Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 września 2023, 12:51

18 klasycznych gier z PC, które odpalisz na telefonie

Kiedyś to były gry, nie to co dzisiaj... ale zupełnie poważnie - przyglądamy się starym klasykom na smartfonach i sprawdzamy, czy melancholia wytrzyma w starciu z topornym sterowaniem.

Jest pewna platforma, przeciwko której zdeklarowani pecetowcy oraz konsolowcy buntują się wspólnie – smartfony. Nie zmienia to jednak faktu, że gry mobilne są wyjątkowo popularne, a ich temat będzie powracać niczym bumerang. Niby nie powinno się traktować ich poważnie, bo przecież są pełne grindu, mechanik pay-to-win i mikrotransakcji, a w zdecydowanej większości „gramy” w nich na autopilocie. Da się jednak inaczej, w końcu dzisiejsze smartfony spokojnie radzą sobie z klasyką z lat. 90, a nawet z początków XXI wieku. Dlatego tym razem, zamiast szukać udanych nowości, przygotowaliśmy dla Was listę zdecydowanie klasyczną.

Wszystko w myśl zasady „kiedyś to było”. Przecież kiedyś gry były cudowne i nikt na nie nie narzekał. Zatem czemu by nie zagrać w te stare, ale ciągle jare dzieła na smartfonie?

Smartfony kupicie tutaj

AKTUALIZACJA 2023

Do rankingu trafiło kilka nowych pozycji. Gry, które należały do serii, znajdują się od teraz na jednej stronie. Mateusz „rassi” Ługowik zaktualizował też ceny niektórych tytułów.

CENA I JAKOŚĆ

Opisane przez nas tytuły ocenialiśmy pod kątem wygody gry na ekranie dotykowym oraz jakości portu na urządzenia mobilne. Warto jednak pamiętać, że za sporą część pozycji z niniejszej listy trzeba zapłacić w sklepie Google Play nawet kilkadziesiąt złotych. Nic dziwnego, w końcu to produkcje tworzone w czasach, gdy mikropłatności nie były tak powszechne jak dziś.

Jeśli uważacie, że pominęliśmy jakieś oldskulowe tytuły warte wspomnienia, nie wahajcie się i napiszcie o nich w komentarzach. Być może dzięki Wam ktoś odnajdzie na telefonie swoją miłość sprzed lat.

Transport Tycoon Deluxe (OpenTTD)

  1. Cena: za darmo
  2. W skrócie: klasyczna strategia ekonomiczna, w której zajmujemy się transportem pasażerów oraz różnego rodzaju dóbr

Złota era strategii ekonomicznych ze słowem „tycoon” w tytule już dawno za nami. O ile sam spędziłem więcej czasu przy RollerCoaster Tycoonie 2, tak nadal dobrze pamiętam Transport Tycoona Deluxe z 1995 roku. Jak nazwa wskazuje, wcielamy się w przedsiębiorcę działającego w przemyśle transportowym i tworzymy połączenia kolejowe, wodne, lotnicze oraz drogowe. Zarządzamy poszczególnymi liniami tak, aby nasza firma uzyskiwała jak największe przychody z dostarczanych towarów oraz przewozu pasażerów.

Dzisiaj wydawać by się mogło, że taka koncepcja gry nie miała prawa się podobać. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w Transport Tycoonie cały czas konkurowaliśmy z innymi firmami, a w wersji Deluxe mogliśmy nawet kupować na giełdzie akcje rywali, nie można było narzekać na brak zajęć. Dzięki inicjatywie fanów gra została usprawniona i wydana jako OpenTTD na komputerach osobistych, a później także na smartfonach.

Projekt ten jest cały czas rozwijany i wersja Open okazuje się o wiele bardziej dopracowana i bogata w zawartość niż to, co sprzedawane jest w Google Play jako Transport Tycoon.

  1. Grę OpenTTD znajdziecie w sklepie Google Play

The Elder Scrolls III: Morrowind

Bethesda wydała co prawda The Elder Scrolls: Blades na urządzenia mobilne, ale w sieci można znaleźć również starego, poczciwego Morrowinda na smartfony. Dostępny jest on pod nazwą Morrowind OpenMW i stanowi port fanowskiego projektu, który ma na celu odświeżenie The Elder Scrolls III: Morrowind poprzez przeniesienie go na zupełnie nowy silnik.

Wersję na Androida należy traktować jako ciekawostkę. Nie jest stabilna, sterowanie wypada słabo, a do tego proces instalacji powinien skutecznie odstraszyć sporą liczbę osób. Niemniej, jeśli ktoś jest uparty i chce sprawdzić mobilnego Morrowinda, będzie w stanie to zrobić. Uprzedzam jedynie, że nie dokona tego legalnie. Bethesda skontaktowała się z osobami odpowiedzialnymi za projekt silnika OpenMW i poprosiła, aby nie udostępniać Morrowinda na smartfonach. Działacie zatem na własną odpowiedzialność.

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak dużo grasz na smartfonie dziennie?

W ogóle nie gram
50,5%
Mniej niż 15 minut
8,3%
Mniej niż pół godziny
6%
Mniej niż godzinę
14,3%
Więcej niż godzinę
20,9%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto: Vice City

Planescape Torment: Enhanced Edition

Planescape Torment: Enhanced Edition

Icewind Dale: Enhanced Edition

Icewind Dale: Enhanced Edition

Worms 2: Armageddon

Worms 2: Armageddon

Another World: 20th Anniversary Edition

Another World: 20th Anniversary Edition

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Double Dragon Trilogy

Double Dragon Trilogy

Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin
Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin

Darmowe, idealne do pociąg, autobusu, na „tron”, nie wymagają dużej ilości uwagi, a same oferują zabawę na wiele godzin. Czego chcieć więcej? Przedstawiamy dwadzieścia gier mobilnych, z których każda oferuje potencjalnie setki godzin zabawy.