Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 maja 2019, 10:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Epic Games Store – obalamy mity o konkurencie Steama

Czy Epic Games Store szpieguje dla Chińczyków? Czy gry są tam tańsze? Czy nie będzie tam obniżek? Pogromcy mitów z GRY-Online ostatecznie odpowiadają na te i inne pytania.

Gdy odpowiedzialne za Fortnite’a oraz serie Unreal Tournament i Gears of War Epic Games rzuciło rękawicę dominującemu na pecetowym rynku cyfrowej dystrybucji Steamowi, w świecie gier komputerowych zawrzało. A gdy chwilę później ta sama firma pokazała, że wcale nie zamierza skończyć na buńczucznych zapowiedziach i zaczęła proces wykupywania na wyłączność praw do dystrybucji kolejnych mocnych tytułów, gracze podzielili się na dwa zwalczające się obozy.

Wygoda użytkowania Steama i wieloletnie przyzwyczajenie oraz sympatia zderzyły się z nadziejami, że konkurencja przyniesie zmiany dobre dla graczy. Dyskusjom i kłótniom na forach, kanałach mediów społecznościowych, a nawet w prawdziwym życiu nie ma końca. Problem w tym, że sporo używanych w nich argumentów bazuje na plotkach, nadinterpretacjach czy celowym naginaniu faktów. A gdy kłamstwa powtarzane są wystarczająco wiele razy, to nawet najrozsądniejsi obserwatorzy zdają się skłonni w nie wierzyć.

Dlatego postanowiliśmy odczarować trochę wojnę Epic Games Store kontra Steam i zweryfikować najczęściej powtarzane tezy. Bez opowiadania się po którejkolwiek ze stron i pozwalając Wam samym wyciągać wnioski – ale tym razem na podstawie konkretnych informacji.

Jeszcze pół roku temu cenieni twórcy kultowej klasyki, takiej jak Unreal i Gears of War, oraz Fortnite’a – współczesnego fenomenu. Dziś wróg numer jeden dużego grona graczy pecetowych. - 2019-05-02
Jeszcze pół roku temu cenieni twórcy kultowej klasyki, takiej jak Unreal i Gears of War, oraz Fortnite’a – współczesnego fenomenu. Dziś wróg numer jeden dużego grona graczy pecetowych.

Gry w Epic Games Store są tańsze niż na Steamie

Jedną z większych potencjalnych korzyści dla graczy z działań Epic Games miało być obniżenie cen gier dzięki zmniejszeniu marży nakładanej przez sklep na twórców. Jednak zdaniem wielu osób ceny na platformie twórców Fortnite’a są nie niższe, a wyższe niż u konkurencji. Najgłośniejszy i najczęściej podawany przykład stanowi Subnautica, którą wprawdzie jakiś czas temu mogliśmy przypisać do konta w Epic Games za darmo, ale aktualnie kosztuje ona tam 189,99 zł – podczas gdy na platformie Valve nabędziemy ją o 100 zł taniej.

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych w Epic Games Store gier i porównaniu ich cen z cenami na Steamie okazuje się jednak, że Subnautica to przykład tyleż jaskrawy, co całkowicie niereprezentatywny. W chwili pisania tego artykułu w ofercie Epic Games Store znajdują się 53 pozycje. Z tego 29 tytułów można kupić zarówno w EGS, jak i na Steamie – da się więc dokonać bezpośredniego porównania ich cen.

Subnautica, dla wielu najlepszy przykład tego, że gry w EGS są droższe niż na Steamie, to w rzeczywistości wyjątek. - 2019-05-02
Subnautica, dla wielu najlepszy przykład tego, że gry w EGS są droższe niż na Steamie, to w rzeczywistości wyjątek.

Jak się okazuje, Subnautica to jedna z zaledwie dwóch gier, które kupimy taniej na Steamie – drugim tytułem jest Flower, ale w tym wypadku różnica w cenie wynosi… tylko 50 groszy. Spośród wspomnianych 29 produkcji większość, bo aż 18 pozycji, w obu sklepach nabędziemy w tej samej cenie. Na korzyść Epica świadczą ceny 9 gier, przy czym w przypadku 3 z nich różnica wynosi zaledwie złotówkę bez jednego grosza.

Ceny w większości są takie same, ale gdy pojawiają się różnice, to najczęściej na korzyść Epic Games Store. - 2019-05-02
Ceny w większości są takie same, ale gdy pojawiają się różnice, to najczęściej na korzyść Epic Games Store.

