Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 24 czerwca 2019, 15:44

autor: Adam Bełda

Wielbiciel dobrej fabuły i drzewek rozwoju. Po ciężkim dniu też mięsistych headshotów.

Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic – poznaj sekrety Night City

W ostatnich tygodniach aż strach otworzyć lodówkę, bo zewsząd wyskakuje na nas Cyberpunk 2077. Jeśli jednak, tak jak milionom innych graczy na świecie wcale wam to nie przeszkadza, mamy dla was garść informacji, które warto poznać jeszcze przed premierą.

Opadł już kurz po tegorocznym E3 (to internet, tutaj newsy żyją krócej niż niestabilne cząstki elementarne), a my możemy podziwiać krajobraz po tym wielkim wydarzeniu. Z pewnością w pamięci wszystkich zostanie Keanu „Breathtaking” Reeves i data 16 kwietnia 2020 roku. Te dwie rzeczy są być może najważniejszymi, ale nie jedynymi nowymi informacjami na temat potencjalnego hitu CD Projektu RED. A jeśli połączyć kropki i zsumować to, co ujawnione zostało wcześniej, to, czego dowiedzieliśmy się w tym miesiącu i wiedzę na temat Cyberpunka 2020, uzyskać można całkiem ciekawy obraz tego, czego możemy się spodziewać. Nie przedłużając więc – oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed premierą Cyberpunka 2077. Tak, MUSISZ wiedzieć. A jeśli nie będziesz tego wiedzieć, Psychosquad przyjedzie do Twojego domu.

WIĘCEJ O UNIWERSUM

Ten artykuł jest w zasadzie rozwinięciem tego. Nie ma sensu dwa razy tłumaczyć pewnych rzeczy (na przykład, kim jest netrunner), więc polecam zapoznać się z poprzednim tekstem, jeśli o Cyberpunku 2020 wiesz tyle co nic.

Linia czasowa

W informacjach na temat linii czasowej Cyberpunka panuje spory bałagan. Wynika on albo z błędów w komunikacji autorów z fanami, albo z braku ostatecznej decyzji wewnątrz studia. Mike Pondsmith, odpowiedzialny za oryginalny system RPG, w jednym z wywiadów stwierdził, że gra komputerowa i papierowa nie dzieją się w tym samym uniwersum.

Dlaczego Night City tak niewiele zmieniło się od 2020 do 2077 roku? - 2019-06-25
Dlaczego Night City tak niewiele zmieniło się od 2020 do 2077 roku?

Byłoby to logiczne zarówno ze względu na spójność wewnątrz przedstawionego świata, jak i spójność z tym, co widzimy za oknem. Istnieje raczej mała szansa, że świat lat 20. XXI wieku będzie pokrywać się z wizją amerykańskiego projektanta. Ponadto, rok 2020 i 2077 dzieli aż 57 lat! Gdyby założyć, że obie gry dzieją się w tym samym uniwersum, świat wersji komputerowej powinien przypominać raczej ten znany z Altered Carbon czy polskiego niezbyt popularnego systemu RPG Robotica: Kult technologii. Powinien być, w zależności od tego, w jakim kierunku rozwijał się świat, raczej postcyberpunkowy albo – co bardziej pasowałoby do wcześniejszej wizji – postapokaliptyczny.

Pondsmith jakiś czas później sprostował swoją wypowiedź, twierdząc, że jednak nie ma różnych linii czasowych, a jedna, ciągnąca się od Cyberpunka 2013, poprzez Cyberpunk 2020 i zapowiedziany system RPG Cyberpunk Red, aż do sytuacji zastanej przez V w grze komputerowej. Jak miałoby to wyglądać? Czy Cyberpunk będzie od teraz alternatywną historią, a nie po prostu science fiction (w dodatku, pomijając stylistykę, dość realistycznym)? Dlaczego przez 50 lat w uniwersum będącym na granicy technologicznej osobliwości cywilizacja rozwinie się mniej niż na naszej prawdziwej Ziemi od 1970 roku do teraz? A może linia czasu zostanie w jakimś stopniu zmodyfikowana? Tego na razie nie wiemy.

