Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 31 grudnia 2019, 11:50

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)

Oto oni. Dziesięciu wspaniałych. Najdostojniejsi z dostojnych. Zwycięzcy redakcyjnego rankingu na najlepsze gry dekady. Oraz nasza ostateczna odpowiedź na pytanie „Czy Wiedźmin 3 najlepszy”?

Kończymy naszą trwającą kilka tygodni podróż po najlepszych grach ostatniej dekady. Oto pierwsza dziesiątka. Tytuły, które zdaniem redaktorów i współpracowników serwisu GRYOnline.pl stanowią absolutnie szczytowe osiągnięcie wirtualnej rozrywki, pozycje obowiązkowe dla każdego gracza. Oprócz listy dziesięciu wybitnych produkcji znajdziecie tu też najbardziej ostateczną odpowiedź, na jaką nas stać, na Wasze ulubione pytanie: „Czy Wiedźmin 3 najlepszy?”. Zajrzyjcie na kolejne strony, a się dowiecie.

Ejże, ale dekada kończy się za rok!

Zdajemy sobie sprawę, że od dłuższego czasu w sieci trwa dyskusja na temat tego, kiedy właściwie kończy się ta dekada i jeden rabin mówi, że koniec przypada na rok 2019, a drugi rabin twierdzi, że rok później. Dlatego postanowiliśmy pogodzić obie strony – artykuł publikujemy już w tym roku, ale za 12 miesięcy zaktualizujemy go o najlepsze tytuły, które zadebiutują w roku 2020.

NieR: Automata – miejsce nr 10

  1. Gatunek: jRPG
  2. Data premiery: luty 2017
  3. Platformy: PC, PS4, XONE

DLACZEGO W TĘ GRĘ PO PROSTU TRZEBA ZAGRAĆ?

Ponieważ jak żadna inna gra NieR: Automata zadaje brutalnie celne pytania o naturę ludzkości i sens istnienia, kwestionując światopogląd gracza, przytłaczając trudnymi tematami i pomagając szukać na nie odpowiedzi. Ponieważ to najlepsza gra, w jaką kiedykolwiek grałem.

Michał „Czarny Wilk” Grygorcewicz

Do trzech razy sztuka? To wariant optymistyczny. Yoko Taro potrzebował aż pięciu podejść, by swoimi niesamowitymi historiami zainteresować więcej niż niewielką niszę graczy. Faktem jest jednak, że poprzednie podejścia robiły, co mogły, by zachwycanie się opowieścią utrudniać – zarówno trylogii Drakengard, jak i pierwszemu NieR-owi można było bardzo wiele zarzucić w kwestii mechaniki rozgrywki. Dopiero Automata, w której mechanizmami zabawy zajęli się specjaliści od slasherów ze studia PlatinumGames, połączyła wybitny scenariusz z wciągającym gameplayem.

NieR: Automata zabiera nas do odległej przyszłości, w której inwazja obcych najeźdźców zdziesiątkowała ludzkość i zmusiła niedobitki do skrycia się na Księżycu. Wieki później o odzyskanie Błękitnej Planety toczy się wojna między walczącymi w imię ludzi androidami a broniącymi kosmitów maszynami. Gracze wcielają się w 2B – androidkę należącą do elitarnej grupy bojowej YoRHa. Tak przynajmniej sytuacja w świecie Automaty wygląda na pierwszy rzut oka, gdyż z czasem okazuje się, że nic nie jest tu takie, jak się wydaje, a pod kolejnymi warstwami kłamstw kryją są sekrety wywracające nasze pojmowanie tutejszej rzeczywistości do góry nogami.

Fabuła Automaty to pełne niesamowitych, druzgocących zwrotów akcji i przeraźliwie celnych rozważań filozoficznych dzieło sztuki. A dzięki kunsztowi PlatinumGames scenariusz otrzymał również godną mechanikę. Płynny, finezyjny system walki wprawnym graczom pozwala zmieniać starcia w przepiękny, pełen efektownych ataków i błyskawicznych uników balet śmierci, a mechaniki erpegowe pozwalają wciągnąć się w rozwijanie postaci. No i ta niesamowita, melancholijna muzyka, której nie da się porównać z udźwiękowianiem jakiejkolwiek innej gry!

  1. Więcej o grze NieR: Automata
  2. Recenzja gry NieR: Automata – RPG inne niż wszystkie
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

God of War

God of War

The Last of Us

The Last of Us

NieR: Automata

NieR: Automata

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Najlepsze serie gier wszech czasów - wybór redakcji
Najlepsze serie gier wszech czasów - wybór redakcji

Są doskonałe gry, ale są i serie które do dziś wspominamy jako całość, które przez lata nas nie zawiodły i którym miejsce na tej liście się po prostu należało. Oto nasz, redakcyjny wybór najlepszych serii gier.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.