Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 3 grudnia 2020, 14:58

autor: Adam Bełda

Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic - poznaj sekrety Night City

W ostatnich tygodniach aż strach otworzyć lodówkę, bo zewsząd wyskakuje na nas Cyberpunk 2077. Jeśli jednak, tak jak milionom innych graczy na świecie wcale wam to nie przeszkadza, mamy dla was garść informacji, które warto poznać jeszcze przed premierą.

Premiera Cyberpunka 2077 już tuż-tuż. Znaczy, ja nie uwierzę, póki nie zagram, ale bardziej optymistyczni ode mnie już zaplanowali sobie urlop na grudzień (ten przełożony z listopada), więc miejmy nadzieję, że na wskoczenie do hype-trainu naprawdę nie zostało wiele czasu. Nie przedłużając więc – oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed premierą Cyberpunka 2077. Tak, MUSISZ wiedzieć. A jeśli nie będziesz tego wiedzieć, Psychosquad przyjedzie do Twojego domu.

WIĘCEJ O UNIWERSUM

Ten artykuł jest w zasadzie rozwinięciem tego. Nie ma sensu dwa razy tłumaczyć pewnych rzeczy (na przykład, kim jest netrunner), więc polecam zapoznać się z poprzednim tekstem, jeśli o Cyberpunku 2020 wiesz tyle co nic.

Linia czasowa

Dlaczego Night City tak niewiele zmieniło się od 2020 do 2077 roku? - Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic - poznaj sekrety Night City - dokument - 2020-12-03
Dlaczego Night City tak niewiele zmieniło się od 2020 do 2077 roku?

Cyberpunk 2077 oparty jest na systemach RPG Cyberpunk 2013 i Cyberpunk 2020 autorstwa Mike'a Pondsmitha. Mimo, że oryginał jest (nieznacznie bo nieznacznie, ale jednak) starszy ode mnie, zdecydowano się nie modernizować linii czasu zawartej w oryginale. Historia jest więc kontynuacją tej wymyślonej w czasach, w których rok 2013 był niedaleką przyszłością i ciągnie się od Cyberpunka 2013, poprzez Cyberpunk 2020 i wydany niedawno system RPG Cyberpunk Red, aż do sytuacji zastanej przez V w grze komputerowej.

Cyberpunk 2077 od strony konstrukcji świata jest więc de facto historią alternatywną, która oddzieliła się od naszej gdzieś około roku 1994. Dość dobrze znamy historię świata przedstawionego do około 2040 roku. Lata 20. opisane są w linii wydawniczej Cyberpunka 2020, natomiast późniejszą historię nakreśla Cyberpunk RED. Co działo się przez kolejne 37 lat wyjaśni już gra komputerowa.

CYBERPUNK V3.0? ZAPOMNIJCIE

Podczas projektowania linii czasowej gry CD Projektu RED, niechciane dziecko w postaci Cyberpunka 203X najwyraźniej odeszło w zapomnienie. Rzeczone tradycyjne RPG było dość chłodno przyjętą kontynuacją oryginalnych systemów i przenosiło akcję w lata 30. XXI wieku, wprowadzając jednocześnie dość drastyczne zmiany w stylistyce tego świata. Fani Cyberpunka okazali się zaskakująco konserwatywni jak na społeczność skupioną wokół gry o różnorodności i ewolucji ludzkości, w związku z czym Cyberpunk 203X jest znienawidzony do tego stopnia, że wydarzenia w nim przedstawione uznawane są za niekanoniczne.

Kim jest Johnny Silverhand z Cyberpunk 2077

Johnny Silverhand, odtwarzany przez Keanu Reevesa frontman niesamowicie popularnej w 2020 roku grupy Samurai, ma według twórców odegrać bardzo istotną rolę w fabule Cyberpunka 2077. Muzyk zgodnie z kanonem uznany został za martwego – zginął podczas walk w siedzibie korporacji Arasaka, który to budynek ostatecznie został zniszczony przez wybuch bomby atomowej. Mimo technologii przyszłości odbudowanie człowieka, którego ciało wyparowało, pozostaje w tym uniwersum niemożliwe.