Zauważalnie taniej niż na Steamie w Epic Games Store kupimy Shadow Complex Remastered (34,99 zł w Epic Games Store, 53,99 zł na Steamie), What Remains of Edith Finch (49 zł w EGS, 71,99 zł na Steamie), Super Meat Boya (39 zł w EGS, 53,99 zł na Steamie), Jackbox Party Pack 5 (79 zł w EGS, 107,99 zł na Steamie), Drawfula 2 (29 zł w EGS, 35,99 zł na Steamie) i Trover Saves the Universe (71,10 zł w EGS, 97,19 zł na Steamie).

Gry w sklepie Epic Games Store są tańsze niż na Steamie – mit czy prawda? Prawda, choć różnice są stosunkowo niewielkie.

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kupić grę w Epic Games Store?

Nie
50%
Nie i nigdy mi się nie zdarzy!
39,8%
Tak
10,1%
Zobacz inne ankiety
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store

Epic Games Store dość mocno okopał się na swoich pozycjach i sukcesywnie stara się podkradać użytkowników innych platform. Epic kusi darmowymi grami i udogodnieniami dla twórców, ale nadal nie ma wielu funkcji, którymi chwali się Steam.

Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże
Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże

Otwarcie Epic Games Store to zapowiedź bardzo ciekawej walki na PC-towym rynku. Czy siła przebicia Fortnite’a, niższe ceny gier czy przyjazne deweloperom rozwiązania wystarczą, by Steam wreszcie otrzymał konkurenta z prawdziwego zdarzenia.

Komentarze Czytelników (112)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.05.2019 12:20
DanuelX
25
odpowiedz
DanuelX
83
Kopalny

Epic Games skupia się wyłącznie na przekonywaniu do siebie producentów, nie oferując niczego graczom – mit czy prawda? Mit.

Mit bo epic "daje" graczom 20 gier. A cała reszta? Support, zwroty, podstawowe usługi? China shop nie oferuje niczego konsumentom.
Cała reszta artykla to takie naciąganie i GDYBANIE - może szpieguje może nie, może dla chińczyków może nie, może kupuje "ekskluzywy" za miliony ale tego nie mówi. itd itd itd.

post wyedytowany przez DanuelX 2019-05-04 12:21:53
04.05.2019 12:39
Ignazzio
17
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ignazzio
18
Centurion

W zasadzie fakt wykupywania gier na wyłączność powinien kończyć temat. Trudno uwierzyć że tak wielu ludzi z branży może wspierać takiego raka. GOL również zdaje się uradowany większą konkurencją z której nie ma żadnych pozytywów. Wszystkie inne aspekty są bez znaczenia jako iż są to dość standardowe problemy miliardów launcherów które są na PC i jest dość oczywiste iż będą próbowali wyrównać do innych by móc z nimi konkurować. Osobiście uważam promowanie EGS za działanie szkodliwe dla rynku. Ostatnio wyszedł kolejny raport kolejnej grupy analitycznej (niekoniecznie mający znaczenie ale pokazujący trend) który zwiastuje wzrost znaczenia konsol z racji drożejącego sprzętu na PC oraz właśnie zbytniego rozbicia rynku na zbyt wiele sklepów. W obecnej chwili każda nowa normalna platforma jak GOG czy UPLAY nie powinna powstawać jako iż rynek jest przesycony zaś platforma stosująca szkodliwe, monopolistyczne zagrywki jak EGS powinna być bojkotowana przez branżę.

04.05.2019 13:52
DanuelX
15
odpowiedz
DanuelX
83
Kopalny

Będzie krótko:
Epic nie chce walczyć z monopolem, on chce stać się monopolistą.

04.05.2019 12:27
kęsik
😒
14
odpowiedz
3 odpowiedzi
kęsik
96
Legend

Epic Games skupia się wyłącznie na przekonywaniu do siebie producentów, nie oferując niczego graczom – mit czy prawda? Mit.

To nie jest mit, to jest prawda. Darmowe gierki to nie jest oferowanie graczom czegoś bo nawet granie w te darmowe gierki będzie gorszym doświadczeniem niż granie w nie na innych platformach.
Zabrakło jeszcze np. punktu o tym, że Epic zrzuca część kosztów na klientów przy niektórych metodach płatności np. paysafecard. To jest to oferowanie graczom czegoś? Szczególnie Epic oferuje coś graczom w krajach gdzie sklep nie jest dostępny.

Ogólnie artykuł lepszy niż poprzedni na temat Epica ale dalej nie idealny.

