Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 stycznia 2019, 14:55

Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji

Początek nowego roku to dla nas także czas podsumowań. Spojrzeliśmy więc krytycznym okiem na minione dwanaście miesięcy i wybraliśmy dla Was osiemnaście produkcji, które według nas pozytywnie wyróżniły się z tłumu ciekawych premier.

Tylko ktoś, kto posiada dostęp do każdej z większych growych platform, ma portfel bez dna i funkcjonuje wyłącznie na diecie złożonej z kawy zakrapianej red bullami, mógłby zagrać we wszystkie ważne produkcje, jakie wyszły w 2018 roku. W naszej redakcji nikogo takiego niestety nie ma (pomijając może UV-a, ale odkąd dostał przedpremierowo Red Dead Redemption II, nikt nie jest w stanie odciągnąć go od konsoli). Mamy za to ekipę niemal czterdziestu zapaleńców, którzy z interaktywną rozrywką znają się nie od wczoraj, i na podstawie ich opinii sporządziliśmy zestawienie wartych Waszej uwagi pozycji z minionych dwunastu miesięcy. Aby więc zakończyć sezon wielkich podsumowań – oto osiemnaście tytułów z 2018 roku, które powinny zainteresować każdego gracza.

No, to za udany 2019! - 2019-01-07
No, to za udany 2019!

To był naprawdę solidny okres dla naszej branży, w trakcie którego na półki sklepowe trafiły zarówno wirtualne arcydzieła o gigantycznej skali, jak i małe dzieła sztuki niezależnych deweloperów. Wiadomo, zdarzyły się też mniej lub bardziej (ekhm, Fallout 76) spektakularne wpadki, generalnie jednak nie mieliśmy zbyt wielu powodów do narzekań. I choć walka o pierwsze miejsce w tym zestawieniu rozegrała się pomiędzy dwoma murowanymi faworytami (nie udawajcie, dobrze wiecie, o jakich produkcjach mowa), dalsze pozycje mogą być dla Was pewnym zaskoczeniem.

Tradycyjnie już w przypadku tego typu podsumowań najgorzej wypadły tytuły wydane w grudniu, więc nie zdziwcie się brakiem pewnej bijatyki, w której gniewny hydraulik z sumiastym wąsem bezlitośnie tłucze na kwaśne jabłko własnego brata. Możemy Wam jednak zaręczyć, że każda z wymienionych tu gier zapewniła przynajmniej paru członkom naszej ekipy długie godziny fenomenalnej zabawy. Zanim więc na dobre rozpocznie się kolejny szał premier (a już druga połowa stycznia może przynieść parę ciekawych propozycji), macie tu ściągę, od czego zacząć nadrabianie ubiegłorocznych zaległości.

PODWÓJNE STRONY

Żeby nie zamęczyć Was zbyt wielką liczbą stron (w tekście opisaliśmy 18 gier i ma ponad 50 tys. znaków), na pierwszych stronach opisaliśmy po dwie gry zamiast jednej.

A WASZE GRY ROKU?

My mówimy za siebie, a Wy o swoich ulubionych grach z ostatnich dwunastu miesięcy możecie opowiedzieć w komentarzach. Jak zawsze zapraszamy też do dyskusji nad naszymi wyborami.

18. Hitman 2

Jeśli chodzi o pozbawianie innych życia, Agentowi 47 nigdy nie można było odmówić pomysłowości. - 2019-01-07
Jeśli chodzi o pozbawianie innych życia, Agentowi 47 nigdy nie można było odmówić pomysłowości.

Bardziej adekwatnym tytułem dla najnowszej produkcji duńskiego IO Interactive byłby zdecydowanie Hitman 1.5. Czego w żadnym wypadku nie można traktować jako poważny zarzut, bo odsłona z 2016 roku doskonale wpasowała się w oczekiwania fanów Agenta 47 i gwałtowne mieszanie w tej formule mogło tylko zaszkodzić.

