Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 16 lipca 2004, 18:42

autor: Borys Zajączkowski

Klasyfikacja gier (część pierwsza)

Zadania polegającego na sklasyfikowaniu gier mogł podjąć się tylko szaleniec - i mieliśmy to szczeście, że trafiliśmy na takiego jednego co się zowie Shuck. Czy mu się to udało? A może popisał zupełne bzdury, z którymi w żadnym wypadku sie nie zgadzacie?

Spis treści

b. Platformówki (gry platformowe)

Platformówki to jeden z gatunków, który wyrósł z gier arkadowych. Świat gry uległ w nich znacznemu rozszerzeniu, a obok wymaganej zręczności pojawiły się elementy fabuły. Zadaniem gracza w grach platformowych jest przeważnie przebycie pewnej zadanej drogi, która prowadzi przez wiele ekranów, postać gracza porusza się zaś na różnych poziomach (różnej wysokości), z czego platformówki zaczerpnęły swoją nazwę.

Charakterystycznymi elementami gier platformowych jest napotykanie po drodze przeciwników zaliczających się do zróżnicowanych kategorii, zbieranie po drodze bonusowych przedmiotów – wśród nich dodatkowych broni, dodatkowych żyć oraz różnego rodzaju uleczeń.

Do gatunku gier platformowych trzeba również zaliczyć tytuły, w których postać gracza porusza się wprawdzie tylko po jednym poziomie, lecz wszystkie inne cechy platformówek zostały w nich zachowane. W innym przypadku trzeba by było stworzyć odrębną kategorię gier jednoplatformowych. Podstawową jednak cechą odróżniającą takie skromne platformówki od gier z gatunku shoot’em right jest to, iż w tych pierwszych platformy służą do poruszania się po nich, a nie wyłącznie jako tło.

Przykładów gier platformowych jest bardzo wiele: „Aladdin”, „Another World”, „Black Thorne”, „Blues Brothers”, „Duke Nukem”, „Electro Body”, „Flashback”, „Gods”, „Lion King”, „Pandemonium”, „Prehistorik”, „Prince of Persia”, „Rayman”, „Rick Dangerous”, „Zool”.

Inaczej niż gry arkadowe, platformówki wciąż są popularne również na droższych platformach sprzętowych – nie tylko na telefonach komórkowych i przenośnych konsolach. Świadczyć o tym mogą współczesne ich odsłony rozgrywające się już w świecie w pełni trójwymiarowym, lecz zachowujące założenia gatunku (np. „Pandemonium”, „Rayman 3”). Bywa, że kolejne części gier platformowych przypierają postać gier akcji (np. „Prince of Perisia: The Sands of Time”).

Klasyfikacja gier (część druga)

Oto przed Wami druga cześć klasyfikacji gier GRY-OnLine. W artykule znajdują się wszystkie te gatunki gier, których nie zmieściły się w części pierwszej. Zapraszamy do lektury.