Przedstawiciele Epica twierdzą, że stawiają na jakość, a nie na ilość.

No właśnie dlatego gra ze średnią ocen na MC 50 jest sprzedawana a ta z prawie 90 nie została zaakceptowana...

post wyedytowany przez kęsik 2019-05-04 12:32:58
04.05.2019 14:06
Jaarvs
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
Jaarvs
13
Konsul

Ekhm, a to na Steamie nie ma darmowych gier? Bo ciągle wiele osób używa tego argumentu jakby było to jakąś nowością.
Sam zgarnąłem tego dość wiele na Steamie i to lepszych produkcji, nierzadko nawet twórcy rozdawali klucze za darmo.
Ubi na Uplay też rozdawało, nawet kiedyś EA pokusiło się na Originie (swego czasu był BF3 za darmo).

04.05.2019 14:10
📄
odpowiedz
1 odpowiedź
zadymek01
27
Centurion

Każdego święcie oburzonego na Epic za importowanie danych z pliku generowanego przez Steam (które to dane nie powinny w ogóle się tam trafić, i to niezabezpieczone) zapytam. Czy macie w ogóle pojęcie jak was "szpieguje" Steam?
https://spyware.neocities.org/articles/steam.html

04.05.2019 14:59
odpowiedz
Niebieskiej żaby kły
29
Generał

Artykuł chwilami niebezpieczne balansuje na krawędzi "cała prawda - półprawda". Ale, oprócz tego, podobał mi się, całkiem rzetelnie opisał obecną sytuację.

Jak już ktoś pisał - wykupywanie gier na wyłączność przez Epic jego mać Game Store to argument wystarczający, żeby bojkotować tę platformę. Jasne, twórcom to może pasować, ale z punktu widzenia klienta-gracza, taka praktyka jest niedopuszczalna.

Już sam Bethesda Launcher mocno oberwał, że zbędny i po co on, chociaż miał na celu sprzedaż gier spod szyldu Beztesty - czyli wszystko ok. Ciężko się wtedy dziwić, że EGS jest tak jechany...

post wyedytowany przez Niebieskiej żaby kły 2019-05-04 15:00:37
04.05.2019 15:16
Marder
odpowiedz
17 odpowiedzi
Marder
196
Generał

Czy możesz mi powiedzieć co Ciebie jako klienta obchodzi ze Epic kupuje gry na czasową wyłączność. Zbiedniejesz przez to ?

04.05.2019 15:24
4
odpowiedz
kAjtji
51
Konsul

W pierwszym punkcie (gry tańsze na Epic) zapomnieliście wspomnieć, że Epic pobiera dodatkowe opłaty za niektóre płatności. Płacąc przez PSC trzeba dopłacić 6.5%, więc wychodzi na to, że dla niektórych Epic jest droższy.

04.05.2019 15:39
TheCerbis
odpowiedz
TheCerbis
35
The Wolf Among You

TL;DR: Epic sucks.

04.05.2019 16:07
ajax34
odpowiedz
ajax34
57
Porucznik

Dzięki artykułom o Epicu Gol zarabia niewielkie kwoty: MIT.

04.05.2019 16:25
DamnGoodGamer
odpowiedz
DamnGoodGamer
13
Centurion
Image

W tej chwili jedyna gra jaka by mnie interesowała to Hades (Anno i tak lepiej bezpośrednio przez Uplay), więc poczekam jeszcze, może do tego czasu poprawi się jakość supportu i zabezpieczeń kont, na które tak wszyscy narzekali.
*PS* A co do faktów, mitów i Thanosa na miniaturce - załącznik.

04.05.2019 19:55
odpowiedz
adamkk2022
11
Legionista

W epicu kupiłem tylko metro exodus i kompletnie nie rozumiem fanbojów steama, który sprawił tylko że nie można kupić gry pudełkowej na PC, sklep jest prosty i szybki nie ma zbędnych funkcji typu społeczność co jest dla mnie na plus, brakuje tylko synchronizacji zapisów.
Gra już dawno skończona i zapomniana oraz tak samo bezwartościowa jak na steam, chociaż sam nie sprzedaje skończonych gier to wersja konsolowa przynajmniej ma jakąś wartość bo można odzyskać te 50% zainwestowanej kwoty.

co do recenzji i opinii o grze to i tak nie ma znaczenia bo od tego są inne portale jak kupujesz grę to i tak wiesz już o niej wszystko na długo przed premierą i wiesz czy ci pasuje czy nie.

