Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 1 października 2004, 11:54

autor: Piotr Szczerbowski

Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.

Spis treści

Aktualizacja sterowników

Instalowanie najnowszej wersji sterowników (ang.: drivers) jest umiejętnością bardzo przydatną. Początkowo wielu użytkowników może mieć z nią pewne problemy – czasami po re-instalacji najnowszej wersji ustawienia ekranu ulegają zmianie, pojawiają się problemy z odświeżaniem czy gubione są ustawienia w sterownikach.

Dlaczego trzeba instalować najnowsze wersje sterowników?

To proste. Sterowniki są, analogicznie jak system operacyjny czy gra, programem. W tym przypadku odpowiedzialnym za komunikację systemu operacyjnego ze sprzętem – kartą graficzną. Podobnie jak w wielu innych programach, tak i w sterownikach mogą pojawić się błędy (ang.: bugi) czy różnego rodzaju problemy.

Najczęściej mogą to być problemy z wyświetlaniem obrazu na niektórych kartach, jak też problemy z najnowszymi grami. Najlepiej, jeśli razem z zakupioną grą zainstalujemy preferowane przez nią drivery (zazwyczaj takie znajdują się na płycie z programem). Jednak zupełnie pewnym źródłem sterowników najnowszych jest strona oficjalna ATI.

Po wybraniu zakładki z napisem „DRIVERS” pojawi się menu wyboru sterowników do konkretnych urządzeń oraz systemów operacyjnych. Z listy wybieramy kolejno:

  • używany system operacyjny;
  • sterownik kart graficznych (Graphic Driver);
  • karty z rodziny Radeon (Radeon Family).

Wtedy naszym oczom ukaże się strona z linkiem do najnowszych sterowników oraz ich bogaty opis, niestety w języku angielskim. Wybierając sterowniki, najlepiej skusić się do razu na opcję „High Speed (Cable/DSL)”, która zawiera w sobie również najnowszy panel kontrolny dla ustawień wyświetlania.

Gdy sterowniki pojawią się na dysku twardym, należy uruchomić instalatora i podążać zgodnie instrukcjami – zazwyczaj będzie to kilkukrotnie naciśnięcie przycisku „Dalej” (ang.: „Next”). Na koniec restart systemu – i mamy najnowszą wersję driverów zainstalowaną.

Czy najnowsze wersje sterowników przyśpieszą moją kartę?

Z przyśpieszaniem bywa różnie. Zasadniczo nie da się wiele uzyskać na karcie, która jest na rynku od dłuższego czasu. Zwiększenie ilości klatek na sekundę równa się zmniejszeniu jakości wyświetlanego obrazu. Jeśli jest to różnica niezauważalna, często programiści standardowo ją dla danej gry włączają.

Natomiast posiadacze kart najnowszych powinni często aktualizować swoje sterowniki, gdyż zazwyczaj krótko po premierze nie można uzyskać 100% mocy z takich układów. Do tego sterowniki w początkowej fazie będą niedopracowane.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki, a błędy w grach istnieją nadal, co robić?

Mimo starań programistów sterowniki ATI często miewają problemy z niektórymi grami. Najczęściej są to problemy z wyświetlaniem niektórych tekstur (czyli obrazków w grze) i nie stanowią większego kłopotu podczas zabawy. Zdarza się również, że do najnowszej gry brak odpowiednich sterowników i na posiadanej karcie gra chodzi wolno lub miewa wspomniane wyżej problemy – wtedy nie pozostaje nic innego, jak czekanie na nową wersję, lub zainteresowanie się jedną z alternatyw, opisanych dalej w tym artykule.

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.