Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Aquma

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

Factorio

  1. Powód, dla którego warto zagrać: to trochę niedoceniana gra strategiczna, łącząca elementy kilku różnych podgatunków
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 207 godzin

Pozostańmy przy temacie rozbitków na obcych planetach. Tutaj także zaczynamy od zera, ale zamiast ludźmi zajmujemy się maszynami. Factorio to strategia ekonomiczna, w której naszym zadaniem jest rozwijanie kompleksu fabryk na obcej planecie, a także... bronienie go przed atakami insektopodobnych obcych. Tytuł został opracowany przez czeskie studio niezależne Wube Software i widać w nim inspirację takimi seriami jak The Settlers i Transport Tycoon.

Factorio cechuje się dużym stopniem skomplikowania oraz wysokim poziomem trudności, które powinny usatysfakcjonować większość fanów podobnych produkcji. Musimy dbać o podstawowe surowce (np. węgiel, miedź czy żelazo), rozwój technologiczny (m.in. nowe źródła energii, ale też broń czy pancerze), infrastrukturę transportową, a także bezpieczeństwo. Ten ostatni aspekt – związany z ciągłym zagrożeniem ze strony kosmitów – sprawia, że pod pewnymi względami gra przypomina produkcje survivalowe. Nasza fabryka rozwija się, a możliwości rosną, ale obcy również nie próżnują – z czasem pojawiają się coraz groźniejsze warianty istot.

Najważniejszym terminem w przypadku tej gry pozostaje jednak „automatyzacja”. To, czym będziecie się zajmować w Factorio, to kombinowanie, w jaki sposób to, co trzeba zrobić ręcznie, mogłoby zostać wykonane bez Waszego udziału. A później zaczniecie się zastanawiać, jak sprawić, żeby nie zabierało to tyle miejsca i żeby się w tym nie pogubić.

  1. Więcej o grze Factorio

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Dark Souls?

44,9%
Klasycznie - padem
36,5%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
10%
Oryginalnie - mikrofonem
8,6%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Dark Souls III

Dark Souls III

Disco Elysium

Disco Elysium

Football Manager 2020

Football Manager 2020

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Persona 5

Persona 5

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.