Podsumowując launcher jak launcher liczą się tylko gry.

04.05.2019 20:25
komputer99
odpowiedz
komputer99
34
Chorąży

już czuje te gówno burze w komentarzach

04.05.2019 20:53
😒
odpowiedz
4 odpowiedzi
SizzzU
3
Legionista

Posiadam konto na Steam jak i na Epic Games Store z różnicą taką, że na pierwszej posiadam +330 gier i nie obawiam się włamania, a na drugiej posiadam tylko darmowe produkcje i jest możliwość skradzenia tego konta.
Dla mnie największym problemem jest to, że Epic przygarnia sobie nowe produkcję bez późniejszej możliwości zakupienia ich na Steam bez czekania, a drugim największym mankamentem jest brak wspomnianego już supportu, podstawowych zabezpieczeń konta.

04.05.2019 20:55
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
4 odpowiedzi
Wielki Gracz od 2000 roku
125
El Kwako

Najlepsze jest to, że to był jak najbardziej słuszny ruch z wykupywaniem wyłączności. Każdy normalny dojdzie dlaczego, reszta wciąż będzie tylko narzekać (ale to u nich norma).

04.05.2019 21:40
3
odpowiedz
Bigodinho
31
Chorąży

Ah shit, here we go again.

04.05.2019 21:58
👎
odpowiedz
zanonimizowany1028166
40
Pretorianin

Artykuł nadaje się tylko do ponownego napisania.

05.05.2019 05:50
topyrz
odpowiedz
topyrz
72
pogodnik duchnik

Zdarzyło Ci się kupić grę w Epic Games Store?
Teoretycznie rzecz biorąc to nawet free jest kupnem gry. Za 0 zł, ale jest traktowane normalnie jak zakup. Nota bene, można grę nawet zwrócić w takim wypadku w ciągu 14 dni. :)

05.05.2019 09:42
odpowiedz
2 odpowiedzi
damianyk
84
Konsul

Ale właściwie jaki jest problem żeby mieć konto i na steamie i na epicu? I kupować to co się chce, tam gdzie jest taniej? O jakiej wojnie i o jakich dwóch obozach graczy mówimy?

05.05.2019 09:59
Raistand
4
odpowiedz
Raistand
120
Legend

Wszelka wyłączność jest zła o ile nie jest to wyłączność na steamie.

Zawsze wydawało mi się, że jestem fanbojem platformy Gabena ale to co jest wypisywane w każdym wątku dotyczącym Epica to po prostu przechodzi ludzkie pojęcie.

05.05.2019 10:25
odpowiedz
TypowaLama
8
Legionista

Proszę was, wyprzedaże na epicu zupełnie nie umywają się do steama.

05.05.2019 10:44
Delarn
odpowiedz
Delarn
9
Centurion

Niektóre gry w przedsprzedaży kosztują regionalnie mniej na epicu, ale po premierze dostosowują się do cen na Steamie.

05.05.2019 10:50
odpowiedz
futureman16
38
Senator

Konkurowanie z monopolem będącym międzynarodowym monopolem korporacją nie jest możliwe na zasadach rynkowych - podstawy rynku korporacyjnego.

W związku z tym tak epic jest dobry dla branży i tak epic próbuje stać się konkurencją mając za rywala monopol steam będący międzynarodową korporacją.

post wyedytowany przez futureman16 2019-05-05 10:50:44
05.05.2019 13:24
odpowiedz
9 odpowiedzi
mbwrobel
11
Chorąży

To, że STEAM umożliwia tworzenie kluczy steamowych do wykorzystania w innych platformach sprzedażowych nie oznacza, że developer zgarnia z tych kluczy 100% zysków. Po prostu koszty, które devsi ponieśliby na STEAM są przenoszone na inne platformy, bo taki HB, czy inny choćby EMPIK nie sprzeda gry bez zysku własnego. Tak więc dla developera taka opcja nie musi, lecz jedynie może zmniejszyć koszty (ale nie do zera za klucze sprzedane "na zewnątrz"), więc koszty po stronie devów wraz będą wyższe, niż te przytaczane "realne 10-15%" które bierze STEAM.

05.05.2019 14:18
AccKid
1
odpowiedz
AccKid
13
Pretorianin

Krótko mówiąc, wszystkie platformy powinny zostać zamknięte, a gry przekazane do GOG, żeby wyłącznie POLSKI dystrybutor mógł zarabiać na sprzedaży gier. Róbmy petycję.

