlana czy Ruth Neggę. Dzieje się tu naprawdę sporo, a gdyby ktoś czuł, że materiał się wyczerpuje, to uspokajam – nadciąga ostatni sezon.

AGENTKA CARTER

Kolejną próbą wdarcia się na rynek telewizyjny przez MCU była Agentka Carter z 2015 roku. Serial ten liczy zaledwie dwa sezony, a jego akcja to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011). Historia koncentruje się na Peggy Carter, która musi odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, a partneruje jej Howard Stark (ojciec filmowego Iron Mana). Na plus klimacik, humor i konwencja szpiegowskiego kina akcji.

TWOIM ZDANIEM

Kto robi lepsze seriale o superbohaterach?

Ani jedni, ani drudzy
45,2%
Marvel
37%
DC
17,8%
Zobacz inne ankiety
Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji
Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji

Poświęcone Harley Quinn Ptaki Nocy wylądowały w kinach. Film ukazał się po Avengers: Endgame od Marvela czy Jokerze od DC. Uznaliśmy w redakcji, że czas na wybranie najlepszych obrazów w nurcie superbohaterskim. Oto one.

Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.