Dostajemy więc produkcję, owszem, odtwórczą, ale przede wszystkim w tych kwestiach, które uczyniły jej poprzedniczkę tak fenomenalnym symulatorem zabijania na zlecenie. Duńczycy zrezygnowali przy tym z wydawania gry w epizodach i chwała im za tę decyzję (choć nie wszyscy w redakcji tak uważają), bo w efekcie otrzymaliśmy prawdziwie kompletny produkt. Mapy są otwarte, ciekawe oraz zróżnicowane i oferują po kilkanaście celów, które możemy wyeliminować w praktycznie każdy sposób, jaki sobie wymyślimy. Wolicie przekraść się przez ochronę w kostiumie gigantycznego flaminga, wykorzystać zabójcze roboty przeciwko ich twórcy, a może doprawić komuś drinka trutką na szczury? Oto tylko niektóre z opcji, jakie oferuje Hitman 2... i to już w pierwszej misji! To gra, która do maksimum przetestuje Waszą morderczą kreatywność.

  1. Hitman 2 w naszej encyklopedii gier

OKIEM REDAKCJI – DLACZEGO MUSISZ ZAGRAĆ W HITMANA 2

Bo to niezaprzeczalnie jedna z najlepszych części serii i mówię to jako człowiek, który z przygodami łysego płatnego zabójcy jest związany od samego początku. Pomysł na wielkie lokacje zdecydowanie sprawdził się w poprzednim Hitmanie i w „dwójce” mamy jego rozwinięcie – mapy zostały jeszcze ciekawiej zaprojektowane i w jeszcze większym stopniu premiują spostrzegawczość oraz pomysłowość. To tak naprawdę wielkie łamigłówki, których kolejne fragmenty stopniowo poznajemy i staramy się łączyć ze sobą.

Zaliczenie każdej mapy, zabijając cel misji i nie dając się przy tym nikomu zauważyć, sprawia ogromną satysfakcję, ale nawet wtedy ma się ochotę rozpocząć zabawę od nowa i przetestować inne techniki. To świetna gra, przy której łatwo można stracić poczucie czasu. W moim przypadku licznik wkrótce pokaże sto godzin.

Jacek „Stranger” Hałas

OKIEM REDAKCJI – DLACZEGO MUSISZ ZAGRAĆ W HITMANA 2

Hitman 2 to w zasadzie Hitman z 2016 roku z nowymi misjami (i starymi zresztą też, dostępnymi w ramach darmowego DLC dla posiadaczy poprzedniej gry). Zmiany w mechanice można policzyć na palcach jednej ręki i wszystkie sprowadzają się do drobiazgów, pokroju lepiej działających luster czy możliwości ukrywania się w tłumie.

Są też niby nowe tryby, w tym wariant multiplayer, ale to zaledwie ciekawostki – „dwójka” to niemal ta sama gra co poprzednio. I absolutnie nie stanowi to problemu, gdyż już tamten tytuł doprowadził formułę skradankowego symulatora zabójcy niemal do perfekcji, a kontynuacja niczego w tym aspekcie nie zepsuła.

Sześć nowych map oferuje kilkadziesiąt godzin świetnej zabawy wszystkim fanom tego typu rozrywki, a do tego twórcy stale dbają o napływ nowej darmowej zawartości w postaci nieuchwytnych celów, eskalacji czy ograniczonych czasowo wyzwań.

Michał „Czarny Wilk” Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Ile gier udało Ci się przejść w zeszłym roku?

10 lub więcej
33,2%
Mniej niż dziewięć
19,4%
Mniej niż trzy
18,3%
Mniej niż sześć
17,6%
Żadnej
11,4%
Zobacz inne ankiety
Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

God of War

God of War

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity II: Deadfire

Frostpunk

Frostpunk

Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

Into the Breach

Into the Breach

BattleTech

BattleTech

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.

Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy
Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy

2018 rok przyniósł nam kilka naprawdę solidnych tytułów, ale nie brak było i takich, na których premierę liczyliśmy, i które zawiodły nasze nadzieje.