CYBERPUNK V3.0? ZAPOMNIJCIE

Podczas projektowania linii czasowej gry CD Projektu RED, niechciane dziecko w postaci Cyberpunka 203X najwyraźniej odeszło w zapomnienie. Rzeczone RPG było dość chłodno przyjętą kontynuacją oryginalnych systemów i przenosiło akcję w lata 30. XXI wieku, wprowadzając jednocześnie dość drastyczne zmiany w stylistyce tego świata. Fani Cyberpunka okazali się zaskakująco konserwatywni jak na społeczność skupioną wokół gry o różnorodności i ewolucji ludzkości, w związku z czym Cyberpunk 203X jest znienawidzony do tego stopnia, że wydarzenia w nim przedstawione uznawane są za niekanoniczne. Pondsmith zdradził jednak, że niektóre z nich, jak na przykład czwarta wojna korporacyjna, włączone zostały do głównego uniwersum.

Johnny Silverhand

Johnny Silverhand, odtwarzany przez Keanu Reevesa frontman niesamowicie popularnej w 2020 roku grupy Samurai, ma według twórców odegrać bardzo istotną rolę w fabule Cyberpunka 2077. Muzyk zgodnie z kanonem uznany został za martwego – zginął podczas szturmu na siedzibę korporacji Arasaka, który to budynek ostatecznie został zniszczony przez wybuch bomby atomowej. Mimo technologii przyszłości odbudowanie człowieka, którego ciało wyparowało, pozostaje w tym uniwersum niemożliwe.

Motyw głosu w głowie głównego bohatera wydaje się oklepany, ale jeśli tym głosem okazuje się sam Keanu… - 2019-06-25
Motyw głosu w głowie głównego bohatera wydaje się oklepany, ale jeśli tym głosem okazuje się sam Keanu…

A jednak Johnny wraca. Wraca w formie „cyfrowego ducha” i to właśnie wokół niego kręcić ma się główny wątek fabularny. Według słów autorów nie będzie on pełnić funkcji narratora czy asystenta – okaże się pełnoprawną postacią z własnymi celami i motywacjami.

JOHNNY SILVERHAND

Cechy: INT 7, REF 8, OP 8, SZYB 7, BC 7

Umiejętności: charyzma +10, pistolet +6, karabin +4, gitara +9, aktorstwo +7, spostrzegawczość +6, uwodzenie +8

Johnny na co dzień jest liderem zespołu muzycznego, ale nie znaczy to, że stroni od brutalności ulic Night City. Jako weteran wojen w Ameryce Środkowej wie jak radzić sobie z bronią, tak białą, jak i palną. Jako artysta z kolei – bardziej niż czegokolwiek innego pragnie wolności, mając jednocześnie świadomość, że w tej rzeczywistości wszyscy są niewolnikami. Korporacji, państwa, sieci, własnych nałogów. Ta skrajność pcha go do działania, sprawia, że nie może usiedzieć na miejscu i zawsze znajduje się w centrum wydarzeń, niejednokrotnie jako lider.

Nie przypadkiem jego słowa kończące trailer to „Wake the fuck up Samurai, we have a city to burn”.

TWOIM ZDANIEM

Zamówiłeś/aś już Cyberpunka 2077?

Kupię na premierę
38,1%
Nie, ale planuję
20,5%
Być może kupię po premierze
18%
Tak, już kupiłem
10,9%
Nie planuję kupować
6,3%
Wziąłem kolekcjonerkę
6,1%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Lej po cyberpunkowej bombie
Lej po cyberpunkowej bombie

W czwartek podzieliliśmy się z Wami pierwszymi wrażeniami po ograniu gry Cyberpunk 2077. Wiedzieliśmy, że nie będzie to temat łatwy, ale spodziewaliśmy się tego, bo ani ja, ani Michał, nie zostaliśmy oczarowani na tyle, żeby piać z zachwytu.

Czy Cyberpunk 2077 to jeszcze polska gra?
Czy Cyberpunk 2077 to jeszcze polska gra?

CD Projekt RED urosło do rangi firmy o międzynarodowych ambicjach, zatrudniającej ludzi z całego świata i tworzącej grę, która ze słowiańszczyzną nie ma już nic wspólnego. Czy możemy więc wciąż twierdzić, że Cyberpunk 2077 to polska gra?

Ile kosztuje kebab w Night City – twórcy Cyberpunka 2077 odpowiadają na Wasze pytania
Ile kosztuje kebab w Night City – twórcy Cyberpunka 2077 odpowiadają na Wasze pytania

System rozwoju postaci, dzielnice, gangi, aktywności poboczne, fabuła - jest tyle rzeczy, o które można zapytać twórców Cyberpunka 2077. Porozmawialiśmy z Mateuszem Tomaszkiewiczem z CD Projekt RED i poznaliśmy wiele nowych szczegółów nadchodzącego hitu.