Motyw głosu w głowie głównego bohatera wydaje się oklepany, ale jeśli tym głosem okazuje się sam Keanu… - Uniwersum Cyberpunka 2077 bez tajemnic - poznaj sekrety Night City - dokument - 2020-12-03
Motyw głosu w głowie głównego bohatera wydaje się oklepany, ale jeśli tym głosem okazuje się sam Keanu…

A jednak Johnny wraca. Wraca w formie „cyfrowego ducha” i to właśnie wokół niego kręcić ma się główny wątek fabularny. Według słów autorów nie będzie on pełnić funkcji narratora czy asystenta – okaże się pełnoprawną postacią z własnymi celami i motywacjami. Główną motywacją Silverhanda zdaje się być zemsta za doznane krzywdy na korporacji Arasaka. Materiały z gry sugerują, że jego relacja z postacią gracza będzie na początku dość chłodna – w pewnym momencie V rzuca Silverhandowi obelgę, porównując go do męskiego narządu płciowego, co ten ripostuje stwierdzeniem, że V jest jak damski, więc w sumie do siebie pasują.

JOHNNY SILVERHAND

Cechy: INT 7, REF 8, OP 8, SZYB 7, BC 7

Umiejętności: charyzma +10, pistolet +6, karabin +4, gitara +9, aktorstwo +7, spostrzegawczość +6, uwodzenie +8

Cięty język i ostry wokal to jednak nie jedyne umiejętności Silverhanda. Jest weteranem wojen w Ameryce Środkowej więc wie jak radzić sobie z bronią, tak białą, jak i palną. V określa go wręcz jako „terrorystę” i ma ku temu dobre powody. Rockman swojego czasu osobiście poprowadził szturm na siedzibę korporacji (jako osobliwe zakończenie koncertu), a jego udział w wydarzeniach, które w 2077 roku zapamiętane są jako Night City Holocaust (eksplozja bomby atomowej, w wyniku której zginęło ponad półtora miliona osób) jest niekwestionowany, zaś jego rola w samej detonacji nie jest powszechnie znana. Johnny Silverhand jako uliczny wojownik może więc budzić zarówno strach jak i podziw. Jako artysta z kolei – bardziej niż czegokolwiek innego pragnie wolności, mając jednocześnie świadomość, że w tej rzeczywistości wszyscy są niewolnikami. Korporacji, państwa, sieci, własnych nałogów. Ta skrajność pcha go do działania, sprawia, że nie może usiedzieć na miejscu i zawsze znajduje się w centrum wydarzeń, niejednokrotnie jako lider.

Nie przypadkiem zasłynął słowami „Wake the fuck up Samurai, we have a city to burn”.

TWOIM ZDANIEM

Zamówiłeś/aś już Cyberpunka 2077?

Kupię na premierę
29,8%
Być może kupię po premierze
20,3%
Tak, już kupiłem
18,6%
Nie, ale planuję
16,6%
Nie planuję kupować
9,6%
Wziąłem kolekcjonerkę
5,2%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 - 7 rzeczy, które chciałbym wiedzieć zanim zagrałem
Cyberpunk 2077 - 7 rzeczy, które chciałbym wiedzieć zanim zagrałem

Nie zaczęliście jeszcze grać w Cyberpunka 2077, a zastanawiacie jak się dobrze zacząć i nie popełnić błędów początkującego? Pora więc na parę prostych rad, dzięki którym będzie Wam się grało łatwiej i przyjemniej.

Świat Cyberpunka 2020 - przewodnik po uniwersum gry Cyberpunk 2077
Świat Cyberpunka 2020 - przewodnik po uniwersum gry Cyberpunk 2077

Podobnie jak w przypadku Wiedźmina, także i w przypadku Cyberpunka 2077 CD Projekt RED opiera się na bogatym materiale źródłowym kultowej marki. Warto go poznać, jeśli chcecie lepiej zrozumieć, czym będzie nowa polska superprodukcja.

Lej po cyberpunkowej bombie
Lej po cyberpunkowej bombie

W czwartek podzieliliśmy się z Wami pierwszymi wrażeniami po ograniu gry Cyberpunk 2077. Wiedzieliśmy, że nie będzie to temat łatwy, ale spodziewaliśmy się tego, bo ani ja, ani Michał, nie zostaliśmy oczarowani na tyle, żeby piać z zachwytu.