Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Aquma

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

Persona 5

  1. Powód, dla którego warto zagrać: to świetna gra jRPG o unikatowej atmosferze i z szeregiem ciekawych mechanizmów rozgrywki
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 171 godzin

Gry jRPG przeżywają w ostatnich latach swoisty renesans (zresztą podobnie jak cały japoński gamedev), a najnowsza część serii Persona stanowi najlepszy tego przykład. Jest to dość typowy reprezentant cyklu, który łączy klasyczną mechanikę RPG z czymś przypominającym symulator życia. Poza eksplorowaniem lokacji, walkami z przeciwnikami oraz odkrywaniem (bardzo pokręconego) głównego wątku fabularnego musimy tutaj także nawiązywać relacje z postaciami niezależnymi i dbać o tzw. statystyki socjalne. Wszystko, co robimy, ma jakieś przełożenie na warstwę mechaniczną gry.

Największą zaletę Persony 5 stanowi jej unikatowa atmosfera oraz intrygująca opowieść, w której główny bohater, mieszkający w dzisiejszym Tokio, odkrywa aplikację mobilną dającą dostęp do równoległego świata. Poznanie całej fabuły wymaga naprawdę dużo czasu.

Bez zarzutu jest także gameplay. Turowy system walki, przypominający rozwiązania z innych produkcji jRPG, został tu połączony z nieco uproszczoną mechaniką umożliwiającą ciche eliminowanie wrogów. W rezultacie otrzymujemy coś zaskakująco głębokiego i satysfakcjonującego.

  1. Więcej o grze Persona 5

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Dark Souls?

44,9%
Klasycznie - padem
36,5%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
10%
Oryginalnie - mikrofonem
8,6%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Dark Souls III

Dark Souls III

Disco Elysium

Disco Elysium

Football Manager 2020

Football Manager 2020

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Persona 5

Persona 5

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.