Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 maja 2019, 10:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Epic Games Store – obalamy mity o konkurencie Steama

Czy Epic Games Store szpieguje dla Chińczyków? Czy gry są tam tańsze? Czy nie będzie tam obniżek? Pogromcy mitów z GRY-Online ostatecznie odpowiadają na te i inne pytania.

Gdy odpowiedzialne za Fortnite’a oraz serie Unreal Tournament i Gears of War Epic Games rzuciło rękawicę dominującemu na pecetowym rynku cyfrowej dystrybucji Steamowi, w świecie gier komputerowych zawrzało. A gdy chwilę później ta sama firma pokazała, że wcale nie zamierza skończyć na buńczucznych zapowiedziach i zaczęła proces wykupywania na wyłączność praw do dystrybucji kolejnych mocnych tytułów, gracze podzielili się na dwa zwalczające się obozy.

Wygoda użytkowania Steama i wieloletnie przyzwyczajenie oraz sympatia zderzyły się z nadziejami, że konkurencja przyniesie zmiany dobre dla graczy. Dyskusjom i kłótniom na forach, kanałach mediów społecznościowych, a nawet w prawdziwym życiu nie ma końca. Problem w tym, że sporo używanych w nich argumentów bazuje na plotkach, nadinterpretacjach czy celowym naginaniu faktów. A gdy kłamstwa powtarzane są wystarczająco wiele razy, to nawet najrozsądniejsi obserwatorzy zdają się skłonni w nie wierzyć.

Dlatego postanowiliśmy odczarować trochę wojnę Epic Games Store kontra Steam i zweryfikować najczęściej powtarzane tezy. Bez opowiadania się po którejkolwiek ze stron i pozwalając Wam samym wyciągać wnioski – ale tym razem na podstawie konkretnych informacji.

Jeszcze pół roku temu cenieni twórcy kultowej klasyki, takiej jak Unreal i Gears of War, oraz Fortnite’a – współczesnego fenomenu. Dziś wróg numer jeden dużego grona graczy pecetowych. - 2019-05-02
Jeszcze pół roku temu cenieni twórcy kultowej klasyki, takiej jak Unreal i Gears of War, oraz Fortnite’a – współczesnego fenomenu. Dziś wróg numer jeden dużego grona graczy pecetowych.

Gry w Epic Games Store są tańsze niż na Steamie

Jedną z większych potencjalnych korzyści dla graczy z działań Epic Games miało być obniżenie cen gier dzięki zmniejszeniu marży nakładanej przez sklep na twórców. Jednak zdaniem wielu osób ceny na platformie twórców Fortnite’a są nie niższe, a wyższe niż u konkurencji. Najgłośniejszy i najczęściej podawany przykład stanowi Subnautica, którą wprawdzie jakiś czas temu mogliśmy przypisać do konta w Epic Games za darmo, ale aktualnie kosztuje ona tam 189,99 zł – podczas gdy na platformie Valve nabędziemy ją o 100 zł taniej.

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych w Epic Games Store gier i porównaniu ich cen z cenami na Steamie okazuje się jednak, że Subnautica to przykład tyleż jaskrawy, co całkowicie niereprezentatywny. W chwili pisania tego artykułu w ofercie Epic Games Store znajdują się 53 pozycje. Z tego 29 tytułów można kupić zarówno w EGS, jak i na Steamie – da się więc dokonać bezpośredniego porównania ich cen.

Subnautica, dla wielu najlepszy przykład tego, że gry w EGS są droższe niż na Steamie, to w rzeczywistości wyjątek. - 2019-05-02
Subnautica, dla wielu najlepszy przykład tego, że gry w EGS są droższe niż na Steamie, to w rzeczywistości wyjątek.

Jak się okazuje, Subnautica to jedna z zaledwie dwóch gier, które kupimy taniej na Steamie – drugim tytułem jest Flower, ale w tym wypadku różnica w cenie wynosi… tylko 50 groszy. Spośród wspomnianych 29 produkcji większość, bo aż 18 pozycji, w obu sklepach nabędziemy w tej samej cenie. Na korzyść Epica świadczą ceny 9 gier, przy czym w przypadku 3 z nich różnica wynosi zaledwie złotówkę bez jednego grosza.

Ceny w większości są takie same, ale gdy pojawiają się różnice, to najczęściej na korzyść Epic Games Store. - 2019-05-02
Ceny w większości są takie same, ale gdy pojawiają się różnice, to najczęściej na korzyść Epic Games Store.

Zauważalnie taniej niż na Steamie w Epic Games Store kupimy Shadow Complex Remastered (34,99 zł w Epic Games Store, 53,99 zł na Steamie), What Remains of Edith Finch (49 zł w EGS, 71,99 zł na Steamie), Super Meat Boya (39 zł w EGS, 53,99 zł na Steamie), Jackbox Party Pack 5 (79 zł w EGS, 107,99 zł na Steamie), Drawfula 2 (29 zł w EGS, 35,99 zł na Steamie) i Trover Saves the Universe (71,10 zł w EGS, 97,19 zł na Steamie).

Gry w sklepie Epic Games Store są tańsze niż na Steamie – mit czy prawda? Prawda, choć różnice są stosunkowo niewielkie.

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kupić grę w Epic Games Store?

Nie
48,3%
Nie i nigdy mi się nie zdarzy!
34,2%
Tak
17,5%
Zobacz inne ankiety
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store

Epic Games Store dość mocno okopał się na swoich pozycjach i sukcesywnie stara się podkradać użytkowników innych platform. Epic kusi darmowymi grami i udogodnieniami dla twórców, ale nadal nie ma wielu funkcji, którymi chwali się Steam.

Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże
Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże

Otwarcie Epic Games Store to zapowiedź bardzo ciekawej walki na PC-towym rynku. Czy siła przebicia Fortnite’a, niższe ceny gier czy przyjazne deweloperom rozwiązania wystarczą, by Steam wreszcie otrzymał konkurenta z prawdziwego zdarzenia.