05.05.2019 16:08
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
FireJach
42
Pretorianin

Nie i nigdy mi się nie zdarzy! - kiedy w ankiecie szerzymy nienawisc. A gdzie odpowiedz: Nie i moze kiedys kupie?
Biedni pokrzywdzeni gracze

05.05.2019 16:57
odpowiedz
2 odpowiedzi
Sandro_de_Vega
27
Chorąży

Przeczytałem tylko 2 strony bo stronniczość tego i dziecinna manipulacja mnie, aż poraża. Wiele z tych "rozstrząsań mitów" wygląda mniej więcej tak:

Mit "Epic games to samo zło"
Wyjaśnienie "Epic games to samo zło, ale może KIEDYŚ będzie dobre"
Wniosek "mit obalony".

Wezmę przykład wprost z artykułu.
Mit "Epic płaci developerom grube hajsy za wyłączność.
Wyjaśnienie "Epic płaci develeporom grube hajsy za wyłączność, które mają pokryć straty wynikłe z wyłączności"
Wniosek "mit obalony"(czyli, że epic nie płaci developerom)

Podziękuję za takich pogromców mitów.

05.05.2019 20:20
Kedaros
😃
odpowiedz
Kedaros
22
Legionista

Czytam te wasze żale na Epic Games i czasami własnym oczom nie wierzę. Jak w polityce :D
Epic? Zzzuuoooo :D

post wyedytowany przez Kedaros 2019-05-05 20:24:37
05.05.2019 23:17
odpowiedz
kkorsch
4
Junior

Jeżeli plucie w twarz klientowi, beznadziejna platforma bez zabiezpieczeń kont i podstawowych funkcji. Szpiegowanie komputera bo to że przegląda biblioteke steama to jedna z kilku rzeczy które robi ten rak. To pozdro dla tych co nie widzą różnicy Platform. Epic upadnie i to tylko kwestia czasu (oby szybko i boleśnie) :) hajs chińczyków się kiedyś skończy

post wyedytowany przez Admina 2019-05-06 13:32:40
06.05.2019 13:30
SpiritAru
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
SpiritAru
3
Junior

hahaha Za darmo dają gry bo metro exodus im się nie sprzedało więc wymyślili taki sposób aby przyciągnąć więcej ludzi do sklepu z czego 3/4 gier to badziewne indyki, które nudzą się po godzinie

06.05.2019 22:03
2
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1143595
34
Pretorianin

Dzięki Epic Game store doszliśmy do irracjonalnego momentu w historii branży gdzie gracz/nabywca dla którego tworzona jest gra w ogóle się nie liczy...Otóż z połowa graczy może nawet więcej nie zamierza nic kupować w owym szemranym sklepie mając swoje biblioteki gdzie indziej...Producent gry woli wypuścić tytuł jako exclusive dla epic i sprzedać niewiele kopii bo i tak dostanie jakieś gwarantowane wyrównanie od epic jak tytuł się źle sprzeda.Więc pytam po co my tu w ogóle potrzebni - konsumeci??!?A po roku udostepni się nabywcom masowym na wszelkich platformach...Niech tytuł sobie leży zakurzony na epic przez rok nie kupywany przez nikogo gdzie developer opłacany wyłacznie przez epica będzie generował same straty dla platformy to szybko im się odechce takich praktyk...A zresztą mam to gdzieś - nic nie kupuje i nie mam zamiaru zakładac kolejnego konta bo i tak jak już to tylko na steam siedzę....

post wyedytowany przez Admina 2019-05-07 15:21:04
07.05.2019 13:31
odpowiedz
Estremo
4
Junior

w końcu ktoś wspomniał o możliwości generowania kluczy na Steam i sprzedawania ich z marżą 0%

20.05.2019 08:24
Fer
odpowiedz
Fer
1
Junior

Nie kupiłem nic w EGS i póki ta platforma nie osiągnie chociażby poziomu Origin/Uplay nie mam najmniejszego zamiaru.

Steam i wspomniane wyżej dwa launchery mi wystarczą.
Akcje z wyłącznością tylko budzą negatywne emocje i jako fan serii Borderlands, gdy tylko dowiedziałem się o wyłączności, podjąłem szybko decyzję: zaczekam, aż na Steamie pojawi się Game Of The Year edition.

Co do samego artykułu: nic odkrywczego w nim nie widzę, a wnioski w kilku punktach są w mojej opinii albo mało logiczne, albo naciągane...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze