Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Aquma

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

Crusader Kings 2

  1. Powód, dla którego warto zagrać: to świetna strategia, w dodatku dostępna zupełnie za darmo
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 320 godzin

Tworzenie własnego imperium i kierowanie nim jest zajęciem wyjątkowo absorbującym – nawet jeśli mowa tylko o imperium wirtualnym. Z tego powodu wielu z nas odkłada to na później... i jeszcze później... Niestety, naturalna kolej rzeczy jest taka, że w którymś momencie na rynku pojawia się następna, potencjalnie lepsza gra strategiczna, która przyciąga naszą uwagę widowiskową oprawą albo ciekawą mechaniką rozgrywki. Wówczas szanse na to, że kiedykolwiek zapoznamy się z tą, która trafiła już na kupkę wstydu, mocno spadają...

...chyba że wydawca zdecyduje się udostępnić ją wszystkim zainteresowanym za darmo. W takiej sytuacji leciwy tytuł może zyskać drugie życie. Ostatecznie, czy ładniejsze tabelki i mapy (powiedzmy to sobie szczerze, w tego typu dziele będą głównie tabelki i mapy) lub kilka widowiskowych mechanik uzasadniają wydawanie pieniędzy, kiedy bez dotykania portfela możemy mieć coś bardzo podobnego? Na przykład Crusader Kings 2.

Strategia firmy Paradox Interactive osadzona została w realiach historycznych, a konkretnie w przedziale czasowym obejmującym okres od XI do XV wieku (są dodatki, które pozwalają cofnąć się jeszcze o parę stuleci). Gracz wciela się w będącego chrześcijaninem szlachcica, który stara się zbudować własną dynastię, wykorzystując do tego celu zarówno ekonomię, szpiegostwo oraz dyplomację, jak i działania regularnych wojsk. Gra cechuje się bardzo dużym stopniem skomplikowania i przywiązaniem do detali (także historycznych). Warto odnotować, że nie jest to produkcja turowa, a strategia czasu rzeczywistego z możliwością korzystania z aktywnej pauzy.

  1. Więcej o grze Crusader Kings 2

Na krótko przed wybuchem pandemii postanowiłem sobie, że wreszcie wezmę się za Crusaders Kings 2. Od lat chciałem więcej pograć w tę wielką grę strategiczną (grand strategy game), ale zawsze brakowało mi czasu… no i czas – stety, niestety – się znalazł. Jak tylko dokończę moją przygodę z Animal Crossing, to siadam do CK2.

Adam Zechenter

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Dark Souls?

44,9%
Klasycznie - padem
36,5%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
10%
Oryginalnie - mikrofonem
8,6%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Dark Souls III

Dark Souls III

Disco Elysium

Disco Elysium

Football Manager 2020

Football Manager 2020

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Persona 5

Persona 5

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.